Життя в руїнах: як оговтується Краматорськ від обстрілів. ЕКСКЛЮЗИВ

  • Головна
  • ВІЙНА
  • Життя в руїнах: як оговтується Краматорськ від обстрілів. ЕКСКЛЮЗИВ
image
Еля Коротинська / 10.02.2023 / 0 Коментарів

Краматорськ. Останнім часом це місто дедалі частіше обстрілюють окупанти. Гатять з усього, чим лише можуть дістати. Та найбільших руйнувань завдають саме ракетами. Після обстрілу у квітні, коли ворожа ракета втрапила у залізничний вокзал - з міста виїхало багато людей. Практично щодня тут лунають вибухи, особливо вночі. З початку лютого обстріли Краматорська посилились. Ворог зрівняв із землею Мар'їнку, намагається стерти з лиця землі Авдіївку, Костянтинівку і Бахмут. Таку ж тактику окупанти застосовують і до інших прифронтових міст, зокрема - Краматорська. Під час чергового відрядження на схід фотографу Анатолію Осмокеску вдалось відзняти для видання «Insider Media» ексклюзивні кадри з місця влучання ракет. 

«Я вжахнувся від того, у що перетворюється місто - наслідки влучань на кожному кроці. Якщо під час попередніх поїздок це місто ми називали відносно тихим - тут працювали заклади харчування, можна було зустріти багато місцевих мешканців, було де просто випити кави і побалакати з людьми... То нині тут - руїни. Обстріли значно посилились і ще більше людей покинуло Краматорськ, а ті, що лишились - переважно живуть по підвалах і намагаються без крайньої необхідності не виходити на вулицю. Очевидним є те, що окупанти не б'ють по об'єктах критичної інфраструктури - вони ціляться і влучають в цивільні об'єкти, житлові будинки...», - розповідає фотокореспондент.

У центрі міста кілька днів поспіль гасили пожежі та розбирали завали - внаслідок прямих влучань зазнали руйнівних пошкоджень житлові будинки у центрі Краматорська. Це - багатоквартирні будинки, де мешкали люди. В результаті з початку лютого загинуло 7 осіб. Ще кілька десятків - травмованих.

«Ми вже звикли до обстрілів. Але зараз вони почали частіше бити по центру міста, практично на кожні вулиці - зруйновані будинки. Спочатку на місці прильоту працюють відповідні служби - а потім, вже коли вибухонебезпечні уламки ліквідовані, і з-під завалів дістануть живих, поранених і мертвих - до роботи приступаємо ми. Бо треба наводити лад, згребсти усі уламки цеглу, щоб дроти не висіли, труби не стирчали, щоб речі вітер не розносив по усіх-усюдах. Не треба думати, що тут не працюють комунальники. Ми стараємось. Важко дивитись, як руйнують будинки, квартири де ще вчора вирувало життя. Та ще важче бачити, як з-під завалів дістають людей... Он у тому будинку, який гепнули 1 лютого жила директорка школи, в яку ходила моя внучка. Хороша була жінка. Загинула...», - розповідає Михайло, працівник місцевої комунальної служби.

М'яч нагадує, що зовсім нещодавно, у цьому дворі ще вирувало життя і бавились діти.

Мешканці зруйнованих та пошкоджених квартир намагаються винести з будинку хоч якісь більш-менш вцілілі меблі. Багатьом доведеться шукати дах над головою і починати життя з нової сторінки.

Внаслідок ракетного удару також знищено та пошкоджено кілька десятків автомобіль, припаркованих біля будинків.

Конструкції багатьох будинків зруйновані. Вони визнані адміністрацією аварійними, тож мешкати там - заборонено. У багатьох квартирах - зруйновано стіни та перекриття. 

Сусідні будинки, які зазнали менших пошкоджень - комунальники та місцеві мешканці намагаються оперативно відремонтувати.

До зруйнованих будинків, де загинули люди, місцеві мешканці приносять квіти та лампадки, аби вшанувати їх пам'ять.

Вигляд на місце прильоту ракети з 5-го поверху зруйнованого будинку.

Найбільші жахіття наслідків руйнувань починаються за вхідними дверима у квартири. Подекуди коридор - це найбільш вціліле приміщення у квартирі. 

За цими ж вхідними дверима - вигоріла практично вся квартира.

Ще зовсім нещодавно у цій кімнаті мешкало двоє діток. Понівечені іграшки, книжки та дитячі фото - усе, що тепер нагадує про мирне життя типової краматорської сім'ї. 

У серванті ще вціліли кришталеві келихи. 

«А ще - тут, у зруйнованому будинку я помітив багато книг. Книги стопками практично у кожній квартирі - художня література, обгорілі підручники. Звісно - багато російської класики, а також - закордонні письменники. Українських книжок - практично не знайшов», - каже фотокореспондент.

Ну і як без килима. Це - неодмінний атрибут хрущовок і сталінок, який в ссср вважався символом достатку. Нині ж цей «витвір мистецтва» якоїсь майстрині з Киргизії став свідком пожежі, спричиненої потраплянням ракети: верхній край килима обсмалений, та обвуглений. 

Також в квартирі багато обгорілих книг на полицях.

Все частіше на вулицях міста можна зустріти зграї безпритульних собак. Багатьох тут полишили господарі, які поспіхом евакуйовувались з міста.

Господиня квартири лише через кілька днів після обстрілу зуміла дістатись до свого зруйнованого житла. Люди намагаються зібрати уцілілі речі, адже повернутись сюди вони вже не зможуть.

«Висить на чесному слові.... Але бачте - тарілки вціліли, та їх не достати. Може хазяйка й забрала б...», - каже сусід.

На даху сусіднього будинку кипить робота - всіма можливими силами тут оперативно перекривають дах, аби люди могли повернутись у свої домівки.

Вид з сусіднього будинку на під'їзд, в який прилетіла ракета.

Іронія долі - в будинку, пошкодженому внаслідок ракетного удару на першому поверсі працювала фірма з... ремонту та будівництва. 

У пошкодженому холодильнику досі лежать пельмені, які хтось поклав, аби приготувати на вечерю...

ФОТО: Анатолій Осмокеску

ТЕКСТ: Еля Коротинська

Коментарів немає

Залишити коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована. Обов’язкові поля позначені *