За скандальний законопроєкт №12414, який знищує незалежність САП та НАБУ, проголосували 24 народні депутати, які мають підозри у кримінальних злочинах.
Більшість з них отримали підозри за корупційними статтями, зокрема, за хабарництво, брехню в декларації, незаконне збагачення чи зловживання впливом. Ще троє депутатів з підозрами утримались чи не голосували, двоє (Софія Федина та Гео Лерос) проголосували проти. 11 були відсутні під час голосування: більшість — через перебування в СІЗО чи переховування за кордоном.
Серед підозрюваних нардепів, хто проголосував за — 11 — представники “Слуги народу”, четверо — з групи “Довіра”, ще по троє з “Батьківщини” та з колишньої ОПЗЖ, а також двоє членів групи “За майбутнє” та один депутат від “Євросолідарності”.
Серед тих, хто проголосував "за”:
- “Слуга народу”: Володимир Гевко, Микола Задорожній, Юрій Камельчук, Андрій Клочко, Максим Пашковський, Людмила Марченко, Сергій Нагорняк, Сергій Кузьміних, Павло Халімон, Маргарита Шол, Ольга Саладуха
- “Довіра”: Борис Приходько, Микола Бабенко, Владіслав Поляк, Роберт Горват
- “Батьківщина”: Костянтин Бондарєв, Михайло Волинець, Андрій Ніколаєнко
- “За майбутнє”: Ірина Констанкевич, Сергій Лабазюк,
- “Відновлення України“: Анатолій Гунько, Дмитро Ісаєнко, Олександр Юрченко
- “Європейська солідарність”: Сергій Алєксєєв
Отож, зазначимо, що справи щонайменше 10 з цих депутатів були закриті на момент скандального голосування. Більшості з них вдалось уникнути покарання через каяття чи закінчення строків давності.
Так суд закрив справи за недостовірне декларування щодо “слуг” Володимира Гевка, Ольги Саладухи, Сергія Нагорняка, Маргарити Шол, а також Юрія Камельчука і Максима Пашковського. Останніх двох суд визнав невинними. Так само уникли покарання за брехню в декларації представники “Довіри” Ірина Констанкевич та Микола Бабенко, і обранець від “Батьківщини” Михайло Волинець.
Геть нещодавно суд також закрив справу щодо Павла Халімона, якого підозрювали в незаконному збагаченні за придбання маєтку на Печерську за заниженою ціною.
Водночас справи решти нардепів, що підтримали скандальне голосування, перебувають на етапі розслідування чи судового розгляду.
Зокрема вже кілька років суд вивчає можливе хабарництво нардепів “Слуги народу” Олександра Юрченка та Сергія Кузьміних. А після початку вторгнення додались справи про хабарі щодо Миколи Задорожнього (СН), Сергія Лабазюка (“За майбутнє”) та Людмили Марченко (СН), а також про незаконне збагачення нардепа Андрія Клочка. Усі вони отримали підозри саме від НАБУ.
У списку також нардеп від Чернігівщини Анатолій Гунько, якого ВАКС у березні цього року засудив на сім років з конфіскацією всього майна за хабар. Депутат продовжує працювати у Раді і мав намір оскаржувати вирок.
Голосував за обмеження повноважень НАБУ й інший чернігівський нардеп Борис Приходько, чия справа щодо розкрадання коштів Аграрного фонду слухається у суді уже понад 10 років. А також мажоритарник із Закарпаття Владіслав Поляк (“Довіра”), який став першим в історії нардепом з підозрою у кнопкодавстві. Цього липня — через пʼять років — суд нарешті повернувся до розгляду його справи.
Серед інших нардепів, хто дав зелене світло для відкату антикорупційної системи також Сергій Алєксєєв з “ЄС”, якого СБУ викрила у шахрайстві, учасник смертельної ДТП Андрій Ніколаєнко від “Батьківщини” та його однопартієць Костянтин Бондарєв, підозрюваний у незаконному переправленні людей за кордон, а також Роберт Горват (“Довіра”) та Дмитро Ісаєнко (“Відновлення України”), які отримали підозри за спроби заволодіння землею.
Водночас під час голосування утрималися лідер «Євросолідарності» Петро Порошенко, що має щонайменше дві підозри від правоохоронців, та його колега Артур Герасимов, який звинувачувався у приховуванні вілли в Іспанії, але був звільнений від покарання через сплив строків давності.
Не натиснув жодну кнопку під час голосування, хоч був присутній у залі “слуга” Олександр Маріковський, який має підозру в недостовірному декларуванні через криптовалюту на 24 млн гривень у декларації.
Крім того, відсутніми під час скандального голосування були 11 нардепів з підозрами. Зокрема це Анна Колісник (її справу за недостовірне декларування закрили). Колісник не зʼявляється в Раді, оскільки написала заяву про складання мандату, хоч формально її ще не позбавили повноважень.
Світився як відсутній під час голосування за законопроєкт №12414 і Микола Тищенко, підозрюваний за незаконне затримання людини. Утім, у той же день Тищенко брав участь в інших голосуваннях, тож нардеп, схоже, міг імітувати свою відсутність під час скандального голосування по НАБУ.
Серед відсутніх депутатів з підозрами пʼятеро – це ті, хто перебуває у СІЗО (Олександр Дубінський, Олександр Пономарьов, Євгеній Шевченко, Нестор Шуфрич та Віктор Бондар), а також ще четверо, які переховуються закордоном (Артем Дмитрук, Ярослав Дубневич, Федір Христенко, Сергій Шахов)
Загалом за підрахунками Руху ЧЕСНО щонайменше 40 чинних та ще 17 колишніх нардепів IX скликання отримували підозри за різні кримінальні злочини. Більшість підозрюються у корупційних злочинах, а 15 нардепів мають підозри у державній зраді. Нагадаємо, згідно із Кримінальним кодексом, особа вважається невинною у вчиненні злочину, доки її провину не доведуть в суді.
22 липня Верховна проголосувала за законопроєкт №12414, яким по суті ліквідувала незалежність САП та НАБУ. Зміни підтримали 263 депутати. Водночас 13 обранців проголосували проти, 13 утримались і ще 35 депутатів не голосували — зокрема частина з них блокувала трибуну Ради. У той же день закон підписав президент Володимир Зеленський і він набув чинності.
Читайте також: Хто з волинських нардепів підтримав обмеження незалежності НАБУ й САП
Коментарів немає
Залишити коментар