Благодійний фонд, благодійна скринька, соціальна мережа. Що між ними спільного? І там, і там вас просять про допомогу тим, кого спіткала хвороба. Водночас і там, і там вас можуть обманути в такому делікатному питанні.
Про лучанина, онкохворого Дарія Зажицького відомо багатьом. Останнім часом, навколо його імені не вщухають скандали. Зокрема, відтоді, як у лютому цього року його побачили на відпочинку у Домінікані. Ця новина обурила громадськість не лише у Луцьку, а й далеко за його межами, оскільки до збору коштів Дарій залучав відомих українських блогерів та публічних людей.
Після цього у коментарях люди почали розповідати все більше та більше подробиць про його життя. Наш інсайдер зібрав усю інформацію в одному місці та залишає за вами право самостійно зробити висновки.
***
Січень 2020 року. На підтримку Дарія організовують благодійну акцію по збору коштів на лікування #ракдурак. На той момент необхідно було зібрати 200 000 грн. Захід підтримало багато лучан. За інформацією, наданою організаторами, лише готівкою було зібрано близько 20 000 гривень. Окрім цього, переказували кошти і на карту Дарію, однак, той відмовився надавати інформацію про початковий баланс до, та після завершення акції. Тож нікому не вдалось зафіксувати суму надходжень. Попри обіцянки, він так і не надав жодних банківських виписок та додаткових рахунків з лікарні.
Паралельно до збору коштів залучають Волинські ЗМІ, соцмережі та відомих українських блогерів, серед яких Вероніка Чичун, Богдан Буше. В окремій групі по збору коштів було опубліковано документи, що підтверджують діагноз Дарія.
Згодом, у травні 2020 було проведено ще одну благодійну акцію - колективне тренування, якому можна було взяти участь, сплативши мінімальні 200 гривень благодійного внеску на рахунок Дарія. За словами одного з організаторів заходу Андрія Рудніка це була його власна ініціатива, адже він особисто знав хлопця та дуже хотів йому допомогти.
«Я очікував, що Дарій сам прийде на тренування, бо він чудово знав де і коли буде відбуватися акція, але ми його не дочекалися. Я лише згодом в приват отримав від нього одне слово «Дякую». Впринципі, мені достатньо було, бо я це робив не заради піару чи ще чогось. Знаю лише за скрінами, що зібрали біля 6000 гривень, але є й такі люди, які не брали участі в тренуванні, а просто скидали гроші», - розповідає тренер Андрій Руднік.
***
Підозри почали виникати у громадськості після того, як минулого року Дарія помітили на одному із пляжів озера Світязь, де він відпочивав зі своєю нареченою Олею. За інформацією, яку нам вдалось з’ясувати, пара орендувала номер на престижній базі відпочинку. На сайті готельного комплексу вказано, що вартість проживання у таких апартаментах стартує від 1 000 гривень в залежності від сезону. І на цьому їхні подорожі не скінчились. Потім була Туреччина, Домінікана… і це тільки те, про що відомо наразі.
Так, у березні 2021 року на каналі «Україна» вийшов сюжет про Дарія, в якому він ледь не вперше продемонстрував журналістам усю медичну документацію та лікарняні довідки, які підтверджували його дійагноз. Однак, хлопець так і не показав виписки з банківських рахунків про надходження коштів. Увагу багатьох привернув коментар керівниці науково-дослідного відділення хіміотерапії гемобластозів Національного Інституту Раку Ірини Крячок:
«Пацієнт знаходиться у нас на спостереженні із січня 2020 року, в даний час (березень 2021 – прим. автора) він знаходиться в гарному стані, в ремісії».
Як йдеться у випуску «Головна тема», Дарій насправді потребував дороговартісної операції, але поки чекали гроші від держави, хлопцю стало краще і в проведення трансплантації вже не було потреби.
Піднімаємо старі публікації і що ми бачимо? В час, коли у нього почалась ремісія (вересень 2020 року – прим. Автора) і збір коштів варто було припинити – навпаки, він все активніше закликав людей про допомогу. Мовляв, терміново потрібна пересадка кісткового мозку в клініці у Туреччині, куди Дарій вже подав запит. Йому у відповідь надіслали інформацію про вартість такого лікування. Жодних медичних підтверджень, про необхідність такої процедури – на цей момент немає.
