«Кожен переселенець є жертвою воєнних злочинів», – Яна Мельник

  • Головна
  • ЛАЙФ
  • «Кожен переселенець є жертвою воєнних злочинів», – Яна Мельник
image
Оля Коновалова / 09.12.2022 / 0 Коментарів

«Система безоплатної правової допомоги Волині в умовах війни працює злагоджено та ефективно», на цьому наголошує в.о. директора Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Волинській області Яна Мельник.

В інтерв’ю Insider Media вона розповіла наскільки важливою українцям сьогодні є юридична допомога та підтримка, як центри з надання безоплатної вторинної правової допомоги в регіоні працюють в умовах війни та які напрямки роботи додалися через повномасштабне вторгнення рф.

24 лютого, Яна Мельник, як і інші українці, зранку прокинулась і не одразу зрозуміла, що відбувається.

– До того, що відбулось 24 лютого, напевно, не був готовий ніхто. Може хтось і думав, що такий сценарій можливий, але не я. Я була впевнена, що жодної загрози з боку «сусідів» для нас не існує. Того ранку, як і всі, прокинулась о 4 годині під гучні звуки вибухів. Я не знала, чи це тільки нас обстрілюють, чи всю Україну, чи, можливо, вже йде наступ. Але, разом з тим, була думка, що на 9 годину потрібно іти на роботу.

Зрештою, ми з працівниками зідзвонились, зробили невеличку оперативну нараду та вирішили як будемо працювати далі. Дехто того дня навіть вийшов на роботу в офіс. Тобто ніхто не знав, скільки ракет і куди прилетить, але люди були на робочих місцях.

Деякі працівники скористались правом на відпустку, дехто виїхав за кордон. Це зрозуміло, бо ніхто не знав чи буде в Україні безпечно. Але, буквально за день-два ми зорієнтувались як все ж таки  максимально ефективно організувати роботу. Тож, деякі працівники залишились працювати в офісі, а тим, хто виїхав за кордон, надали можливість працювати дистанційно. До речі, у час цифрових технологій працювати на відстані виявилось досить нескладно і доволі ефективно.

Приблизно така ж ситуація склалася і в місцевих центра. Мушу говорити і про них, оскільки ми всі працюємо як єдиний механізм. Нагадаю, що наші місцеві центри з надання безоплатної вторинної правової допомоги працюють у Луцьку, Ковелі та Володимирі.

Всі розуміли, що робота центрів не може зупинитись і їм потрібно функціонувати, тим паче, що ситуація на Волині більш-менш стабілізувалася. Буквально впродовж місяця, місцеві центри повернулися до роботи у звичайному режимі та почали приймати в офісах.

Я вважаю що наша система дуже швидко адаптувалась до роботи в таких умовах. Не зважаючи на те, що когось із працівників мобілізували, хтось звільнився, ми працюємо та надаємо допомогу нашим клієнтам.

Тут важливо також згадати, що отримати безоплатну правову допомогу також можна зателефонувавши до контактного центру системи БПД за номером 0 800 213 103 (дзвінки зі стаціонарних та мобільних телефонів в межах України безкоштовні).

Номер для дзвінків з-за кордону: +38 (044) 363 10 41 (вартість дзвінка з-за кордону за тарифами вашого оператора зв’язку).

Юристи працюють на лінії щодня: понеділок – п’ятниця з 08:00 до 19:00; субота, неділя з 09:00 до 18:00.

Контактні дані бюро правової допомоги, офіційний сайт та інші сервіси доступу до безоплатної правової допомоги доступні за посиланням https://linktr.ee/legalaid.gov.ua

– Чи додались нові напрямки роботи у зв’язку з повномасштабним вторгненням?

– У нас завжди було багато напрямків роботи. Люди знають про наші центри, є й постійні клієнти. Але через повномасштабну війну в нас трохи змістилися акценти і зараз ми дуже багато працюємо з внутрішньо переміщеними особами. Водночас такі категорії, як діти-сироти, діти позбавлені батьківського піклування, діти, які перебувають у складних життєвих обставинах, діти, які постраждали внаслідок воєнних дій чи збройного конфлікту, ветерани війни та члени сімей загиблих захисників та захисниць України, люди, які постраждали від домашнього насильства чи насильства за ознакою статі, малозабезпечені особи – також отримують належні правові послуги.

Буквально днями додалась нова категорія осіб, які мають право на безоплатну правову допомогу незалежно від рівня доходів – особи, стосовно яких встановлені факти позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України та члени їх сімей. Тобто це люди, які були в катівнях та зазнали там знущань.

Що стосується ВПО, то звичайно, що ми не лише надаємо юридичну допомогу – консультування чи представництво інтересів в судах, а й ведемо масштабну правопросвітницьку роботу.

Всі ці люди перебувають в нових та доволі стресових умовах, тому нашим завданням є розповісти хто ми, які послуги надаємо та, які їхні права ми можемо захистити.

– Як центри безоплатної правової допомоги надають допомогу у фіксуванні воєнних злочинів? Хто є жертвою таких злочинів?

Українці обов’язково повинні повідомляти про воєнні злочини. Зараз це надзвичайно важливо. На жаль, більшість переселенців навіть не розуміють, що насправді майже кожен з них є жертвою воєнного злочину.

