Хто опинився в списку найбільших платників податків на Волині

image
Назар Тарадюк / 16.10.2023 / 0 Коментарів

У ТОП-100 найбільших платників податків на Волині у 2022 році увійшло одразу 20 організацій силового блоку, адже на це повпливали мобілізація і різке зростання у рази штатів військових частин, центрів комплектування та поліції.

Центр журналістських розслідувань «Сила правди» з’ясував, як змінився список ТОП-100 платників податків на Волині у 2022 році порівняно із попереднім.

Податків більше, але платили їх бюджетники

Загалом у 2022 році ТОП-100 платників податків на Волині перерахували до бюджетів усіх рівнів близько 7,4 мільярда гривень. Це майже у півтора раза більше, ніж у 2021 році, коли аналогічний показник становив 4,2 мільярда гривень. Проте, порівнювати ці показники не зовсім коректно через низку причин: зміну курсу гривні відносно інших валют, інфляцію, перерозподіл обсягів видатків у державі під час повномасштабної війни та зміну багатьох інших обставин.

«Здавалося б, якщо подивитися загальну цифру, відбулося зростання податкових платежів. Але коли починаєш аналізувати, розумієш, що більшість цих податків платить бюджетна сфера. Серед перших десяти платників більшість це або військові частини, або управління поліції. Ці платежі сформувалися не за рахунок того, що працювала економіка, створювався додатковий продукт. В першій десятці із більш-менш реального сектору економіки тільки дві компанії. Решта це кошти, які держава сама платить, а потім сама себе обкладає податками», — пояснює завідувач кафедри міжнародних економічних відносин та маркетингу Львівського національного університету природокористування Андрій Линдюк.

Якщо подивитися на ТОП-100 платників податків на Волині у 2022 році за секторами, то перше місце – за військовими (11 організацій), друге – за приватними промисловими компаніями (19 підприємств), третє – за освітянами та іншими бюджетниками (12 організацій). Ще 11 підприємств, які сумарно сплатили торік удвічі більше, ніж в 2021, – із лісової галузі. Далі йдуть аграрії (9 підприємств), енергетичні компанії (7 підприємств) та інші.

Майже усі сектори збільшили суму сплачених податків у 2022 році, окрім двох – комунального господарства та будівництва.

ТОП-100 найбільших платників податків до бюджетів усіх рівнів на Волині за секторами у 2021 та 2022 роках

У 2022 році військовий сектор піднявся з п'ятого на перше місце серед ТОП-100 платників податків на Волині.

Джерело: Головне управління Державної податкової служби у Волинській області

У ТОП-10 – лише одна приватна компанія Добкіних та дев’ять державних структур

Отож, у ТОП-100 найбільших платників податків у 2022 році – одразу 11 представників Міністерства оборони України та 9 представників силового блоку. Безумовним лідером стала військова частина А1008 – місце постійної дислокації 14-тої окремої механізованої бригади імені князя Романа Великого. Вона перерахувала до бюджетів усіх рівнів на Волині 1,25 мільярда гривень. Це у понад дев’ять разів більше, ніж у 2021-му (135,2 мільйона гривень).

Таку різницю передусім можна пояснити суттєвим зростанням зарплат військових. З ними відповідно зросла і сплата податку на доходи фізичних осіб, який кожен роботодавець платить за найманих працівників. У цьому випадку частина платила його за військовослужбовців.

«Якщо ми говоримо про ПДФО, він становить основну частину податків із військової частини. 64% суми цього податку залишається в територіальних громадах. Через це ми бачимо, як по цілій Україні територіальні громади витрачають великі суми на якість проекти, трактори купують, майданчики роблять, дороги ремонтують. Це не є нормально, бо вони мають можливість це робити в першу чергу за рахунок додаткових коштів, які їм заплатили військові. Держава мала би прийняти рішення, що ПДФО із силового блоку має автоматичного іти на спецрахунок, звідки можна витрачати тільки на оборону. Причому не на «сектор оборони», куди входить і поліція, й інші структури, а на Збройні Сили України та тих, хто безпосередньо обороняє. Так тільки в межах Волинської області можна було б закумулювати декілька мільярдів гривень», — вважає Андрій Линдюк.

Нагадаємо, ситуація із значним зростанням доходів місцевого бюджету за рахунок військових виникла у Володимирі. На початок 2023 року у них залишилося більше 600 мільйонів гривень вільних залишків за 2022 рік.

