Обліпиха: користь і цілющі властивості ягоди

image
Яна Горчинська / 22.11.2022 / 0 Коментарів

Осінь радує нас чималою кількістю смачних ягід. Однією із найкорисніших є обліпиха, яку здавна цінують в народі за її смакові та лікувальні якості, а ароматний чай із цієї ягоди відмінного зігріває взимку. З’ясовуємо, чим особлива обліпиха, як вживати та рецепти смачного повидла і чаю із цих плодів.

Чим корисна обліпиха

Жовто-помаранчева обліпиха, користь якої важко переоцінити, дозріває наприкінці літа чи на початку осені. Ягоди з трішки терпкуватим терпкуватим смаком, але з додаванням цукру чи солодкого сиропу ці плоди смакують просто неперевершено.

  • Плоди вважаються корисними при схудненні.  Сік насичений омега-7 жирними кислотами, які приглушують бажання перекусити. За результатами окремих досліджень, володіє здатністю знижувати рівень холестерину в крові.
  • Вона містить цілий вітамінний букет – поряд зі смородиною, у цих ягодах один із найвищих вмістів вітаміну С, також є джерелом вітаміну А, групи В, К та фолієвої кислоти.
  • Обліпиха стимулює до роботи мозок, бо містить у своєму складі чимало рибофлавіну та тіаніну, які покращують пам’ять.
  • Обліпихова олія  дуже поширений продукт в б’юті індустрії, адже її застосовують під час приготування масок, масажних олій, кремів тощо. Олія із ягід характеизуєься антикомедогенними ефектами – застосування її допомагає заживити дефекти шкіри після, наприклад, акне.

З якими хворобами допоможе боротися

За рахунок стількох корисних властивостей, йдуться й про особливі лікувальні вміння цієї ягоди. Розбираємося, що лікує обліпиха та яке її застосування у медицині.

  1. Обліпиха має відмінні антизапальні властивості, відтак її використовують для заживлення ран.
  2. Для лікування рогівки ока, у випадках пошкоджень слизової оболонки.
  3. Чинить позитивний вплив на відновлення тканин після виразок, тоє екстракти та витяжки застосовують при лікуванні шлунково-кишкового тракту.
  4. Обліпиха володіє чудовими антиоксидантними властивостями та бореться із вільними радикалами, знижуючи, зокрема, ризики щодо певних видів раку.
  5. Використовують для лікування низки шкірних хвороб (подагра, себорея тощо).
  6. Відвари із обліпихи також приймають в отоларингології – з допомогою інгаляторів боряться з тонзилітами, ларингітами тощо.

Широко використовує її й народна медицина

Обліпиха: кому можна, а кому – не варто

Звісно, важливо розуміти, що має обліпиха користь і протипоказання. Обліпиха є безпечним продуктом, проте треба врахувати нюанси – яких, зрештою, не так багато.

Її слід вживати обережно вагітним жінкам та тим, хто годує грудьми. Справа в тому, що новонароджені дітки мають недозрілий шлунково-кишковий тракт, тож «яскраві» продукти із раціону матері можуть викликати, наприклад, біль у животику. Тому щодо цього краще проконсультуватися із лікарем.

Окрім того, обліпиха, яка має гіпотонічні властивості, може знизити тиск для людей із і так низькими показниками. Не рекомендують надто захоплюватися цим цінним продуктом людям із зниженою кількістю тромбоцитів у крові та тим, у кого вона погано згортається. Бо потенційно обліпиха підсилить цей ефект, ще більше розріджуючи кров.

Завдяки здатності виводити із організму надлишки щавлевої кислоти та сечовини її не радять вживати при сечокам’яній хворобі. Адже рН соку призведе до закислення сечі та загострення симптомів.

Отож, практично всім може смакувати обліпиха, протипоказання ж досить специфічні та дозволяють її фактично для будь-якої групи населення.

Як вживати обліпиху

Якщо у вашому саду дозріли плоди цієї рослини, або ж вдалося придбати на ринку, є низка смачних варіантів, що ви можете приготувати. Тож, коли у нас є свіжа обліпиха – як вживати та що готувати із запашних плодів:

  1. Чай
  2. Перетерті ягоди із цукром
  3. Джеми та повидла
  4. У якості начинки для пирогів та печива
  5. Морс
  6. Мус
  7. Смузі
  8. Збитень

А також у якості додатка до глінтвейну, каш, запіканок, молочного коктейлю та навіть консервації

Смакуємо чаєм та перетертою обліпихою

Запашний помаранчевий чай – один із найкращих варіантів напою для зимової пори. Цей чай ще й  гарно укріплює імунітет, а це саме те що потрібно у період, коли найбільше лютують віруси та наш організм потребує підтримки

  • Обліпихово-імбирний чай: 100 г ягід добре розім’яти до стану однорідної кашки та покласти у чайничок. Туди ж натерти шматочок кореня імбиру (тут на ваш смак: якщо любите пікантність – страть сміливо, якщо хочете помірний самк – вистачать подрібнити шматочок у 2 см). Додати до суміші зірочку бадьяну та трішки кориці, а тоді залити окропом. Настоятися напою слід хоча б 10 хвилин, після чого можна додати меду. Вживати рекомендовано теплим.
  • Апельсиново-обліпиховий чай: 200 грамів обліпихи прокип’ятити протягом 5 хв. Після цього потовкти ягоди і покласти у чайник. Туди нарізати половинку апельсина та лайма, додати кориці, кілька суцвіть гвоздики та цукор за смаком. Настояти 5 хвилин та пити теплим.
  • Чай готують і з листків обліпихи. Для цього треба столову ложку листя та кілька ягід залити кип’ятком – ось і  весь рецепт. Якщо бажаєте трішки підсолодити напій, то цей ансамбль чудово доповнить мед. Такий чай має добрий тонізуючий та заспокійливий ефект.

Обліпиховий чай, користь і протипоказання до якого практичноспівпадають із такими у свіжих ягід, теж є безпечним.

Звісно, не варто вживати людям із алергією, вже згаданою сечо-кам’яною хворобою та захворюваннями шлунково-кишкового тракту - як от холецистит, а також нирок.

У якості бонусу – рецепт тертої обліпихи з цукром

Його переваги - ви тримаєте просто вітамінну бомбу, яка взимку подарує справжні літні смаки, а також надзвичайно просте приготування.

Вам знадобиться по 1 кг обліпихи та цукру. Ягоди дуже ретельно промити під холодною водою, а потім викласти на марлю, щоб вони добре віддали вологу.

Опісля закиньте у блендер плоди разом із цукром та перебийте на високих оборотах до стану однорідної кашки.

Отриману суміш нагрійте до 80 градусів і розкладіть у теплі простерилізовані банки. Пастеризуйте їх  пів години, після чого закрийте кришками.

Зберігати цей продукт найкраще у погребі.

Коментарів немає

Залишити коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована. Обов’язкові поля позначені *