А поки люди переймались долею хворого Дарія, він спокійно з дівчиною Ольгою Сушик «відривався» біля басейну елітного готелю Rixos Sungate. Очевидці надали відеодокази відпочинку та не зовсім здорового способу життя Дарія (фото та відео з матеріалів ресурсу
Мережу обурила наглість хлопця, який до останнього стверджував, що це був не він. А коли опиратись стало безглуздо, то Дарій просто видалив свій акаунт із соцмереж. На жаль, про це стало відомо вже надто пізно.
Ще у листопаді 2020 року він публікує пост, що жодна клініка в Україні не береться лікувати його із такими діагнозами. До слова, на той час хлопець уже знав, що у випадку рецидиву таку операцію в Інституті Раку можуть зробити безкоштовно.
***
Доречі, про тексти у соцмережах…
Як повідомив наш інсайдер, Дарій сплагіатив, а по факту – вкрав у іншого хворого щонайменше 3 щемливі публікації, з автором яких він познайомився під час перебування в Інституті Раку. Ми залишаємо за собою право не афішувати джерело та чи була ця інформація перевіреною, з поваги до іншого хворого.
Вчергове Зажицький шокував суспільство у лютому 2021 року подорожжю у Домініканську Реуспубліку. Відома блогерка Вероніка Чичун розповіла у соцмережі, що в одному готелі з нею відпочивають Дарій та його кохана дівчина: вживають алкогольні напої, веселяться у басейні та активно засмагають. Якби не один факт: Вероніка була серед тих блогерів, які закликали допомогти хлопцю подолати рак. Ця тема для молодої жінки дуже болюча, адже її мама теж мала онкозахворювання. Жінка і не здогадувалася, що цією темою можуть спекулювати.
Одразу після цього на Дарія посипався шквал негативу та повідомлень від людей, які вимагали пояснень. Соцмережі лихоманило від обурливих коментарів та гарячих дискусій. Адже знайшлися і такі, що попри все - стали на захист хлопця. Спочатку він аргументував це тим, що путівку йому подарувала бабуся. До слова, вартість туру на 2-х осіб становить від 55 тисяч гривень, без урахування поточних витрат.
Після такого розголосу Дарій навіть почав погрожувати Вероніці та вимагати, аби вона видалила допис та спростувала усе. Після цього блогерка повідомила, що це дійшло до служби безпеки готелю, які надали сім’ї Вероніки на час відпочинку супровід охорони. В свою чергу, Дарій публікував сторіс, де почав обзивати людей «примітивними приматами». На одному з відео було помітно, що хлопець перебуває у стані сильного алкогольного сп’яніння. Однак, наступного ранку історію було видалено.
***
Після цього на поверхню почали випливати все нові подробиці його особистого життя.
Люди почали розповідати про вартість персня із діамантом, який він подарував коханій дівчині на заручини, букет зі 101 троянди на річницю знайомства…
брендовий одяг… ресторани… найсучасніші моделі телефонів та багато іншого, що не завжди можуть собі дозволити пересічні громадяни. Що й казати вже про людину, яка намагається зібрати гроші, «щоб жити…»
Відкритим лишається питання про житло. Не так давно Дарій із Олею винаймали двокімнатну квартиру у ЖК «Яровиця» за 12 000 грн/міс. Та нещодавно вони переїхали у новобудову на вулиці Липинського за 10 000 грн/міс. Можливо, пара задумалась про економію? Щоправда, існує версія, що квартира не орендована, а придбана.
Скандал досягнув такого рівня, що користувачі соцмереж почали скаржитись і блокувати дописи про Дарія у своїх стрічках.
***
З часом скандал дещо вщух, але днями розгорівся з новою силою: 31 березня у Луцьку на проспекті Перемоги трапилась ДТП за участі уже відомого всім Дарія Зажицького: зіткнулись дві автівки Audi 100 та Chrysler. Очевидці відразу впізнали у водієві елітного авто скандально відомого молодика. Спочатку у коментарі журналісту видання Insider Media Дарій, за звичкою, доводив, що він «живий-здоровий», за кермом він не перебував та до авто він причетності не має.
Однак, він не врахував те, що саме в соцмережах брехунів виводять на чисту воду – десятки фотодоказів та відео з камер спостереження довели той факт, що саме він був учасником цієї ДТП. Разом з тим, журналістам стало відомо, що 22-річний чоловік перебував за кермом без посвідчення водія. У патрульній поліції повідомили, що прийняли виклик на це ДТП, однак згодом він був скасований. Вочевидь, водії дійшли згоди щодо обставин аварії і оформили усе за європротоколом.
