Чому голова Волинської ОДА судиться з облрадою

image
Назар Тарадюк / 19.10.2023 / 0 Коментарів

Між Волинською обласною державною адміністрацією, її головою Юрієм Погуляйком і обласною радою вже понад два роки тривають суди.

Керівник виконавчого органу краю намагається скасувати рішення Волинської обласної ради про висловлення йому недовіри, яке депутати прийняли у грудні 2020 року. Посадовцю вже вдалося виграти у першій судовій інстанції, яка повністю задовольнила позов у червні 2023 року. Волинський окружний адміністративний суд визнав недовіру, яку висловили йому представники громади, – фікцією. Про це йдеться у рішеннях Волинського окружного адміністративного суду, Восьмого апеляційного адміністративного суду, Касаційного адміністративного суду, - пише «Сила правди».

Два роки війни та два роки миру – так можна охарактеризувати перебування на Волині голови облдержадміністрації Юрія Погуляйка. Президент України Володимир Зеленський призначив уродженця Луганської області з досвідом роботи у міліції і податковій міліції головою ОДА у грудні 2019 року. У своїй першій промові він передчував: «Я розумію, що мені легко не буде».

І побоювання одразу виправдалися: місцеві зустріли його не надто привітно. Активісти під час його представлення вигукували: «Ану-ка давай-ка звідси Погуляйко».

 

Перші роки посадовцю довелося працювати під шаленим тиском місцевих політиків, які підбурювали активістів на мітинги. Сам він до людей не виходив, чим ще більше дратував місцевий політикум.

Точка кипіння припала на 10 грудня 2020 року. В порядок денний сесії обласної ради внесли питання про звіт голови обласної державної адміністрації за 2019-2020 роки. Його ж самого не запросили і не попередили. На цій сесії депутати визнали діяльність Погуляйка незадовільною та висловили йому недовіру. Питання підтримали 54 із 57 присутніх на сесії обранців громади. У повному складі за недовіру представника президента проголосувала і пропрезидентська фракція «Слуга народу».

Результати голосування за висловлення недовіри голові Волинської ОДА у 2020 році

 

Керівник виконавчої влади області прийшов у сесійну залу під час розгляду питання і назвав це все фарсом, замовленням до дня народження народного депутата і лідера партії «За майбутнє», яка має найбільшу фракцію у раді, Ігоря Палиці.

«[до народного депутата Вячеслава Рубльова] Ми з вами спілкувалися постійно нормально. Зараз ви приїхали, щоб влаштувати день народження вашому народному депутату (Ігорю Палиці, – авт.). Хто про це не знає, скажіть, будь ласка. Що Рубльов приїхав, домовився з Вітівим, і з Бондарем, який був в БПП, а зараз перебіг. Зрадник. Ви тут всі 100% – зрадники», – кричав тоді Юрій Погуляйко в сесійні залі.

Жодного звіту в той день Юрій Погуляйко так і не представив, натомість через чотири місяці після подій в сесійній залі вирішив захищати свою честь і гідність. У квітні 2021 року він особисто та Волинська обласна державна адміністрація подали до суду. Дві окремі справи щодо скасування рішення Волиньради про затвердження звіту посадовця і висловлення йому недовіри розпочав Волинський окружний адміністративний суд.

В першій справі Волинська ОДА дійшла аж до Верховного суду, який виніс свій остаточний вердикт у квітні 2023 року, відмовивши у задоволенні позову.

«Верховний Суд вважає правильним висновок суду апеляційної інстанції, що оскаржуване рішення в цілому не порушує прав позивача. […]Оскільки позивачем не доведено, що рішення Волинської обласної ради від 10.12.2020 № 2/3 «Про звіт голови обласної державної адміністрації Ю. Погуляйка з питань виконання бюджету, програм соціально-економічного та культурного розвитку територій і делегованих повноважень у 2019-2020 роках» порушують інтереси Волинської обласної державної адміністрації, а з огляду на характер спірних правовідносин стосуються прав та інтересів виключно голови Волинської обласної державної адміністрації Погуляйка Ю. М., суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що позовні вимоги про визнання оскаржуваного рішення протиправним та його скасування заявлені неналежною особою, що має наслідком відмову у задоволенні позовних вимог.

Обґрунтованих доказів того, що оскаржуваним рішення спричинено суттєвого негативного впливу саме на позивача і він зазнав реальної шкоди ним не наведено. […]Таким чином, питання висловлення недовіри голові державної адміністрації пов`язане з припиненням його публічної служби на цій посаді. Зважаючи на те, що наслідком висловлення недовіри голові державної адміністрації є припинення його публічної служби на цій посаді, то спірні правовідносини стосуються прав та інтересів саме голови Волинської обласної державної адміністрації Погуляйка Ю. М.», – йдеться у рішенні Касаційного адміністративного суду. Простими словами, суд вирішив, що позиватися має сам посадовець, як фізична особа, а не Волинська ОДА.

Тож недовзі Волинський окружний адмінсуд розглянув уже позов від самого Юрія Погуляйка і повністю задовольнив його.

«Визнати протиправними та скасувати пункт 4 та пункт 6 рішення Волинської обласної ради від 10 грудня 2020 року №2/3 Про звіт голови обласної державної адміністрації Ю. Погуляйка з питань виконання бюджету, програм соціально-економічного та культурного розвитку територій і делегованих повноважень у 2019 – 2020 роках», – йдеться у рішенні Волинського окружного апеляційного суду від 20 червня 2023 року.

Тоді ж суд дійшов висновку, що пунктом про висловлення недовіри у рішенні Волинської обласної ради головний представницький орган краю порушив законодавство і регламент, бо не оприлюднив проєкт рішення з доповненнями за 20 днів до розгляду і не розглянув його попередньо на засіданнях постійних комісій ради.

Суд також звернув увагу, що при здійсненні волевиявлення за висловлення недовіри Юрію Погуляйку порушили процедуру таємного голосування. Зокрема, один із депутатів обласної ради оприлюднив результати проведеного ним таємного голосування, публічно продемонструвавши заповнений бюлетень з цього питання.

Коли рішення вступить у силу, то з бюджету Волинська обласна рада також має сплатити 908 гривень судового збору.

Голова Волинської обласної обласної ради Григорій Недопад від коментарів стосовно цієї справи відмовився, як і три роки тому на сесії. Не захотів коментувати і поки що переможець судових баталій Юрій Погуляйко.

Непублічно у Волинській ОДА натякнули про примирення сторін. Проте, в апеляцію обласна рада все ж подала. Чергове судове засідання у справі відбудеться 19 жовтня.

«Ми просимо суд скасувати рішення, ухвалити нове. Відмовити в позові. Наразі усі дії, які ми повинні були відповідно до закону вчинити, ми зробили. Ми ж направили рішення президенту, Кабміну. А далі рішення мав би прийняти президент. Питання недовіри», – розповіла керівниця відділу юридичного забезпечення Волинської обласної ради Світлана Хороша.

Відтак відкрита війна між гілками влади на Волині переросла у тихі судові баталії.

Коментарів немає

Залишити коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована. Обов’язкові поля позначені *