На Волині активіст здійняв ґвалт через рубки у лісах: що відомо

  • Головна
  • НОВИНИ
  • На Волині активіст здійняв ґвалт через рубки у лісах: що відомо
image
Назар Тарадюк / 09.12.2024 / 0 Коментарів

На одному з ринків міста Ківерці громадський активіст Дмитро Мірчук почав збирати підписи, бо буцімто помітив незаконні рубки у лісах краю.

Журналісти сайту новин Луцька та Волині «Конкурент» дізнавалися, що ж коїться у цих лісах, та звернулися за коментарями до всіх сторін. Запитали спочатку у Мірчука. Активіст каже: далі хоче звертатися до голови області, щоб той вплинув на ситуацію.

«Я ініціював збір підписів для запобігання масової вирубки лісів довкола Ківерців після того, як на власні очі їх побачив. На жаль, ця проблема торкається усієї громади. Тому формую звернення мешканців Ківерцівської ТГ до голови ОВА Івана Рудницького, щоб він звернув увагу та вплинув на масове знищення лісів на території громади», – пояснює свої дії Мірчук.

Нарікав він і на міського голову Олександра Ковальчука. Нібито останній не зважає на думку мешканців та дозволяє масові вирубки. До нього ми й звернулися за роз'ясненнями. Зі слів голови, усе відбувається в межах чинного законодавства.

«Я не можу коментувати роботу ДП «Ліси України», це державна структура, але скажу, що у нас немає до них жодних претензій. Лісівники постійно йдуть на співпрацю, роблять все, щоб ми могли забезпечити дровами ВПО, родини воїнів. Те, що вони займаються своєю господарською діяльністю, не злочин. Філія – найбільший платник податків, щодо цього до них взагалі немає питань. Той активіст взагалі ні в чому не розуміється, його там хтось просто накручує», – каже голова громади.

Зокрема, на потреби ЗСУ лісівники передали 1 025 м3 деревини на суму в понад 2,2 мільйона гривень, а для населення та соцзакладів – 10 713 м3.

Староста Тростянецького старостинського округу Ківерцівської громади Петро Вишневський запевняє, що до нього не надходило жодних скарг щодо вирубки лісів. І конфліктів у громаді щодо заготівлі деревини немає. Всі розуміють, що це господарська діяльність. Заготівля деревини – необхідність і для лісу, і для економіки. А всі ділянки лісівники відновлюють. І на ці роботи залучають в тому числі мешканців громади, тож для людей це ще й можливість сезонно заробити.

Ми звернулися до Поліського лісового офісу і поцікавилися, якою ж є процедура заготівлі деревини у лісах області, чи потрібні для цього дозволи і яким чином до процесу може бути долучена громада.

У лісовому господарстві нічого не відбувається просто так – всі роботи плануються та виконуються на основі наукових обґрунтувань, пояснюють фахівці.

Що стосується заготівлі, то цей процес теж ні в якому разі не здійснюється довільно, а підлягає суворому регулюванню. Лісозаготівля проводиться на основі планів, які складаються раз на 10 років за даними лісовпорядкування. Норми заготівлі визначають не лісівники, а науковці, котрі вивчають, які ділянки лісу досягли зрілості та можуть бути зрубані без шкоди для екосистеми.

Якщо деревину не заготовити вчасно, вона втратить свою якість, а відповідно – і вартість, що понесе зменшення надходжень до різних рівнів. В тому числі – і громад.

Науково обґрунтовані розрахунки забезпечують раціональне використання ресурсів. Після заготівлі обов'язково проводиться відновлення лісу на цих територіях протягом одного-двох років. Це дозволяє зберегти баланс між заготівлею та відтворенням лісів.

Дерева ростуть повільно: через 5-7 років висаджені саджанці формують вкриті лісом ділянки, а досягти повної зрілості дерева можуть лише через 60-100 років, залежно від породи. Дуже часто, кажуть фахівці, саме такі молоді насадження активісти називають «лисими ділянками». Адже необізнаній у цих процесах людині здається, ніби тут нічого не росте. Побачити результати відновлення лісу можна орієнтовно через 5 років.

Кропітким є і сам процес відведення в рубку. Особливо щодо санітарних заходів. На це потрібна купа дозволів.

Ніхто одноосібно не може прийняти рішення про призначення будь-якої ділянки в рубку! Питання жорстко регулюється відповідною Постановою Кабміну щодо здійснення рубок в лісах України.

Згідно з цими положеннями, має бути чітко визначено склад комісій, які робитимуть висновки та даватимуть дозволи, терміни проведення обстежень і надалі процес видачі лісорубного квитка.

В цю комісію можуть бути залучені представники громади.

А щодо самого дозвільного документа – лісорубного квитка, то з 2023 року він є в електронному форматі у вільному доступі – з реформою галузь суттєво цифровізувалася. Кожен може власноруч переконатися, чи законно рубають дерева на якійсь території, чи ні. Доступний електронний квиток за посиланням. Зауважимо, що отримати такий дозвіл можна лише від Міжрегіонального управління лісового та мисливського господарства.

Лісівники надали журналістам дані й щодо об’ємів відновлення лісу.

За даними Поліського лісового офісу, у 2024 році ліс відновили на території в 308,2 га, а лісових культур висадили на площі у 261,3 га.

Щороку філії Поліського лісового офісу вирощують понад 45 млн сіянців основних лісових порід, що дозволяє повністю задовольнити потреби регіону і навіть підтримувати сусідні області за необхідності. Минулого року на Волині – саме на базі Ківерцівської філії – розпочав роботу сучасний лісонасіннєвий комплекс, де вирощують сіянці з закритою кореневою системою. Тож у планах – нарощення обʼємів висадження лісів.

Що важливо: відновлюються лісові ділянки також винятково до запроєктованих попередньо вимог. У проєктах лісових культур, які створюють та ретельно вивчають фахівці, передбачено всі умови та чітко поставлено вимогу, які саме породи тут можна висаджувати.

Коментарів немає

Залишити коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована. Обов’язкові поля позначені *