Люди повинні чітко усвідомлювати, що катування, тортури, нелюдське поводження, вбивства цивільних, бомбардування невійськових об’єктів, знищення об’єктів інфраструктури, мародерство, взяття заручників, незаконний вивіз цивільних до росії тощо – це злочини, які повинні бути належним чином задокументовані, розслідувані та за які повинні нести покарання особи, які їх вчинили.

Також випадок, коли на Ковельщині будинок постраждав внаслідок падіння уламків ракет – це теж воєнний злочин. Якщо ви приїхали до Луцька, бо у вас через війну зруйноване чи знищене житло – це теж воєнний злочин. Тому я хочу наголосити, що це стосується не лише людей, які зараз перебувають під окупацією.

Дуже важливо не тільки розуміти, що таке воєнні злочини, повідомляти про них, а й допомогти правоохоронцям максимально відповідально задокументувати усю наявну інформацію, зберегти докази, повідомити про можливих свідків.

Рано чи пізно всі ці справи будуть розглядати відповідні органи, будуть шукати тих, хто це все вчиняв і хто за це понесе відповідальність.

Тож сьогодні працюємо аби донести до людей цю інформацію.

– Чи можете окреслити загальні юридичні потреби для переселенців? Чи є якісь базові моменти, які фахівці центрів одразу відпрацьовують?

– Насправді кожна ситуація індивідуальна і сказати, що всі потребують якоїсь однієї послуги не можна. Але найбільше і найперше, у чому ми намагаємося допомогти – відновлення документів, надати інформацію, що стосується отримання компенсацій за зруйноване майно на окупованій території, роз’яснити права на отримання різних видів матеріальної допомоги. Крім того, є маса інших питань, які набули небувалої актуальності внаслідок збройної агресії рф проти України — порядок перетину державного кордону, права та пільги внутрішньо переміщених осіб, соціальні гарантії для військовослужбовців, оформлення спадщини, розлучення з особами, які перебувають на окупованих територіях, встановлення юридично значущих фактів тощо.

Станом на початок вересня на Волині проживає близько 60 тисяч ВПО. Це досить значна кількість людей.

У лютому-березні ці люди ще були в шоці, в стресі, в паніці і не розуміли, що робити. Тоді вони думали як вижити – де взяти гроші, одяг, продукти, як заспокоїти дітей і прилаштувати в школу чи дитсадок.

Тому ми почали активно співпрацювати з громадськими та релігійними організаціями, які опікуються переселенцями та організовують для них місця масового проживання, аби проводити правопросвітницькі заходи безпосередньо у таких місцях.

В цілому, з початку війни, фахівці місцевих центрів відвідали більше 80 місць масового перебування переселенців на території Волинської області. Подекуди правопросвітницькі заходи провели вже по кілька разів.

Сьогодні вже помічаємо, що люди почали більше спілкуватись з нашими фахівцями, задавати уточнюючі питання, консультуватись, розповідати свої історії. Намагаємося не втратити зв'язок, який вдалося налагодити, дати можливість людині висловити те, що її турбує, підтримати та допомогти.

– Чи збільшилось навантаження на фахівців центру?

– Скажімо так, умовно у нас було дві хвилі. Спочатку люди, які тут жили, отримували правову допомогу і мали призначених адвокатів – виїхали за кордон. Тому спершу здавалось, що роботи стане менше. Водночас нас захлеснула хвиля, коли до нас почали їхати люди з інших регіонів.

Не можна сказати що роботи стало більше чи менше, тут просто потрібно зрозуміти, що вона дещо змінилася. В якому плані? Наші працівники такі ж живі люди, як і інші, кожну справу, кожну історію вони «пропускають через себе». Попри те, що в силу своєї роботи працювали з різними випадками і вже здавалося б все бачили, але тут ми стикнулися з такою концентрацією людського горя, що були змушені рекомендувати нашим фахівцям прослуховувати вебінари щодо способів психологічного розвантаження. Адже, щоб допомагати іншим потрібно самому залишатися в ресурсі.

– В чому перевага системи безоплатної правової допомоги? Адже зараз є багато громадських організацій, які також надають юридичні консультації?

– Наші фахівці багатогранні і мають великий досвід у консультуванні. Також ми співпрацюємо з професійними адвокатами. Тобто, ми заключаємо з ними контракти і їх послуги оплачуються коштом держави. Тож адвокат зацікавлений в тому, щоб надати правову допомогу якісно. Тим паче, що є питання, які можуть вирішувати тільки адвокати, а не просто людина з юридичною освітою.

А громадські організації, які зараз також активно надають правову допомогу, зазвичай не можуть здійснювати представництво інтересів в судах. До того ж – сьогодні вони є, а вже завтра їх може вже не бути.

Система БПД – це правова гарантія держави, яка працює не перший рік.

Користуючись нагодою, хочу привітати усіх працівників системи з прийдешнім святом – Всеукраїнським днем безоплатної правової допомоги, який святкуємо щороку 10 грудня. Хочеться подякувати колегам за те, що подекуди, нехтуючи своїми інтересами та безпекою, вони продовжують працювати для людей у таких складних умовах, в яких ми сьогодні перебуваємо. І, звичайно, хочеться побажати усім нам найшвидшої Перемоги!

Віримо в ЗСУ! Слава Україні!

Коментарів немає

Залишити коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована. Обов’язкові поля позначені *