По поличках. Все, що треба знати про повістки

image
Віктор Гордійчук / 11.05.2023 / 0 Коментарів

Повістка – це лише документ, який інформує військовозобов'язаних про необхідність прибути до територіального центру комплектування. Вона не обов'язково означає, що за її отриманням буде військова служба.

Розкладаємо по поличках.

Які бувають повістки

  • Повістка для уточнення даних

Даний вид повісток вручається для уточнення військово-облікових даних для оновлення інформації про склад сім’ї, інформації щодо працевлаштування, наявності  чи відсутності дітей, стану здоров’я призовників, і військовозобов’язаних. В результаті перевірки можуть бути виявлені  підстави для звільнення від служби.

  • Повістка на медкомісію

Ця повістка за підписом військового комісара зобов'язує призовника пройти медичне обстеження. Внаслідок обстеження видається документ з висновком військово-лікарської комісії про придатність чи непридатність до військової служби. 

  • Повістка на призов до ЗСУ

Вручення цієї повістки передбачає виклик до військового комісаріату для призову на строкову службу. Неявка за цією повісткою може спричинити відповідальність за ст. 335 Кримінального кодексу України (ухилення від строкової служби). Повістки для призову в армію, без попереднього виклику на медогляд, на практиці зустрічаються досить часто навіть у мирний час, однак медкомісія все одно проводиться обов’язково.

  • Мобілізаційне розпорядження

Такий вид повістки вручається військовозобов'язаним особам, які пройшли медичну комісію та визнані придатними до несення військової служби. Здебільшого мобілізаційне розпорядження вручається під час оголошення мобілізації.  У мобілізаційному розпорядженні зазначається про обов'язок з'явитися у визначений призовний пункт протягом 24 годин після оголошення мобілізації.

  • Повістки нового зразка

Від січня 2023 року в Україні почали видавати повістки нового зразка. Від попередніх вони відрізняються тим, що замість військових комісаріатів в них вказані територіальні центри. Зазначена більша кількість документів, які потрібно принести в центр комплектування для уточнення своїх даних. Також у повістці нового зразка чітко вказано, що військовозобов’язаний нестиме відповідальність уразі не явку до пункту без поважної причини.

Як та де сьогодні можуть вручати повістки

Ніде в законі не зазначено, в якому місці можуть вручати повістку. Тому її можна отримати будь-де - на вулиці, на робочому місці, вдома, на блокпостах.

Для того, щоб вручити повістку, спочатку треба встановити особу, якій вона вручається. У воєнний час потрібно завжди носити з собою документи і надавати для перевірки уповноваженій особі. На підставі документу, що посвідчує особу, і виписується повістка.

Чи можна оскаржити отримання повістки

Нікіта Муренко, керуючий партнер юридичної компанії "Муренко, Курявий і Партнери", пояснив РБК-Україна, чи можна оскаржити отримання повістки.

Верховний Суд України у своїй постанові від 8 вересня 2022 року дослідив це питання та зазначив, що повістка не може бути оскаржена в будь-якому суді, тому що цей документ є лише засобом оповіщення особи про необхідність виконати військовий обов'язок відповідно до Закону, говорить фахівець.

"Повістка – це лише засіб оповіщення військовозобов'язаної особи для її прибуття на вказану дату до територіального центру комплектування. Форма повістки визначена Порядком організації та ведення військового обліку призовників і військовозобов'язаних. Вона не має обов'язкового наслідку укладення контракту для проходження військової служби", – пояснює Нікіта Муренко.

Обов'язок військовозобов'язаної людини з'явитися за викликом до відповідного територіального центру комплектування встановлений не повісткою, а законом України "Про військовий обов'язок і військову службу". У ньому зазначено, що захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України.

Людина може відмовитися від отримання повістки, якщо були певні порушення при її заповненні. Зокрема, дані дописувала у частково заповнений бланк повістки, якщо в повістці вказані неправильні дані отримувача та якщо повістку вручає не уповноважена особа, яка немає печатки, або якщо певні дані вносили безпосередньо при вас.

Тому повістку як таку не можна оскаржити в суді, але можливо оскаржити постанови про накладення штрафу за ухилення від військового обліку, якщо вас притягнуть до адміністративної відповідальності за даний факт, каже експерт.

"Адже фактично ви не ухиляєтесь від обліку, а лише відмовилися від незаконного оформлення та способу вручення повістки – такого, що порушує визначений Кабінетом Міністрів України порядок", – додає фахівець.

Коментарів немає

Залишити коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована. Обов’язкові поля позначені *