У Луцьку до комплексної програми соціальної підтримки ветеранів війни та членів їх сімей внесли зміни.
Одне з головних нововведень стосувалося фінансових відшкодувань за санаторний відпочинок воїнів. Ще до створення департаменту ветеранської політики цим процесом опікувався департамент соцполітики. Там уже була створена черга з людей, які претендували на пільговий відпочинок. Про це йшлося під час пленарного засідання сесії міськради 30 квітня, - пише «
З появою ж нового структурного підрозділу виник ряд питань. Наприклад, що буде з уже існуючим списком охочих отримати компенсацію, як визначатимуть тих, хто має першочергово право на такий відпочинок та чи вистачить коштів на усіх.
Депутат від фракції «Слуга народу» Максим Воскресенський поцікавився, яким чином формуватимуть чергу з ветеранів, які матимуть право на відшкодування за відпочинок з сім'єю.
«Як взагалі формуватиметься черга на санаторне лікування і відшкодування. Чи будуть якісь механізми прозорості, аби відслідковувати це? Чи передбачається або вже пропрацьовується механізм для уникнення конфліктів, якщо будуть скарги щодо цієї черги?» – запитав обранець.
Заступниця директора департаменту з питань ветеранської політики Тетяна Янчук зазначила: буцімто черги не буде, а гроші виплачуватимуть безпосередньо за зверненнями ветеранів.
«Як такої черги у нас не буде, буде пропонуватися порядок відшкодування за відпочинок. Згідно з встановленою граничною вартістю, затвердженою рішенням виконкому. Тобто ветерани й члени їхніх сімей їхатимуть на відпочинок, потім приходитимуть до нас і ми будемо їм відшкодовувати в межах граничної вартості», – каже Янчук
Грошей на всіх не вистачить?
Депутат Луцькради Михайло Наход уточнив, як буде діяти департамент, якщо надійде велика кількість заяв на відшкодування.
«Ви кажете, що буде відшкодування за заявами сімей ветеранів. Наприклад, до вас надійде 1000 заяв на відшкодування. Як ви будете їх задовольняти? Спершу виплачуватимете тим, хто перший принесе заяву, за яким принципом ви здійснюватимете відшкодування?» – запитав Наход.
Проте чіткої відповіді не пролунало. Тетяна Янчук лиш повідомила, що усе відбуватиметься відповідно до затвердженого порядку про відшкодування грошей. Тільки-от цей порядок ще навіть не затверджений.
Згодом представниця Громадянського руху «СВІДОМІ» Алла Надточій спробувала ще раз дізнатися, що ж робитимуть чиновники, коли буде чимало охочих скористатися цією послугою.
«У нас чимало військових, навіть не сотні, а, думаю, тисячі. Яким чином ви зможете розподілити фінансування, щоб забезпечити усіх? У бюджеті передбачили на це 6 млн. Як ви розрахували ці кошти, щоб їх вистачило усім категоріям? На скільки часу їх вистачить? От у відпустку поїде 100 людей, вони повернуться і разом напишуть заяви на відшкодування. Як ви їм плануєте відшкодувати тоді, як будете визначати, кому першому виплатити, а кому другому?» – вкотре запитувала Надточій.
На це заступниця очільника ветеранського департаменту заявила: будуть заяви та підтверджуючі документи – будуть відшкодовувати. З її слів, якщо охочих отримати компенсацію прийде близько сотні, то усім заплатять.
Проте ніхто не задумувався над питанням, а чи вистачить коштів для усіх, бо ж зараз у казні є лиш 6 млн для цього. Якщо ж розділити ці мільйони на максимальну вартість відшкодування – 30 тис. грн – то грошей вистачить тільки для 200 людей. А таких, казала представниця депаратменту, аж до двох тисяч є. Тому Алла Надточій знову запитала, що робитимуть посадовці, коли кошти банально закінчаться.
– А якщо фінанси закінчаться? – питала Надточій.
– Прийдемо до вас і будемо просити, – відповіла заступниця директора департаменту з питань ветеранської політики Тетяна Янчук.
– А як у бюджеті не буде коштів? – ще раз уточнила Алла Надточій.
