Системи протипожежного обладнання: принципи роботи та різновиди

  • Головна
  • ЛАЙФ
  • Системи протипожежного обладнання: принципи роботи та різновиди
image
Назар Тарадюк / 21.11.2023 / 0 Коментарів

З кожним роком все більше людей купують системи протипожежного обладнання. Пояснити попит на такі технології досить просто: українці почали приділяти увагу безпеці своїх домівок, офісів, складів та виробничих приміщень. Про те, якою буває пожежна сигналізація, – читайте нижче.

Як працюють системи протипожежного обладнання

Система протипожежного захисту – це сукупність технологій, головне завдання яких виявити та сповістити про загоряння при перших його ознаках. Такі комплекси актуальні як для житлових приміщень, так і для промислових, виробничих чи офісних об’єктів, які обладнані дорогою апаратурою, товарами чи вибухонебезпечними речовинами.

У базову комплектацію сигналізації входять:

  • Детектор реагування.
  • Блок управління.
  • Системи сповіщення.

Живлення здійснюється від електромережі, акумулятора чи змінних батарей. Є моделі, які працюють від електрики, однак передбачають, для надійності, резервне джерело живлення. В цьому випадку, навіть після зникнення світла, сигналізація виконуватиме свою функцію.

Сигнал з датчика до центрального блоку може передаватися бездротовим чи дротовим способом. Перший варіант передає інформацію радіохвилями. Другий передбачає прокладання у приміщенні кабелів. Кожний з цих способів має плюси та мінуси. Але, як показує практика, коли йдеться про те, яку протипожежну сигналізацію купити, дротову чи бездротову, все зводиться до того, чи є у клієнта бажання бачити проводи на стінах (дротова модель не вписується в інтер’єр) та яку суму планують витратити на систему (бездротові пристрої коштують дорожче).

Різновиди протипожежних детекторів

Перш ніж купувати протипожежну сигналізацію, варто ознайомитися з їхніми найголовнішими складовими, – датчиками. Вони різняться залежно від чинників, які їх активують:

  • Димові. Реагують на зміну прозорості повітря. Практично всі представлені на ринку сигналізації «вловлюють» дим завдяки інфрачервоному випромінюванню. Єдиний нюанс: датчик не розрізняє сигаретний дим, пар та пил і думає, що це пожежа. Тому він не ефективний в саунах, курилках та запилених приміщеннях.
  • Теплові. Такі прилади реагують на зміну температури. Теплова протипожежна сигналізація буває двох типів: порогова (у детекторі встановлена температурна межа, після якої він подає сигнал тривоги) та інтегральна (активуються при різкій зміні/підвищені температури). Пороговий датчик спрацьовує, коли температура сягає 70°C. Він мало ефективний, адже пожежа може розійтися перш ніж прилад зафіксує вказані параметри. Однак ця модель популярна, оскільки характеризується відносно низькою ціною. Щодо інтегральної сигналізації, то цей детектор дорожчий та надійніший. Він обладнаний двома термометрами (один зовні, а другий всередині), і реагує на те, з якою швидкістю змінюються показники.
  • Датчики полум’я. Це сучасні та дуже ефективні системи протипожежного обладнання. Реагують на відкритий вогонь та тління, в той час, коли два попередні прилади активуються лише після підняття температури та виділення диму. Також такі сигналізації обирають для приміщень, де багато пилу та високі теплові хвилі.
  • Газові детектори. Пристрої фіксують кількість шкідливих речовин (зокрема і чадний газ) в повітрі.
  • Комбіновані. Передбачають поєднання кількох детекторів. Найчастіше у симбіозі працюють димові та теплові прилади. Така схема мінімізує хибну тривогу.

Вибір сигналізації залежить виключно від запитів клієнта. Для квартири, будинку чи офісу буває достатньо комбінованих або теплових чи димових детекторів. Для виробничих приміщень зі специфічними умовами експлуатації частіше купують датчики полум’я.

Типи пожежної сигналізації

Всі датчики пожежної сигналізації з’єднані між собою та підключені до центрального блоку. Головне завдання детекторів – слідкувати за порядком у приміщеннях та завадити загорянню та розширенню вогню. То ж, залежно від масштабу, пожежна сигналізація може бути:

  • Безадресна. Відносно недорогі прилади, які відповідають за зону, в яку можуть входити кілька приміщень. Цю систему найчастіше використовують для невеликих об’єктів, де нескладно самостійно виявити загоряння.
  • Адресна. Системи протипожежного обладнання доповнюють такими приладами, коли потрібно убезпечити середній або великий об’єкт. Перевага такого типу в тому, що передається не лише сигнал тривоги, а і номер елемента, що активувався, що дозволяє легко відшукати місце спалаху чи задимлення.
  • Адресно-аналогова. Це дорогі та надійні сигналізації, адже вони складаються з багатьох датчиків та контролюють температуру повітря, задимленість і передають ці дані у центр управління. Такий принцип роботи мінімізує хибні тривоги та запобігає загорянню.

Чим більший об’єкт, тим надійнішою повинна бути сигналізація. Для квартири чи будинку достатньо звичайної, безадресної моделі. У великій споруді варто встановити дорожчі варіанти.

Системи сповіщення про пожежу

Недостатньо обладнати приміщення сигналізацією. Коли йдеться про великий об’єкт, який щоденно відвідують сотні людей, важливо також подбати про системи оповіщення. Головне завдання сповіщувачів – припинити паніку та забезпечити правильну евакуацію.

Як тільки системи протипожежного обладнання фіксують займання, активується сповіщення. Можуть застосовуватися наступні методи попередження:

  • Сирени та світло. Це гучні звукові сигнали або світлові маячки-спалахи.
  • Текстові вказівки. Позначки «Вихід», які вмикаються через небезпеку та вказують напрямок евакуації.
  • Покажчики руху. Вказують напрям евакуації.
  • Мовне сповіщення. Може активуватися як раніше записаний текст, який повідомляє про надзвичайну ситуацію та направляє людей до евакуаційного виходу, так і прямий ефір диспетчера.
  • Аварійна телефонна лінія. Прямий зв’язок з пожежним постом. Особливо актуальні такі системи протипожежного обладнання для приміщень з підвищеним рівнем небезпеки.

Вибір такого обладнання варіюється в залежності від особливостей приміщення та кількості мешканців чи працівників. Але найчастіше сповіщувачі комбінують між собою. Наприклад, у торгових центрах чи розважальних закладах, де транслюється фонова музика, додаткове обладнання не потрібне. Натомість варто організувати текстові вказівники.

Тож перед тим, як робити покупку, проконсультуйтеся зі спеціалістами. Вони розкажуть, яка пожежна сигналізація та система сповіщення відповідає саме вашому випадку.

Коментарів немає

Залишити коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована. Обов’язкові поля позначені *