Реформа МСЕК: як у Луцьку працюють експертні команди

image
Назар Тарадюк / 10.04.2025 / 0 Коментарів

В Україні загалом, і на Волині зокрема, запровадили нову модель оцінювання повсякденного функціонування особи, яка прийшла на зміну системі медико-соціальних експертних комісій (МСЕК).

За перші три місяці року експертні команди області розглянули 3392 справи, з яких 416 стосувалися військовослужбовців. Найчастіше це – первинне встановлення інвалідності. Загалом процес організували без суттєвих перебоїв і проблемних моментів. За словами заступниці начальника управління охорони здоров’я облдержадміністрації, послуга оцінювання повсякденного функціонування особи стала якіснішою та доступнішою для пацієнтів. Про це інформують на сторінці Волинсьої ОВА.

Зазначають, що важливою зміною в процедурі є те, що висновки експертної команди стали базовим документом для всіх залучених служб – зокрема, Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю, Пенсійного фонду України, органів соцзахисту та територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки.

«Ключове – щоб кожен, хто має інвалідизуючі захворювання, отримував усі необхідні послуги вчасно. Для цього висновок експертної команди автоматично передається всім дотичним структурам. Це спрощує маршрут пацієнта і підвищує ефективність підтримки», – підкреслила заступниця начальника управління охорони здоров’я.

Про практичну реалізацію нової системи на рівні медичних закладів розповіла заступниця генерального директора з експертизи непрацездатності та відповідальна за організацію роботи експертних команд у медичному об’єднанні Луцької міської територіальної громади Романа Орнат.

До слова, за три місяці поточного року лікарі експертних команд оглянули 586 пацієнтів за різними напрямами, з них – 66 військовослужбовців. Це були як первинні, так і повторні огляди.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів №1338 від 15 листопада 2024 року, в закладі створили експертні команди за напрямками. Наразі в медичному об’єднанні функціонують три команди:

  • загальна,
  • кардіоневрологічна,
  • травматологічна.

Вони щодня з 8:00 до 16:00 оглядають пацієнтів, які мають електронні направлення від лікуючих лікарів.

За словами Романи Орнат, уся робота експертних команд відбувається згідно з чітким алгоритмом. Направлення на оцінювання формує лікуючий лікар, заповнюючи спеціальну форму в електронній системі. Це може бути як лікар первинної ланки (сімейний лікар), так і вузькопрофільний спеціаліст, а також голова військово-лікарської або лікарсько-експертної комісії.

Електронна картка включає – особисті дані пацієнта, виписки з лікувальних установ, результати обстежень, військово-облікові документи тощо. Усі ці документи скануються і прикріплюються до електронного направлення.

Пацієнт сам обирає заклад, у якому працює відповідна експертна команда, – орієнтуючись на профіль, зручність чи місце проживання. Після надходження направлення до медзакладу, адміністратор експертної команди перевіряє повноту й достовірність документів, адже саме на їхній основі формується висновок, з яким працюють Пенсійний фонд, ТЦК та СП, органи соцзахисту.

«Упродовж п’яти днів адміністратор модерує справу. Якщо все оформлено правильно – призначається дата огляду. Інформація про це автоматично з’являється в електронній системі лікаря та надсилається пацієнту на електронну пошту (якщо була вказана). Окрім цього, адміністратори медоб’єднання Луцької громади обов’язково телефонують кожному пацієнту, щоб гарантувати, що інформація про прийом отримана. Важливо, що до дня розгляду справи ані адміністратор, ані члени експертної команди не знають, чию саме справу розглядатимуть. Так само пацієнт не має доступу до складу команди, яка проводитиме оцінювання», - йдеться у повідомленні.

Після проведення оцінювання пацієнт отримує рішення, яке автоматично інтегрується в бази Пенсійного фонду, органів соцзахисту, ТЦК та СП тощо.

У межах рішення також формуються медичні рекомендації – частина індивідуальної програми реабілітації. У них зазначається потреба в допоміжних засобах, медичних виробах, а також необхідність отримання додаткових послуг.

Оцінювання повсякденного функціонування може проводитись не лише з метою встановлення інвалідності. Також це зміна причини інвалідності, продовження або припинення її строку, оновлення рекомендацій до індивідуальної програми реабілітації, визначення медичних показань для забезпечення автомобілем, протипоказання до керування ним тощо.

Коментарів немає

Залишити коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована. Обов’язкові поля позначені *