По поличках. Зниклі безвісти чи загиблі: як дізнатися правду

  • Головна
  • ВІЙНА
  • По поличках. Зниклі безвісти чи загиблі: як дізнатися правду
image
Віктор Гордійчук / 20.04.2023 / 2 Коментарів

В Збройних силах України є порядок оповіщення родичів про загибель військовослужбовця. Родичі не повинні дізнаватись про загибель військовослужбовця з Інтернету, або ж від командирів чи побратимів.

Розкладаємо по поличках.

За інформацією Вікіпедії, зниклий безвісти – військова втрата, що належить до категорії військовослужбовців, котрі брали участь у військових діях й про яких довгий термін нічого не відомо. Військовослужбовець може загинути, померти від поранення або хвороби, бути сильно хворим, потрапити до полону або дезертувати. У випадку фізичної смерті людини ані її могила, ані рештки не можуть бути ідентифіковані з високим ступенем достовірності.

Хто може повідомляти про смерть військовослужбовця

"Правом повідомляти цю інформацію наділені ТЦК та СП. Працівники ТЦК та СП мають досвід та спеціально навчені такими комунікаціями", - розповіла заступниця міністра оборони Ганна Маляр.

Маляр додала, що якщо тіло військослужбовця не знайдено, тоді родині повідомляється, що військовослужбовець зник безвісти за певних обставин.

"Такий військовослужбовець в обліку буде зі статусом "безвісти зниклий". А от коли знайдено та ідентифіковано тіло, тоді повідомляється про загибель", - каже заступник міністра..

Вона нагадала, що вже був випадок, коли бачили свідки загибель, але тіло не знайшли. Згодом військовослужбовець виявився живим.

Тому, Маляр звернулась з проханням у публічних комунікаціях про загибель, з поваги до родичів, дотримуватись простих правил:

  • сповіщати публічно після того, як ТЦК СП повідомить родичам про загибель чи зникнення безвісти;
  • повідомляти коректно статус - "загиблий" чи "безвісти зниклий".

Дуже часто «зниклий безвісти» перебуває у полоні

Уповноважений з питань осіб, які зникли безвісти за особливих обставин Олег Котенко розповів, що в Україні станом на 18 квітня зниклими безвісти вважаються понад сім тисяч військових.

«Цифра така дійсно є, вона трохи більша семи тисяч, і ми розраховуємо на те, що ті люди, яких ми розшукуємо як зниклих безвісти, перебувають у полоні», - заявив Котенко.

Він розповів, що згідно зі статистикою, близько 60-65% зі зниклих безвісти перебувають у полоні, а «інша частина, на жаль, – загиблі».

Котенко також зазначив, що влада часто дізнається про те, що людина потрапила в полон завдяки розповідям звільнених воїнів.

Якщо втратили зв’язок із військовослужбовцем

Експерт Павло Лолашвілі розповів про порядок дій, які варто зробити рідним чи близьким людини, яка зникла без сліду. 

  • Написати заяву в поліцію

Це потрібно зробити, як тільки з людиною втрачено зв’язок, навіть якщо не минуло трьох діб. Павло каже, що це допоможе оперативно почати пошуки: взяти рішення суду про знаходження маячка мобільного телефону, викликати свідків – інших військових або цивільних тощо. 

Але насправді їх кількість порахувати важко, оскільки є ще тимчасово окуповані території, до яких немає доступу.

Павло радить бути активному самому і допомагати поліції у пошуках. Можна зв’язатися з командиром військового, дізнатися прізвища людей, які потенційно можуть щось знати, і надати цю інформацію слідчому, аби той допитав їх.

  • Отримати ДНК

Потрібно простежити, аби слідчий виніс постанову на отримання ДНК матері чи іншого родича, якщо ДНК самого віськового чи військової немає в базі даних. Також для аналізу підійдуть особисті речі зниклої людини, як-от зубна щітка чи одяг. На жаль, через велику завантаженість лабораторій на отримання результату тесту можуть піти місяці.

Наразі в Україні дві бази з ДНК – у Нацполіції та при МОЗ. Згодом їх мають об’єднати. 

  • Звернутися до Національного інформаційного бюро за телефоном 1648 або (044) 287-81-65

А також до Уповноваженого з питань осіб, зниклих безвісти за особливих обставин – 0 800-339-247. Також цим займається Міжнародний Комітет Червоного Хреста в Україні – 0800-300-155.

  • Шукати самостійно через інтернет

За словами Павла, багато інформації є на російських каналах у Telegram та Tiktok. Знайти їх можна  за ключовими словами "пленные ВСУ".

Росіяни знімають полонених, вбитих українських військових і викладають це все у мережу. Звісно, такий пошук вимагатиме багато емоційних сил. Але поліція рідко переглядає такий контент, а він може бути цінним. 

  • НЕ ВАРТО публікувати дані та фото зниклого військовослужбовця в мережі, повідомляти про нього в чат-боти чи якимось іншим чином. Це може завдати полоненому непоправної шкоди. 

Якщо відомо, що військовий зник на полі бою, потрібно обдзвонити лікарні та морги, куди привозили поранених та загиблих

"Пройшовши весь цей шлях, сьогодні я рекомендую людям шукати своїх рідних і серед загиблих. Більшість, як і ми, вірить у краще і обдзвонює тільки лікарні та шукає серед полонених. Але тіло може бути в морзі серед неопізнаних або ж під завалами чи похованим на місці подій. Бадрі знайшли з документами, тому ми одразу дізналися про це. Але від деяких хлопців у Мощуні залишилися лише рештки", – каже Павло. 

  • За можливості приїхати на місце події і поговорити з місцевими мешканцями. Вони можуть упізнати людину по фото і розповісти якісь деталі

"Звісно, після звільнення території там працюватиме і поліція, і СБУ, і військові. Але кожен буде цікавитися своєю інформацією. А якщо людина прийде з фотокарткою свого родича, то хтось із місцевих може щось згадати і розповісти. Коли ми поставили пам’ятну дошку з фото Бадрі у Мощуні, то декілька людей до нас підійшло і розказали, що бачили мого брата в селі", – пояснює Павло.

  • Бути завжди на зв’язку. У будь-який момент може зателефонувати сам військовий або ті, хто його утримує

"Я знаю про випадки, коли вагнерівці брали наших у полон, дзвонили рідним і вимагали гроші за повернення. Звісно, про такий обмін ніхто ніколи офіційно не зізнається. До того ж варто розуміти, що у такому випадку немає жодних гарантій", – каже Павло. 

Якщо з вами встановили контакт вороги, потрібно звернутися до місцевого управління СБУ з офіційним листом. Під час контакту з ворогом, за можливості, записати розмову, зробити скріншот чи сфотографувати переписку, якщо чат закритий. 

  • Відстежувати у месенджерах, чи з’явився номер зниклого у мережі

Часто російські військові користуються телефонами наших захисників у побуті, навіть не змінивши акаунту. Можна написати щось чи подзвонити. До того ж, маючи відповідний дозвіл, наші спецслужби зможуть відслідкувати, де знаходиться телефон. 

Коментарі (2):

  1. Куди звернутись якщо безвісти зниклого чоловіка хтось користувався карткою

    1. к следователю

Залишити коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована. Обов’язкові поля позначені *