По поличках. ППО для України: як закрити небо

image
Віктор Гордійчук / 25.04.2023 / 0 Коментарів

Перші системи ППО Patriot прибули до України. Про ці системи Україна просила від початку повномасштабного вторгнення РФ, і навіть раніше. Як вони працюють, наскільки ефективні та наскільки здатні закрити небо над Україною?

Розкладаємо по поличках.

"Сьогодні наше прекрасне українське небо стає більш безпечним, тому що в Україну прибули системи ППО Patriot. Наші ППО максимально швидко їх освоїли. І наші партнери дотримали слова", — прокоментував прибуття до України ЗРК Patriot Олексій Резніков.

Про потребу в зенітно-ракетних комплексах Patriot, українська влада почала говорити ще за рік до повномасштабного вторгнення Росії. Тоді, у квітні 2021-го, голова Офісу президента Андрій Єрмак закликав Сполучені Штати розмістити ці системи в Україні.

В перші місяці повномасштабного вторгнення президент, урядовці, чиновники щодня закликали союзників закрити небо над Україною, в тому числі й передав ЗСУ комплекси Patriot.

Мова про ці системи зайшла й наприкінці листопада, коли після чергового російського обстрілу України одна з ракет впала у польському Пшеводуві. Тоді Берлін запропонував надати ЗРК Patriot Польщі. Прем'єр-міністр країни Матеуш Моравецький закликав спрямувати системи в Україну. Тоді Німеччина пропозицію відхилила.

"Я намагався переконати міністра оборони Німеччини, що ефективніше використовувати батареї Patriot на заході України. Оскільки з боку Німеччини немає бажання, ми говорили про розташування цих наборів у Польщі у Люблінському воєводстві. Найважливіше, що німецька сторона погодилася, що саме польське командування буде приймати рішення про застосування цієї зброї", — говорить Маріуш Блащак, міністр оборони Польщі.

Вже 21 грудня 2022 року у Білому домі підтвердили, що США планують передати Україні систему Patriot. "Я здивований, що Сполучені Штати йдуть на цей крок. Це ризиковано через складність — і самої системи, і її передачі у воєнний час. Є також питання щодо того, скільки часу знадобиться для підготовки персоналу. Система може не з'явитися в Україні протягом багатьох місяців", — тоді говорив Марк Канчіан, старший радник програми міжнародної безпеки вашингтонського "Центру стратегічних та міжнародних досліджень".

Проте, врешті перші системи ЗРК Patriot приїхали в Україну з Німеччини.

Як працюють ЗРК Patriot

Зенітні ракетні комплекси Patriot в США почали розробляти 40 років тому. Перший раз Patriot використали в боях на початку 1990-х, під час війни в Перській затоці.

Батарея ЗРК Patriot складається з радара, пункту управління й пускових установок (до восьми), кожна з яких має по чотири ракети. Ціна однієї батареї близько мільярда доларів.

Характеристики радіолокаційної станції системи:

  • максимальна висота перехоплення цілі — 24 кілометри;
  • максимальна дальність перехоплення — 80 кілометрів;
  • мінімальна — три кілометри.

Вражає цілі ЗРК Patriot керованими ракетами "земля — повітря". Максимальна дальність ураження коливається від 40 до 160 км залежно від типу ракети. Одночасно Patriot може знищувати вісім цілей та здатен збивати не лише літаки та крилаті ракети, але й балістичні.

"Проблема з системами Patriot в їхній складності. Програма навчання для деяких ремонтників триває майже рік. Це також вимагає розгалуженого ланцюга постачання. Тому це дуже складно. Це з тієї ж категорії, що і, наприклад, реактивні літаки. І Patriot, і такі літаки були б чудовим поповненням під час післявоєнної відбудови української армії. Але складно приймати їх на озброєння під час війни", — говорить Марк Канчіан.

Загалом Patriot вже закупили 16 країн світу: Німеччина, Швеція, Іспанія, Румунія, Греція, Нідерланди, Японія, Кувейт, Ізраїль, Саудівська Аравія, Об'єднані Арабські Емірати, Єгипет, Бахрейн, Йорданія, Катар, Південна Корея.

