Впродовж останніх 8 років до Міністерства юстиції України подали 244 скарги на дії державних реєстраторів з Волині.
Менше 13% звернень задовольнили. Інформацію про недоброчесних українських нотаріусів та реєстраторів зібрало видання «NGL.media». Близько 22,5 тисяч рішень Міністерства юстиції України, що стосуються скарг громадян, об’єднали в окрему базу із можливістю пошуку по іменах та контексту. Центр журналістських розслідувань «
До Офісу протидії рейдерству при Міністерстві юстиції щороку скаржаться тисячі українців: представники бізнесу, фізичні особи, органи влади. Розглянувши ці скарги на колегії, Мін’юст може відхилити їх, або ж задовольнити й скасувати певні реєстраційні дії. Порушників карають, блокуючи їм доступ до реєстрів.
У створеній «NGL.media» базі журналісти відшукали 244 рішення, у яких фігурують реєстратори з Волині. Це документи ухвалені з 2016-го по липень 2024 року.
Із цієї кількості 209, або ж 86%, – це відмови у задоволенні скарг. Зокрема у 29 випадках скарга навіть не розглядалася по суті, бо минув встановлений законом строк подання такого документа. Це ж стосується і неналежного оформлення звернень, таких рішень – 24.
У найбільшій же кількості відмов, тобто у 121-му наказі Мін’юсту (49,5%), вказано, що рішення держреєстратора – законне. У решті випадків у міністерстві відповідали скаржникам, що ті не підтвердили факт порушення своїх прав. Інколи питання не належали до компетенції Мін’юсту. У 3 випадках із 244 скарги повернули особам, які їх надсилали.
Щодо задоволених скарг, то таких рішень Мін’юсту – 31. Зокрема, 6 скарг задовольнили частково. У 14 випадках реєстратором через їх незаконні дії блокували доступ до реєстрів на термін від двох тижнів до пів року. Цілком анулювали такий доступ для приватного нотаріуса Любомльського районного нотаріального округу Олега Каганюка та держреєстраторки Підгайцівської сільської ради Мар’яни Гедз.
Пан Каганюк у травні 2020 року провів реєстраційні дії щодо столичного товариства «Перша електрична компанія», якими змінив керівника підприємства. Скаржниця Анастасія Димінська стверджувала, що таку операцію нотаріус мав право провести лише в межах області, де знаходиться його робоче місце. У Мін’юсті погодилися, рішення скасували, волинянина покарали.
Така ж реакція була на скаргу ТОВ «Волинська облспоживспілка», яка у лютому 2024 року вимагала скасувати низку рішень реєстраторки Мар’яни Гедз, згідно з якими право власності на будівлі складів перейшло від ТОВ «Ковельська оптово-торгова база» до громадянина Федора Даниліка.
Звісно це не всі волинські реєстратори, щодо яких застосована ця санкція. Наприклад, «Сила правди» виявила 9 рішень Мін’юсту щодо скарг на державного реєстратора Комунального підприємства «Волинь-реєстр» Куклинської сільської ради Волинської області Віталія Ященка. Двічі у 2020 році міністерство погоджувалося з претензіями скаржника – Луцької міської ради. В одному випадку – частково, в другому – в повному обсязі. Обидва рази реєстратору заблокували доступ до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно на три місяці. Але через рік у Мін’юсті вже відреагували на два звернення Луцької міської ради, які депутати підтримали під час сесійних засідань, і анулювали Віталію Ященку доступ до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Щодо рекордсменів за кількістю скарг, то на Волині є безумовний лідер – колишня державна реєстраторка Горохівської районної держадміністрації, а нині Берестечківської міської ради Наталія Степанюк. На неї до Мін’юсту надіслали 103 скарги, щоправда, тільки одну із них, товариства «Волинь Агро» від 27 квітня 2023 року, задовольнили. Реєстраторці заблокували доступ до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно на три місяці.
100 скарг на рішення Наталії Степанюк написані в один день – 4 лютого 2021 року. Претензії стосувалися реєстрації права власності на землю за Берестечківською міською радою. Люди стверджували, що самі мали намір приватизувати ділянки, а реєстратор, мовляв, проігнорувала ухвалу суду від 25 січня 2021 року, що забороняла вчиняти будь-які дії з цією землею. Втім, цей документ був оприлюднений 28 лютого, а Наталія Степанюк прийняла своє рішення у день судового засідання – 25 січня 2021 року. Отож, у Міністерстві юстиції визнали дії реєстратора законними, а скарги відхилили.
Сама пані Степанюк у коментарі журналістам розповіла, що всі ті листи до Мін’юсту були написані на фоні суперечки двох аграріїв за оренду землі, а авторами деяких скарг були вказані люди, які давно померли.
Коментарів немає
Залишити коментар