Наталія Ариванюк: «Нотаріат України реформується за стандартами ЄС»

  • Головна
  • ЛАЙФ
  • Наталія Ариванюк: «Нотаріат України реформується за стандартами ЄС»
image
Віктор Гордійчук / 19.01.2022 / 0 Коментарів

РЕФОРМА НОТАРІАТУ 
«Україна стоїть на порозі глобальних трансформацій у сфері нотаріату», — так сказав міністр юстиції Денис Малюська

Зміни до законодавства були підтримані усією нотаріальною спільнотою України, адже нотаріуси, громадяни та бізнес вже давно потребували та чекали відповідних змін, щоб відповідати сучасним вимогам суспільства та максимально наблизитися до законодавства Європейських країн.

На сьогодні можна сміливо заявити, що нотаріат України реформується за стандартами ЄС. Усі зміни, які будуть прийняті на законодавчому рівні найближчим часом, згідно з планом розвитку нотаріату, в першу чергу позитивно вплинуть на ефективний захист прав та інтересів фізичних і юридичних осіб, їхнього майна, а також полегшать, усучаснять та захистять саму професію нотаріуса. Такі трансформації будуть повністю відповідати міжнародній практиці. 

З прийняттям нових змін, нотаріусів України наділять новими повноваженнями, а це і сфера медіації, де нотаріусу надається право виступати у ролі медіатора, що дасть можливість врегулювати спори в позасудовому порядку, можливість реєстрації укладення та розірвання шлюбів, забезпечення доказів, встановлення фактів та інше. Для ефективної можливості застосування цих новел, готуються також зміни до інших законодавчих актів України.

Довгоочікуване запровадження е-нотаріату.

Нотаріальною палатою спільно з Міністерством юстиції були враховані всі вимоги сучасності, курс держави на цифровізацію та, звісно ж, міжнародний досвід інших країн. Передбачаються такі складові системи е-нотаріату: електронний нотаріальний архів; електронний реєстр нотаріальних дій; електронне робоче місце нотаріуса; інші підсистеми з можливістю електронного документообігу, проводиться робота по переходу нотаріату на саморегулювання, що дозволить підтримувати високі стандарти професії та належний контроль. Новелою також є затвердження Кодексу професійної етики. 

Також передбачають зміни, спрямовані на удосконалення процедури вчинення окремих нотаріальних та реєстраційних дій, антирейдерських заходів, а також запровадження нових інструментів захисту та охорони інтересів громадян та бізнесу. 

 З 01 січня 2022 року змінився порядок нарахування оподаткування операцій з нерухомістю. Однією з інновацій цього закону є зміни в правилах нарахуванні податку з доходів від продажу нерухомого майна. Метою є запобігання бюджетним втратам через ухилення від оподаткування. Насамперед слід сказати, що оподаткуванню підлягають угоди, які передбачають перехід права власності на нерухоме майно, а саме на житлову або комерційну нерухомість та земельні ділянки. Для зручності обчислення податку НПУ розробило спеціальну таблицю.

Нотаріат та ринок землі

1 липня 2021 року в Україні відкрили ринок земель сільськогосподарського призначення. Нотаріат опинився у центрі земельної реформи і вкотре довів, що завжди готовий до змін та стоїть на захисті прав і законних інтересів громадян і бізнесу.

Нотаріуси гідно справились і справляються з завданнями, які поставив перед ними законодавець. Було проведено і проводяться наразі численна кількість семінарів, круглих столів, залучені професійні фахівці нотаріату, спільними зусиллями НПУ, Мінагро, Мін’юсту, ДЗК і професіоналами з інших сфер діяльності, дотичних до даного питання зроблено чималий шмат роботи, організовано та проведено всеукраїнський інформаційний марафон відкриття ринку землі тощо.

Представники НПУ працюють в проєкті «Громадська антирейдерська платформа», Земельному штабі, створеному при Мінагро. У 2022 році та надалі продовжуватиметься вдосконалення процедур укладення та нотаріального посвідчення правочинів із СГ землею.

Апостиль в нотаріаті

Це також є новелою в законодавстві. Нотаріусам надали повноваження з прийняття документів для проставлення апостиля, формування та реєстрація заяви до Електронного реєстру апостилів, видачі документів за результатом розгляду заяви. Проставлення апостиля здійснюється на офіційних документах, виданих в Україні відповідно до Порядку проставлення апостиля на офіційних документах, що видаються органами юстиції та судами, а також на документах, що оформляються нотаріусами України. Цим спеціальним штампом підтверджується підпис і посада особи, яка підписала документ, а також те, що вона мала на це всі повноваження. Процедура спрощеної легалізації є електронною, максимально простою, зручною і зрозумілою для громадян. 

Підсумовуючи. Даний аналіз новел в законодавстві України, що регулює нотаріальну діяльність не є вичерпним і, як бачимо, нотаріальна діяльність значно розширює коло юридичних дій, що вчинюються нотаріусами України.

Метою нотаріальних реформ є спрощення процедури подачі документів як для громадян, так і для бізнесу, цифровізація, максимальна відповідальність  нотаріальних угод вимогам суспільства та відповідність законодавства України до законодавства інших Європейських країн

Важливо, щоб іноземний громадянин, перебуваючи в нашій державі, та український громадянин закордоном, змогли успішно реалізувати свої громадянські цивільні права, започаткувати бізнес,   успадкувати майно, придбати нерухомість та інше, що передбачено законодавством України та іноземних держав.

Нотаріальна спільнота України є дуже згуртованою і відповідальною. В кожну з таких реформ та новел вкладена кропітка праця Нотаріальної Палати України, колег-нотаріусів, Методичної ради, численні консультації з фахівцями різного плану, семінари, зустрічі з народними депутатами, суддями, науковцями, а також зустріч з колегами-нотаріусами за кордоном з метою вивчення законодавства та досвіду іноземних країн Європейського союзу.

 

Приватні нотаріуси: Ариванюк Тетяна Олексіївна,
Ариванюк Наталія Анатоліївна та Книш Вікторія Анатоліївна
нотаріальна контора «Ариванюк & Книш»

 

Коментарів немає

Залишити коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована. Обов’язкові поля позначені *