Чому на Волині варто розвивати мисливський туризм. ФОТО

  • Головна
  • НОВИНИ
  • Чому на Волині варто розвивати мисливський туризм. ФОТО
image
Оля Коновалова / 19.08.2021 / 0 Коментарів

Якщо розглядати лісову галузь з точки зору економіки, то асоціації переважної більшості – деревина. У меншої частини населення на думку спадає зелений туризм, адже і цьому напрямку в останні роки приділяється чимала увага. Заказники на зразок Воротнівського стали справжньою окрасою Волині, зеленою перлиною краю. В багатьох ліси можуть асоціюватися також зі збором грибів та ягід. Однак ліс має ще один колосальний потенціал, виділений в цілий окремий напрямок – мисливство.

НЕ ВБИВСТВО, А ЦІЛА КУЛЬТУРА: МИСЛИВСТВО – ЦЕ НЕ БРАКОНЬЄРСТВО

В першу чергу варто зазначити принципову відмінність мисливства від браконьєрства, адже значна кількість людей категорично не сприймає і засуджує будь-яке вбивство тварин. Підійшовши до питання з точки зору філософії, можна сказати, що природа не розрізняє добро і зло в чистому вигляді, адже якщо лев вполює вівцю – це добро для лева і зло для вівці, якщо ж вона втече – це буде добром для вівці і злом для лева. Хижі тварини полюють на травоїдних і це абсолютно нормальний природний процес, так має бути. Більшість людей вживають в їжу тваринне м’ясо, така наша природа. Тому полювання, процес добування м’яса – одне із найдревніших занять чоловіків. Інстинкт мисливця настільки глибоко в генах кожного, що з плином еволюції, коли у людей відпала потреба полювати, щоб прогодуватися, взамін полюванню вигадали різноманітні види спорту, аби задовольняти цей азарт.

Тим не менше, культура полювання залишилась у більшості народів світу, дійшла до наших днів, сильно видозмінившись. Сьогодні сучасні технічні засоби дозволяють перетворити це заняття на захопливе хобі. На жаль, не всі дотримуються правил і часто браконьєри варварськими методами винищують популяції тих чи інших тварин, не гребують і червонокнижними. Дехто робить це і заради заробітку – цінного м’яса та хутра, ще частіше – заради нездорового садистського задоволення. Браконьєри дійсно стали однією із головних проблем лісівників і мисливців, однак, це лише одна складова у масштабній темі мисливського господарства, про потенціал якого на Волині йтиметься в матеріалі видання Є Інфа.

Мисливство – напрямок, який повинен приносити прибуток. Власне, таку мету ставило перед собою Волинське обласне управління лісового та мисливського господарства – про це у своїй доповіді під час останньої колегії Держлісагентства зазначив начальник управління Олександр Кватирко. Одним із головних завдань мисливства є контроль популяції диких тварин. Однак, через природні причини – хвороби тварин, а також значною мірою через тих же браконьєрів, сьогодні, на жаль, мова йде вже не про утримання балансу, а про відновлення популяцій, забезпечення рекреаційного потенціалу та повернення правильного іміджу мисливця. Адже часто пересічні люди не проводять межі між добропорядними учасниками полювання і браконьєрами.

Тож наразі на Волині мисливство розглядається як один із видів цивілізованого бізнесу, в якому мають діяти прозорі правила, однакові для всіх, і в якому не місце браконьєрам. І як будь-який бізнес, ця сфера господарства також потребує вкладень. І їх, до речі, не мало, адже ВОУЛМГ щороку вкладає у мисливство близько 10 мільйонів гривень. Власне, ідея розвивати мисливський туризм – не нова, це славна традиція, де сучасність внесла свої корективи. Прийшли вони в тому числі і з-за кордону, де волинські лісівники вивчали досвід інших країн. Зокрема, під час міжнародного мисливського форуму у Дортмунді ВОУЛМГ підписали угоду про розвиток мисливського туризму.

«Ми надалі активно працюємо у цьому напрямку, очікуємо, що цей сезон буде успішним та насиченим, а відповідно – прибутковим. І на заваді не стануть карантинні заборони, як це відбулося в останні роки», – зазначив у доповіді Олександр Кватирко.

Однак, перед тим, як запрошувати іноземних туристів на полювання, слід подбати про належний розвиток популяцій тварин і забезпечити повноцінні умови, яких нині прагне вимогливий європейський турист. Саме з цією метою на базі ДП «Звірівське ЛМГ» створили мисливсько-рекреаційний комплекс. До слова, там вже доступні всі послуги, необхідні  для повноцінного мисливського туризму. Загалом схожих баз на Волині дев’ять і ще три – в планах побудувати.

Серед позитивних тенденцій галузі у сфері рекреації – ріст популяцій. Зокрема, на 67,4% зросла популяція дикого кабана, на 17,3% – оленя європейського, на 3,5% – козулі. Як наголошують лісівники  – без втручання людини у ці процеси росту популяції не відбулося б, навпаки, збереглася б тенденція до скорочення. Адже кабанів винищувала епідемія африканської чуми, а оленів – пастерильоз. Та завдяки розвитку вольєрного господарства вдалося не лише зупинити скорочення популяцій, а й розвернути тренд в протилежний бік.