Вже існуючу чергу на відпочинок скасували
Зауважимо, до створення профільного ветеранського департаменту, проблемами військових опікувався інший структурний підрозділ ради – департамент соцполітики. Вони теж надавали послугу з компенсації витрат на відпочинок і там уже була сформована черга з людей, які очікували отримати кошти. Що ж сталося із цією чергою поцікавилась Алла Надточій. Щобільше, вона запитала, чи, бува, не зменшились суми компенсації у порівнянні з минулими роками.
«Поки ветеранською політикою опікувався департамент соцполітики, там сформувалася черга. Люди є. Люди записувались і чекають рішення, коли вони зможуть поїхати відпочити. Яка там на сьогодні була сформована черга? Як ви будете повідомляти людей, що вони уже не можуть розраховувати на цю чергу, що мають по-іншому планувати свій відпочинок? Крім того, я так розумію, що зараз суми відшкодування менші, ніж були раніше?» – каже Алла Надточій.
Тетяна Янчук повідомила: гранична вартість відшкодування становитиме не більше як 30 тис. грн. Проте на питання щодо черговості не відповіла, як і не зазначила, чи зменшились суми.
«Буде пропонуватися для ветеранів гранична сума компенсації в 14 тис. грн та додатково 10 тис. на кожного наступного члена сім'ї, але не більше 30 тис. грн. Для членів сімей загиблих лишається сума в 14 тис. грн. Усю калькуляцію ми збирали із санаторіїв і вона покриває вартість одного дня проживання у санаторії. По дітках будемо збирати пропозицію і буде відшкодування в 12 тис. грн», – відповіла посадовиця.
Оскільки вкотре не пролунало чітких відповідей, Надточій запитала ще раз, що буде з людьми, які вже цьогоріч очікують на відпочинок.
«Що плануєте робити із людьми, які на сьогодні є в черзі, які очікують на цю чергу і, мабуть, розраховують на відпочинок, але за вашими правилами вже не потрапляють у першочерговий перелік? І я просила порівняння з минулим роком: якщо ви кажете, що зараз планується сума компенсації – 14 тис. грн та додатково 10 тис. на людину, але не більше 30 тис., а як тоді було раніше?» – запитала Алла Надточій.
Вже після цього пролунала відповідь: чергу обнулили, а людей мають повідомити телефоном. Окрім того, ветерани, які відпочивали минулого року, зі слів заступниці Янчук, у цьому році, так би мовити, сидітимуть вдома, а не у санаторії.
«На сьогодні ще немає затвердженої граничної вартості відшкодування на 2025-й. Ми щороку у березні розсилали листи для того, щоб нам надіслали пропозиції щодо вартості відпочинку на 2025-й та наступний рік. Черга, яка була в департаменті соцполітики, буде обнулена. Усіх людей ми будемо особисто обдзвонювати та повідомляти про це. У звязку з тим, що є велика кількість членів сімей загиблих, ветеранів і щороку на відпочинок їздять одні й ті ж люди, у порядку ми будемо прописувати, що компенсація буде надаватися раз у два чи три роки. Ми пропишемо, що ті люди, які скористалися правом на відшкодування торік чи позаторік, не будуть мати можливості скористатися цим правом у 2025-му», – розповіла Тетяна Янчук.
Щобільше, не було відомо, хто ж буде мати першочергове право на відшкодування. Чиновниця ж розповіла: нібито буде три різні порядки, відповідно до одного з них, першими отримають кошти військові, які приїхали з фронту у відпустку. Щодо інших категорій – інформації не пролунало.
***
Після жвавих обговорень депутати почали голосувати за те, чи ухвалювати такі зміни, чи ні. Результат – більшість обранців «за» це нововведення. Тому тим воїнам, які стояли на черзі у департаменті соцполітики незабаром доведеться чекати дзвінка, що чергу обнулили. А ті, хто таки зможе поїхати з родиною відпочивати у 2025-му повинні зважати, що відшкодувати їм зможуть не більше 30 тис., але і це не точно, бо ж не факт, що на всіх вистачить грошей.
Коментарів немає
Залишити коментар