Як у Луцькій мерії провалили покращення для людей з інвалідністю

  • Головна
  • НОВИНИ
  • Як у Луцькій мерії провалили покращення для людей з інвалідністю
image
Назар Тарадюк / 06.05.2025 / 0 Коментарів

У Луцьку для людей з інвалідністю – бар’єри майже на кожному кроці: високі бордюри, вузькі тротуари, відсутність пандусів.

Попри це в обласному центрі вкотре провалили зміни до програми щодо потреб для людей з інвалідністю. Це питання обговорювали під час пленарного сесійного засідання міськради 30 квітня. Не зважаючи на численні звернення, зміни до програми «Громада без бар’єрів» знову не прийняті, - пише видання «Конкурент».

Депутатка міської ради Алла Надточій вже не вперше просуває програму, яка мала б зробити Луцьк доступнішим. Проте у відповідь – нерозуміння депутатської більшості.

«На попередній сесії не була прийнята моя програма. Всі структурні підрозділи рекомендували внести зміни у програму «Громада без бар’єрів», що я й зробила на сьогоднішній сесії. Ті проблемні питання, які на сьогодні найважливіші: це встановлення технічних засобів для малорухливих груп населення. Це і ремонти», – каже Надточій.

Вона наполягає на тому, що компенсація має надаватися безпосередньо людині, а не через посередників.

«Я відразу, щоб не було маніпуляцій, вже пропрацювала над положенням і порядком передбачення коштів. Кошти мають йти виключно за тією людиною, яка звертається, а не за якоюсь громадською організацією, чи фірмою, чи ФОПом», – додає Алла Надточій.

Алла Надточій наголошує: після повномасштабного вторгнення кількість людей з інвалідністю в місті зростає. Вони живуть серед нас та щодня долають перепони. Але таке враження, що у сесійній залі – це не аргумент.

«Хочу ще раз наголосити, шановні депутати, це не є політичне питання, це є питання життєдіяльності людей, які потребують нашої підтримки. Вони живуть роками в нашому місті. Ми розуміємо, що їхня кількість збільшується у зв’язку з війною. Зараз вони приходять з пораненнями й хочуть продовжувати жити у нормальних умовах», – мовить далі обраниця.

Депутатка Юлія Дацюк вирішила розкласти все по пунктах. Але замість конструктивного діалогу – лише формальні запитання стосовно положень та порядків. У відповідь Алла Надточій чітко пояснила механізм, хто має здійснювати компенсації, які документи потрібні й що передбачено законом.

Зі свого боку заступниця міського голови Ірина Чебелюк наголошує на тому, що саме департамент соцполітики має бути виконавцем програми. Тож виходить, що структура вже існує, але їх просто не влаштовує формат змін?

«Ви на початку свого виступу сказали про те, що нічого не робилося в міській раді. Все, що було, то було недієве. Ви вносите, пропонуєте, щоб дієвим стало все для осіб з інвалідністю. І що ми от зараз слухаємо й аналізуємо? Якщо ми говоримо про програму «Громада без бар’єрів», то виконавцем її є департамент соцполітики, і ви сьогодні знову вносите масу змін у програму, за яку відповідає департамент соцполітики», – сказала Чебелюк.

Депутатка Юлія Дацюк вдається до аргументів про відсутність звернень і додає, що не вбачає потреби переносити те, що зробили під час попереднього сесійного засідання у цю програму. Алла Надточій наголошує: ця програма важлива, бо вона про щоденне життя людей. Про ті банальні речі, як, до прикладу, вийти з дому та доїхати до зупинки.

«Ми пишемо таким чином цю програму, щоб кошти йшли за людиною, яка звертається, а не як за фірмою, яка це робить, чи організаціями. Щодо доступності, знову ж колеги говорили. Ви говорите виключно про будівлі, про споруди комунальні, куди люди можуть, планують дійти, добратися на кріслах колісних, а хтось з вас задумався, як людина має виїхати з будинку, добратися хоча б до зупинки, чи є там в неї дорога облаштована, чи є всі умови в тих, чи інших будівлях?» – пояснила Надточій.

Отож, після обговорень більшість депутатів рішення «Про внесення змін до Програми «Громада без бар’єрів» на 2024–2026 роки» не прийняли, забракло одного голосу. А от фінал засідання шокував. Міський голова, очевидно, вирішив «перевести стрілки» і запропонував Аллі Надточій очолити напрямок особисто. Вона погодилася працювати, але на громадських засадах, бо для неї це не політика.

«Я погоджуюся на цю пропозицію. Тільки на громадських засадах, щоб не було ніяких спекулювань, що я прийшла працювати сюди за гроші. Я з 2015 року обіцяла людям і далі дотримуюся того, що я працюю на громадських засадах», – резюмувала Надточій.

Тож поки у сесійній залі жваво обговорюють питання потреб осіб з інвалідністю, містяни чекають на реальні зміни. І саме програма «Громада без бар’єрів» могла б стати початком дієвих змін, але виходить, що не цього разу.

Читайте також: Луцьк назвали найменш інклюзивним

Коментарів немає

Залишити коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована. Обов’язкові поля позначені *