Найбільше вольєрів використовують для розмноження кабанів, однак, в окремих утримують фазанів і качок. До слова, лише цього річ із вольєрів у дику природу випустили 183 особини кабана. А для розвитку популяції фазанів діють спеціально створені фазанарії, з яких тисячі птахів не тільки потрапляють у дику природу, а й до нових господарів – півтори тисячі фазанів вдалося продати, а 3 500 птахів відпустили на волю. Кабани, олені, фазани та качки – не єдині, хто потрапляє у волинські ліси із вольєрів, адже у Горохівському лісгоспі є спеціальний вольєр для розведення зайця-русака. Тож полювати точно буде на що.

До слова, на днях в Україні розпочався сезон полювання на пернатих. Браконьєри не гребують і  цією дичиною, тож за дотриманням правил полювання на Волині слідкують 138 рейдових груп. Окрім лісівників та правоохоронців до їх складу входять і активні громадяни. Ефект від патрулювання неабиякий – лише за вихідні рейдові групи склали сто протоколів. Більшість із них склали за фактом відсутності дозвільних документів. У ВОУЛМГ впевнені, що діяльність рейдових груп сприяє формуванню культури полювання, адже мисливці знають, що їхня діяльність контролюється.

«Культура полювання не сформується за один день. Культура полювання в області – наслідок якісної роботи усіх дотичних до мисливства служб і підприємств, а також свідоме і відповідальне ставлення до свого захоплення мисливців та мисливських об’єднань», – зазначає на своїй сторінці у Фейсбуці Олександр Кватирко.

УНІКАЛЬНА ПРИРОДА, ЕКСКЛЮЗИВНА КУХНЯ, ЦІКАВА ЛЕГЕНДА – РЕЦЕПТ УСПІШНОГО ТУРИЗМУ

На Волині офіційно зареєстровано 56 місцевих любителів полювання – це, переважно, організації УТМР та державні підприємства, і лише половина із них – користувачі різних форм власності, які сумарно використовують менше 25% від усієї кількості площ, виділених під мисливство. Поки мисливців-іноземців у лісах Волині немає, однак, невдовзі з’являться. Завдяки перемозі у міжнародному конкурсі у Швейцарії, який проходив у 2017 році, цьогоріч у Шацьку готуються прийняти 29-ті міжнародні змаганнях німецьких ягдтер’єрів – «Робота після пострілу».

Якщо хтось думає, що вольєр не господарство – це просто огороджена територія, на якій живуть тварини, то це зовсім не так. Адже звірів у вольєрі необхідно годувати, а для цього потрібно заготовляти корм. Можна лише уявити, який це об’єм роботи, якщо під такі корми виділено понад 200 гектарів. Самого лише сіна потрібно заготувати понад 100 тон, не кажучи вже про зернові. Більше того, годувати потрібно не лише тварин у вольєрах, а й диких. Адже брак корму у природних умовах може посприяти їхній міграції, а відтак – і скороченню популяції.

До слова, рекреаційні пункти приваблюють не лише любителів мисливства, а й звичайних туристів серед місцевих. Адже підгодувати звірів, які, живучи у вольєрах, стали напівручними, сфотографувати їх зблизька, приїздять цілі екскурсійні групи. За окрему плату в таких пунктах можна навіть порибалити.

Однак, всю цю складну, довготривалу і комплексу роботу, яка триває не один рік, нанівець можуть звести ті ж браконьєри за кілька годин стрілянини. Саме тому чималі сили кинуті лісівниками на протидію браконьєрам. В лісгоспах області діють 40 рейдових груп, забезпечених сучасною технікою та транспортом, що дозволяє виявляти та оперативно реагувати на несанкціоновані полювання. Окрім того, фіксувати незаконні дії браконьєрів у лісі дозволяють фотопастки, яких наразі в області встановили понад дві сотні.

У першому півріччі 2021 року групи реагування виявили 84 факти порушення правил полювання, по кожному з яких склали адміністративні протоколи, за більшістю яких з порушників вже стягнули штрафи. До слова, у цьому році ВОУЛМГ планує заробити на полюванні понад 4 мільйони гривень.

Мисливство – ще не повністю розкритий потенціал волинських лісів, який можна і потрібно розвивати і показувати не лише волинянам та українцям, а й всьому світові. Поєднання мисливства з туризмом – вдалий маркетинговий хід, який може стати унікальною «фішкою» нашого краю. Колишній президент Грузії Михайло Саакашвілі у своїй книзі «Пробудження сили» писав, що для успішного розвитку туризму, в першу чергу, потрібно чотири речі: унікальна природа, ексклюзивна місцева кухня та цікава легенда. Власне, мальовничі ліси Волині є унікальними «магнітами» зеленого туризму, їхні дарилягають в основу ексклюзивної поліської кухні, а для складання цікавих легенд Волинська земля виховала чимало талановитих особистостей. Тож не лишається сумнівів, що розвиток мисливського туризму Волині має усі шанси на успіх.   

Діана Єременко

Коментарів немає

Залишити коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована. Обов’язкові поля позначені *