Американське видання The Washington Post розкрило невідомі раніше подробиці візиту Володимира Зеленського в США. Повідомляє
Публікація заснована на розповідях 10 джерел WP, включаючи чиновників Білого дому, інших представників адміністрації Байдена, помічників членів Конгресу та інших осіб, які брали участь у плануванні надсекретної поїздки президента України.
Поїздку Володимира Зеленського було організовано за лічені дні, про ці плани знала лише вузька група представників Білого дому та інших високопосадовців адміністрації Джо Байдена. Щоб уникнути витоків інформації та інших загроз безпеці, посол США Бріджит Брінк особисто зустрічалася з помічниками Зеленського в Києві, більша частина контактів Білого дому щодо організації поїздки також відбувалася безпосередньо з командою Зеленського.
Вирішальним «каталізатором» візиту стала телефонна розмова Байдена та Зеленського 11 грудня. До цього президент України протягом кількох місяців давав зрозуміти Байдену, що хотів би здійснити свою першу від початку вторгнення закордонну поїздку саме в США, проте ситуація з безпекою в Україні робила таку подорож «майже неможливою» аж до грудня. Наприкінці листопада розмови стали більш предметними, пише WP, а 11 грудня Байден у телефонній розмові із Зеленським розповів президентові України про добрі новини. Президент США повідомив, що наказав Пентагону приділити першочергову увагу ППО України і що передача Києву протиракетної батареї Patriot тепер є реальною можливістю, а також розповів про «позитивні сигнали» з Конгресу про готовність законодавців підтримати пакет допомоги Україні на суму $45 млрд. Але саме новина про ЗРК Patriot, схоже, підштовхнула Зеленського здійснити поїздку якнайшвидше, сказав WP представник Білого дому.
14 грудня Білий дім направив Зеленському офіційне запрошення, через два дні президент України погодився здійснити поїздку. 18 грудня, незабаром після того, як Аргентина перемогла Францію у фіналі Чемпіонату світу в Катарі, високопосадовці США отримали звістку, що візит офіційно підтверджений і Зеленський прибуде у Вашингтон через три дні. Лише тоді чиновники Білого дому попередили невелику групу лідерів Конгресу, включаючи спікера Палати представників Ненсі Пелосі, щоб вони могли організувати його виступ на спеціальному засіданні обох палат Конгресу США.
Після візиту в Бахмут Зеленський заїжджав у Київ. «Щойно президент України повернувся до столиці з лінії фронту, він дістався потягом до польського кордону, де пересів в автомобіль, організований офіційними особами США для 90-хвилинної поїздки до Жешува», — розповідає про шлях Зеленського до Польщі WP.
Зеленський не скасував поїздку попри те, що про неї стало відомо передчасно. Американські чиновники сподівалися зберегти візит президента України в повному секреті доти, доки він безпечно не виїде за межі України. Проте за кілька годин до того, як Зеленський перетнув український кордон, видання Punchbowl News повідомило, що лідер України планує вирушити у Вашингтон, щоб виступити перед Конгресом. Чиновники США швидко попередили про це делегацію Зеленського, яка саме перебувала в дорозі — проте він сказав, що навіть не розглядав можливість скасувати візит
Пілоти американського літака, який доставив Зеленського у Вашингтон, до останнього не знали про свого пасажира. «Коли 20 грудня військовий літак США приземлився на злітно-посадковій смузі в польському Жешуві, екіпаж літака вважав, що забере посла США в Україні [Бриджит Брінк] та кількох українських високопосадовців», — розповідають журналісти WP. Доки Зеленський не вийшов до трапу літака з американського автомобіля, яким його доставили, пілоти не знали, що повезуть у Вашингтон президента України.
Прямий переліт з Польщі до США зайняв 11 годин. Американський літак із Зеленським на борту приземлився на Об'єднаній базі Ендрюс [24 км від Вашингтона], де на нього чекала червона доріжка та делегація офіційних осіб США.
До зустрічі з Байденом Зеленський та вся делегація України пройшли тести на COVID-19. Після прибуття в США Володимира Зеленського та його команду доставили в Блер-Хаус — офіційну резиденцію президента США для гостей глави держави, яка розташована навпроти Білого дому. «Над будівлею майорів український прапор, а персонал приготував розмаїття страв із курятини, риби, а також святкові частування, включаючи шоколад та традиційне шоколадне печиво «, — розповідає про деталі WP. Зеленський мав можливість прийняти душ і відпочити перед зустріччю з Байденом. Крім того, президента України та всю українську делегацію перевірили на COVID-19, що нині є звичайною процедурою для зустрічі з президентом США. «Це був би кошмар», — сказав один американський чиновник про гіпотетичну ситуацію, якщо тест Зеленського на коронавірусну інфекцію дав би позитивний результат.
Більшість конгресменів не знали про візит Зеленського та терміново повернулися з різдвяних канікул. Спікер Палати представників Ненсі Пелосі та її помічники тримали інформацію в секреті, тому члени Конгресу США до останнього нічого не знали про плани виступу Володимира Зеленського. Зрештою візит українського лідера заскочив законодавців Капітолійського пагорба зненацька: частина з них уже виїхали з Вашингтона на різдвяні свята і тепер намагалися поспіхом повернутися, щоб встигнути послухати Зеленського особисто.
Ненсі Пелосі на парламентському рівні готувала ґрунт для візиту та виступу Зеленського. У жовтні вона зустрілася зі спікером Верховної Ради Русланом Стефанчуком у хорватському Загребі. Спочатку Пелосі вважала, що Зеленський може вирушити до Вашингтона у жовтні чи листопаді, а згодом підтримувала тісний контакт із Джейком Салліваном, радником Байдена з національної безпеки, аж до завершення організації візиту президента України. Зрештою символічний обмін прапорами у Конгресі США — коли Зеленський передав Ненсі Пелосі прапор із Бахмута, а та подарувала лідерові України американський прапор — «став важливим моментом для спікера усього за декілька днів до її відходу з посади лідера демократів», нагадує WP.
Чиновники Білого дому вважають максимально символічним обраний Зеленським час для візиту. «Зеленський прибув на 300-й день вторгнення, у найкоротший день року і в найдовшу ніч зими. Це був неймовірний сигнал про те, що на порозі зими ми єдині», — сказав один із представників Білого дому.
Президент України провів у США 9,5 години. Надсекретне планування поїздки «виправдалося як для Зеленського, так і для Байдена», пише WP. Приїзд президента України дав Байдену «прекрасну можливість зберегти імпульс» для підтримки України, що стало визначальною справою його президентства. Зеленському ж візит забезпечив значний шанс «показати співвітчизникам, що і він, і вони користуються підтримкою найвпливовішої країни світу».
«Його присутність [у Вашингтоні] — це нагадування про те, як небезпечно знецінювати силу самої ідеї України, — сказав WP сенатор Кріс Мерфі, який був присутній на виступі Зеленського у Конгресі. — Очікувалося, що його країна впаде протягом кількох днів, а сам він буде мертвим, якщо залишиться в Києві. Отже, хоча ефективними були і його слова [промова перед конгресменами], але сам образ Зеленського в Конгресі через рік після вторгнення надсилає справді потужний, невідворотний сигнал».
Нагадаємо, що Зеленський відвідав США у світшоті від волинського бренду.
Коментарів немає
Залишити коментар