Чи потрібні Ф-16?

Синонімом перемоги у сучасній війні є перевага у повітрі, цю аксіому сформулював ще американський генерал Мітчелл у часи Першої світової війни. Чудово усвідомлюючи це, на початку повномасштабного вторгнення в Україну росіяни зосередили на українських кордонах найбільш сучасну та боєздатну частину свого авіапарку (а це більше 1000 бойових літаків). Це мало дати окупантам ту саму славнозвісну «перевагу у повітрі» та швидку капітуляцію України. В той же час авіапарк бойових літаків ЗСУ складав трохи більше сотні літаків. В українському небі розгорнулись небачені з часів Другої світової війни баталії, в результаті яких росіяни так і не змогли знищити українську авіацію та завоювати повітряну перевагу, хоча, як пам’ятаємо, неодноразово про це повідомляли.

Наразі ЗСУ оперують радянськими літаками – винищувачами Су-24, Су-27, Міг-29 та штурмовиками Су-25. Росіяни до того ж мають так звані літаки 4+ та 4++ покоління – Су-30, Су-34 та Су-35. У вигляді прототипів вони також оперують Су-57, який вони відносять до 5 покоління. Плюси цих нових літаків у більшій маневреності під час бою, новому обладнанні, яке дозволяє виявляти та знищувати ППО, нових радарах, тощо. Усвідомлюючи свою перевагу, росіяни були на початку війни настільки впевненими у собі, що залітали у повітряний простір України фактично парадними розрахунками. Цим уміло скористались українці і наші пілоти на менш сучасних літаках почали ефективно знищувати російські літаки. Звісно, не меншу роль зіграла правильно організована робота ППО. Тактика мобільних ЗРК, які постійно змінювали дислокацію, а на початку війни це були радянські С-300, принесла свої результати. Тепер же до С-300 додались західні зразки ППО, які українці використовують не менш ефективно.

Завдяки грамотному плануванню та навчанню операторів ППО українці, хоча і самі не отримали переваги у повітрі, але і не дали це зробити ворогу. При чому цим не абияк здивували своїх західних партнерів. Як результат Україна з невеликим авіапарком літаків продовжує знищувати російські літаки. Так, за словами представників Повітряних сил ЗСУ Україна вже знищили близько 300 російських літаків, при чому значна частина з них це сучасні винищувачі 4+ та 4++ покоління, які росіяни втратили за перший місяць вторгнення.

Завдяки українським ППО та льотчикам винищувачам росіяни не мають змогу відчувати себе господарями в українському небі і вимушені здійснювати бойові вильоти на наднизьких висотах, аби не бути поміченими. Більше того, зрозумівши що росіянам не вдасться «утюжити» українські міста, як це було в Сирії, Суровікін перейняв українську тактику роботи ППО та перевів російську авіацію більше до позиційної оборони, ніж до наступу.

Ми не просто так згадали тактику росіян, яку вони у нас перейняли – з мобільним розташуванням ППО – відстрілявся та поїхав. Ф-16 це сучасний багатоцільовий винищувач покоління 4+, і однією з його сильних сторін є наявність сучасного обладнання (радарів та іншого) та ракет, які дозволяють успішно боротися та знищувати ППО ворога. Про успішність цих літаків у повітряних дуелях взагалі мовчимо.

Якщо наші хлопці успішно знищують сучасні російські літаки на радянських винищувачах, то що буде, якщо їх пересадити на F-16? Також американські літаки можна успішно використовувати за їх прямим призначенням – як бомбардувальники, а за потреби, навіть як штурмовики. І це дуже важливо, адже Україна не має часу розбудовувати різні види авіації – окремо штурмову, окремо винищувачі та інші. Нам потрібен універсальний літак. Окрім F-16, звісно є ще шведські Grippen, європейські Eurofighter та французькі Rafal, але перші звісно найбільш пріоритетні через їх велику розповсюдженість, доступність запчастин та номенклатуру додаткового обладнання та озброєння. Більше того, частина країн наразі переходить з F-16 на літаки 5 покоління F-35, а це означає доступність великої кількості літаків та запчастин на світових ринках.