За інформацією нашого інсайдера стало відомо, що автівка орендована в автоцентрі «Детройт» (вул.. Стрілецька) і вже не вперше. Дарій брав цей Chrysler на прокат уже вчетверте.
Багато з тих, хто допомагав Дарію долати хворобу, обурені цими фактами та вважають себе не просто ошуканими, а приниженими. Адже такими діями він кинув тінь на ім’я людей, які щиро переймалися, вірили йому та за нього поручались. Тому більшість з них намагаються забути про свою причетність, а тому не бажають надавати офіційні коментарі з приводу цієї ситуації
Також варто відмітити агресивну реакцію Дарія на кожен коментар проти нього. Він блокує усіх користувачів, які намагаються отримати будь-яку інформацію і пояснення, або ж відверто критикують його.
Подібна реакція у мережі інтернет не дивина, чого не скажеш про людей, які живуть поруч з хлопцем. Як виявилось, агресію Дарій проявляє не лише до своїх віртуальних опонентів. Нашому інсайдеру стало відомо, що за адресою, де проживає пара, сусіди неодноразово викликали поліцію. Виявилось, що «показова любов та інстаграмна ідилія» має зворотній бік – хлопець піднімав руку і вчиняв насилля над своєю нареченою. Гадаємо, що настане час, коли вона сама розповість про це.
***
Звісно, у соціальних мережах суперечки можуть тривати довго, однак є малоефективними… допоки звинувачення не будуть підтверджені обставинами та доказами, які вказують на ознаки злочину.
Чи є можливість притягнути Дарія і подібних осіб до відповідальності, ми запитали у юристів
«В юридичній площині існує таке кримінальне правопорушення, як шахрайство – заволодіння чужим майном або придбання права на майно шляхом обману чи зловживання довірою.
Таким чином, якщо вас завідомо неправдиво інформували про стан здоров’я особи, яка потребує допомоги, про шляхи використання зібраних коштів, надавали підроблені документи та чеки, а ви в цей час вважали, що жертвуєте гроші на благодійність – є всі підстави вважати, що ви маєте справу з аферистами», - пояснює експерт.
Щодо цієї справи, то доказом шахрайства може стати те, що ви дійсно переказували кошти на його рахунок, дата, сума та призначення платежу, яке можна знайти у квитанції про оплату. Бажано зафіксувати листування з отримувачем коштів, якщо таке було, а також інформацію, яка стала підставою для переказу (скріншоти зі сторінки, де є прохання про допомогу; медичні довідки, висновки та інші документи, які надавались,як підтвердження хвороби чи понесених витрат на медичну допомогу і ліки). Саме це, за порадою юристів, допоможе з’ясувати чи дійсно ви не були обізнані з реальними намірами шахрая щодо використання коштів, чи існує в даній ситуації обман або зловживання довірою.
«Варто зауважити, що навіть якщо людина, її хвороба і витрати на лікування були реальними, але згодом потреба у фінансовій допомозі відпала (наприклад, у зв’язку з одужанням), а збір коштів припинено не було, то всі кошти, що були зібрані після цього і витрачені з іншою метою, яка не обумовлювалась на початку збору – вважаються такими, що отримані шляхом обману. Адже, обман, зокрема, полягає і у неповідомленні значимої інформації, яка могла б суттєво вплинути на дії осіб, які зібрались пожертвувати кошти. Тобто, може бути і такий варіант, що частина людей, які переказували кошти - можуть і не бути потерпілими, адже спочатку ті кошти дійсно йшли на лікування за призначенням. Проте, це зможе встановити лише слідство, маючи всі необхідні докази та відтворивши хронологію подій», - роз’яснює один із юристів «GLG».
Юристи зауважують, що такі випадки поодинокі, адже є багато людей, які насправді потребують допомоги і належними чином звітують про надходження та цільове використання коштів. А також радять тим, хто з власної доброти чи незнання реального стану справ, взяв участь у благодійному зборі коштів і вважає себе жертвою шахрайства – не писати гнівні коментарі в соціальних мережах. Ефективніше - написати заяву до правоохоронних органів про вчинення злочину, аби шахраї зазнали осуду не лише від ображеної громади, а й відповіли за це згідно чинного законодавства.
P.S.. Insider Media надалі пильно стежитиме за діяльністю Дарія та інформуватиме про перебіг подій.
Коментарів немає
Залишити коментар