Як предки відзначали Водохреще

image
Назар Тарадюк / 06.01.2025 / 0 Коментарів

Водохреще (Йордан, Богоявлення або Хрещення Господнє) — свято, яке міцно пов’язане з освяченням води, святковими обрядами в домівках і, звісно, зануренням вірян у крижану воду.

Щороку на Водохреща в Україні відзначають ці традиції та незмінно в соцмережах з’являються фото людей, які опускаються в холодну річку. Для багатьох це особливий момент, що символізує очищення й духовне відновлення. У 2025 році Водохреще відзначають 6 січня, і це чудова нагода для багатьох українців згадати про глибоку релігійну значущість цього дня. Свято, що має багатовікову історію, завжди було важливою частиною християнської традиції в Україні, і саме до нього готуються з особливим трепетом, - написала історикиня, генеалогиня Тетяна Яцечко-Блаженко для «Українського тижня».

Цього року до свята ми зібрали ретрофотографії, які зробили понад сто років тому — 1916–1917-го, коли на території України тривала Перша світова війна (1914–1918). Ці знімки дають нам змогу поглянути на те, як відзначали Водохреще наші предки та яким було це свято в ті важкі часи.

На цих історичних фотографіях зафіксували моменти, що яскраво відтворюють атмосферу того часу: релігійні процесії, які проходили як у храмах, так і на вулицях, освячення води в річках, святкові служби, що супроводжували урочистості. Знімки дають змогу відчути дух епохи, коли святкування Водохреща було важливою частиною не лише релігійного, а й суспільного життя.

Особливо цікаві кадри, які зробили в селі Дорошівці на Буковині й у місті Володимир на Волині.

На цих фотографіях можна побачити, як люди набирають святу воду з річки або п’ють її прямо із джерела. Вода, освячена на Водохреща, була особлива: вважали, що вона має не лише духовне значення, а й цілющі властивості. Багато людей зберігали її вдома цілий рік, щоб вона оберігала їх від нещасть і хвороб.

На цих старовинних фотографіях ми не побачимо традиції занурення у воду, яка стала відомою в Україні, зокрема, в Києві на Дніпрі, лише в період Першої світової війни. Вона дістала тут широку популярність значно пізніше — уже під час незалежності. Цікаво, що сьогодні цей обряд став невіддільною частиною святкування Водохреща для багатьох людей, а фото в соцмережах і в новинах показують, як українці в усій країні занурюються в крижану воду річок та озер.

Ці старі фотографії, які зробили понад століття тому, — своєрідний місток між минулим і теперішнім. Вони не лише показують, яким було святкування Водохреща, а й допомагають відчути атмосферу тих часів. Також дають змогу порівняти традиції святкування Водохреща в Україні тоді й сьогодні, відчувши дух єдності, святковості та релігійного піднесення, який супроводжував цей день і є досі актуальним.

Коментарів немає

Залишити коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована. Обов’язкові поля позначені *