У США – іншої думки

У Вашингтоні нині роблять ставку на надання Києву систем ППО, які доводять свою ефективність.

Питання передачі Україні винищувачів F-16 поки що не є першочерговим. США нині роблять ставку на потужні системи ППО для України, - заявив голова Об'єднаного комітету начальників штабів США генерал Марк Міллі.

"Ми говоримо про контроль над повітряним простором. Яким чином здійснювати цей контроль? Для того щоб зараз запобігти атакам Росії, ми робимо ставку на потужні системи ППО. Зазвичай найбільше страждають окуповані території або недавно звільнені. Цілком зрозуміло, що ракет дуже багато запускається саме там", – пояснив військовий.

За його словами, на сьогоднішній день Росія обережно поводиться з ракетами, тому що розуміє, що ППО на території України дуже ефективно відпрацьовує і росіянам не вдається уражати цілі.

"Наразі це найважливіше мілітарне завдання. Потужні системи ППО потрібні для того, щоб українці могли контролювати повітряний простір. Якщо говорити про винищувачі, то для цього необхідно, щоб було потужне навчання для пілотів. А зараз, якщо співставити те, скільки ми маємо часу надалі, то ми його використовуємо оптимально і зосереджуємо увагу на ППО", – наголосив він.

Марк Міллі також додав, що ще 65 українських військових закінчили навчання на зенітно-ракетних комплексах Patriot.

"8800 – майже дев'ять тисяч – українських військових нині закінчили навчання за кордоном і повернулися додому. Ще 65 українців щойно закінчили навчання на системах Patriot", – розповів генерал.

Крім того, він додав, що наразі 2 500 українських військових тренуються у Німеччині.

Який вихід є наразі?

Засоби ППО не можуть покрити всю територію України, через свою нечисленність. Тому дієвими в боротьбі проти зброї ворога наразі стають мобільні вогневі групи, озброєні стрілецькою зброєю чи кулеметами, ефективність яких дедалі зростатиме.

Полковник, речник Командування Повітряних Сил ЗСУ Юрій Ігнат пояснює:

"Ми в таких реаліях, що не можемо зараз покрити всю територію країни засобами ППО. Patriot надходять, але і С-300, і "Буки" теж не довговічні. Треба розуміти, що ця техніка теж на межі можливостей. Ми поступово йдемо шляхом заміни радянського парку техніки ЗРК, а мобільно-вогневі групи це те що вдалося зробити і вдається нарощувати".

За словами Ігната, ефективність мобільно-вогневі групи щоразу зростає

"Навіть радіотехнічна бригада, яка призначена більше відстежувати повітряний простір, минулого разу знищила із 10 БПЛА половину і саме вночі", - навів приклад він.

Він зазначив, що озброєння, яке застосовується проти України, як не крути, все новітнє, навіть якщо використовуються якісь примітивні засоби.

"Всеодно ніде такої практики у світі немає. Тому українські захисники і наше виробництво, яке нарощує оберти, пристосовується до реалій сучасної війни і виготовляють новітні засоби. Це навіть банальні квадрокоптери, з яких скидають ті ж самі гранати - це теж винахід цієї війни", - додав Ігнат.

Коментуючи питання про ефективність систем С-UAS, які планують передати Україні США, Ігнат зазначив, що це комплекси малого радіуса дії. На його думку, якщо б цих комплексів було дуже багато, тоді б було ефективно.

"Що таке 5-10 комплексів? Ну це прикрити десь один об'єкт важливий. Я хочу сказати, що ефективність мобільних вогневих груп, озброєних власне стрілецькою зброєю, кулеметами, а до них додаються пристрої нічного бачення, тепловізійне обладнання, оптика і прожектори і лазери, я думаю, що ефективність мобільних вогневих груп і далі зростатиме", - спрогнозував він.

"Коаліція й надалі буде забезпечувати важливі навчання, а також надаватиме Україні додаткові можливості для повітряної оборони та маневрування, що дасть можливість українцям і далі боротися", – резюмував Міллі.

Коментарів немає

Залишити коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована. Обов’язкові поля позначені *