Час від часу у медіа з’являються публікації, що черговий російський вантажний корабель перетнув протоки Босфор і Дарданелли, зайшовши в Чорне море. Як таке можливе, адже Туреччина закрила протоки для росіян?
Розкладаємо по поличках.
Приміром, вчора стало
Після землетрусу в Туреччині та Сирії на початку лютого корабель доставив до сирійського порту Тартус гуманітарну допомогу, а згодом вирушив назад до РФ. До Босфору судно зайшло 1 березня, перед цим його супроводжував ракетний корвет ВМФ РФ "Стєрєгущій".
За версією Naval News, на борту корабля може бути військове обладнання. У сирійському Тартусі розташована російська військово-морська база.
Що таке конвенція Монтре
Конвенція Монтре у 1936 році відновила суверенітет Туреччини над протоками з Чорного в Середземне море.
Конвенція зберігає за торговими суднами всіх країн свободу проходу через протоку як в мирний, так і у воєнний час. Проте режим проходу військових кораблів різний відносно чорноморських і нечорноморських держав.
За умови попереднього повідомлення влади Туреччини чорноморські держави можуть проводити через протоки в мирний час свої військові кораблі будь-якого класу. Для військових кораблів нечорноморських держав введені істотні обмеження по класу (проходять лише дрібні надводні кораблі) і по тоннажу. Загальний тоннаж військових суден нечорноморських держав в Чорному морі не повинен перевищувати 30 000 тон (з можливістю підвищення цього мінімуму до 45 000 тон у разі збільшення ВМС чорноморських країн) з терміном перебування не більше 21 діб.
У разі участі Туреччини у війні, а також якщо вона вважатиме, що їй безпосередньо загрожує війна, їй надано право дозволяти або забороняти прохід через протоки будь-яких військових кораблів. Під час війни, в якій вона не бере участь, протоки повинні бути закриті для проходу військових суден будь-якої воюючої держави.
Як Україна приєдналася до Конвенції Монтре
Україна
Пан Мещеряк описує, як було відхилено пропозицію російських представників, щоб Україна про прохід своїх військових кораблів Чорноморськими протоками інформувала Туреччину через третю державу – Росію.
І далі він у деталях висвітлює правовий спосіб, який не вимагав перегляду Конвенції Монтре, але водночас допомагав Україні отримати статус учасниці договору на підставі інституту правонаступництва.
Було надіслано дипломатичну ноту урядові Франції, пише Мещеряк, в якій повідомлялося, що Україна як держава, прибережна до Чорного моря, вважає себе учасником Конвенції 1936 року. Франція як депозитарій Конвенції повинна була повідомити про це іншим учасникам договору. Паралельно відповідні ноти було надіслано іншим учасникам Конвенції.
«Цей підхід, як показав час, цілком себе виправдав. Не вдаючись у деталі, можу сказати, що (…) ноти іншим державам-учасникам Конвенції прискорили завершення процедури, в результаті Україна стала стороною Конвенції про Чорноморські протоки 1936 року», – зазначається в
Протоки під замком
Після початку повномасштабного вторгнення росії до України Туреччина 1 березня 2022-го
"Туреччина попередила всі прибережні та неприбережні країни про неприпустимість проходження військових кораблів через протоки країни", – заявив голова МЗС Туреччини Мевлют Чавушоглу.
При цьому глава відомства зазначив, що від початку операції Росії в Україні запитів про проходження військових суден через протоки не надходило. Він також підкреслив, що Анкара продовжить неухильно дотримуватися положень Конвенції Монтре.
Як росіяни обходять Конвенцію Монтре
За
"Прохід корабля у чорноморський порт Новоросійськ наголошує на зусиллях Кремля щодо залучення ресурсів для вторгнення, яке триває уже шостий місяць, оскільки лінії постачання скорочуються під тиском найбільшої військової кампанії в Європі з часів Другої світової війни. У той час як Україна отримала мільярди доларів і зброю від США та Європи, щоб допомогти захистити себе, Росія змушена покладатися на власні ресурси для підтримки фронтових сил", — йдеться в матеріалі Bloomberg.
Поінформований співрозмовник журналістів заявив, що Росія, на думку уряду США, використовує торгові кораблі для транспортування озброєння. Судно Sparta II, ймовірно, доставило військовий вантаж із сирійського порту Тартус, після чого його змогли ідентифікувати в Новоросійську під час розвантаження.
До того ж, як пише Bloomberg, судно, яке знаходиться під санкціями США, змогло пройти через Босфор без жодних перешкод із боку Туреччини, яка, зі свого боку, є членом НАТО. Чиновники на умовах анонімності у спілкуванні із журналістами зазначили, що Кремль за допомогою кораблів, пов'язаних із компанією "Оборонлогістика", перевозив озброєння за аналогічними маршрутами ще в 2021 році.
Турецький чиновник, коментуючи ситуацію, попередив, що Анкара доглядатиме судна лише в тому випадку, якщо є наведення від спецслужб або підозрюються у скоєнні правопорушення.
Коментарів немає
Залишити коментар