Друге місце у ТОП-100 – за Волинським обласним центром комплектування та соціальної підтримки. Він сплатив торік 347,4 мільйона гривень податків, тоді як у 2021-му навіть не потрапляв у ТОП-100.

Третє місце посіло державне акціонерне товариство «Укргазвидобування» із 290,6 мільйона гривень сплачених податків. У 2021 компанія сплатила на Волині майже втричі менше податків (109,7 мільйона). Четверте і п’яте місце відповідно посіли Головне управління Національної поліції у Волинській області (202 мільйони) та Військова частина 9971 – місце дислокації 6-го Волинського прикордонного загону (201,7 мільйона).

Місця із п’ятого по десяте, сплативши від 165 до 180 мільйонів гривень впродовж року, посіли військові частини А7028 (100-та окрема бригада територіальної оборони), А7014ТОВ «Луцька аграрна компанія» (агрокомпанія родини українських політиків Михайла та Дмитра Добкіних), Департамент освіти Луцької міської ради та військова частина А2892 (39-й зенітний ракетний полк). Таким чином, у першій десятці у 2022 році – лише одна приватна компанія та дев’ять державних структур.

Більш детально весь список ТОП-100 платників податків на Волині можна розглянути на інфографіці нижче. Застосовуючи фільтри, дані можна подивитися окремо за 2021 та 2022 рік, а також переглянути, надходження від яких організацій зросли, а від яких зменшилися. На інфографіці у кінці тексту представлені найбільші платники податків в розрізі районів області.

ТОП-100 найбільших платників податків до бюджетів усіх рівнів на Волині у 2021 та 2022 роках

Одразу 10 військових частин у 2022 році увійшли до ТОП-100 платників податків на Волині. Суттєво знизилася кількість сплачених податків із ТОП-100 у будівельних, енергетичних та меблевих компаній

З рейтингу вилетіли аграрії, будівельники, а з’явилися ритейлери

Про значне переважання державних видатків над обсягом сплати податків приватного бізнесу під час повномасштабної війни свідчить також те, що у 2021 році серед ТОП-100 платників було 55 приватних підприємств. А вже у 2022 році серед лідерів були лише 43 приватні підприємства.

Хто ж вилетів з рейтингу? Це, зокрема, три компанії із фінансово-промислової групи «Континіум», що пов’язана із народним депутатом Степаном Івахівим: ТОВ «Вог ресурс», «Вест ойл груп», «Вест петрол маркет». Натомість, у 2022 році в рейтингу з’явилося акціонерне товариство «Закритий недиверсифікований венчурний корпоративний інвестиційний фонд «ВОГ Інвест».

Із рейтингу також вилетіли ТОВ «ЮГ картон Україна» та новачок дорожньої галузі з Ковельщини – ТОВ «Волиньдорбуд», якого також пов’язують із волинськими політиками Ігорем Палицею та Степаном Івахівим. Не знайшлися у рейтингу і мережа аптек «Волиньфарм», луцький автозавод – ДП «АСЗ №1» АТ «АК «Богдан моторс», як і ряд будівельних та агрокомпаній: ТОВ «Волинь агро», ТОВ «Агро фонд», ТОВ «Волинь нова», ТОВ «ЛАД бетон» та СТОВ «Ратнівський аграрій». Серед власників останнього, до речі, донедавна був росіянин Андрій Панніков.

Хто потрапив до ТОП-100 платників податків під час війни? Окрім вже згаданих обласного центру комплектування та соцпідтримки і ряду військових частин, до рейтингу у 2022 році потрапила ще когорта державних організацій: Ківерцівський, Ратнівський, Любешівський та Волинський військовий лісгоспи, Волинська митниця, Департамент патрульної поліції та Управління поліції охорони, 1-й та 2-й державні пожежно-рятувальні загони УДСНС у Волинській області, а також Головне управління Пенсійного фонду України в області.

Із представників бізнесу в рейтингу з’явилися ПАТ «Луцьк Фудз» (виробник бакалійної продукції, торгова марка «Руна»), ТОВ «Континіум-Трейд» (мережа супермаркетів «Там-Там», фінансово-промислова група «Континіум»), ТОВ «Дмитрук-Фудз» та ТОВ «Забіяка» (виробники продуктів харчування з однойменними торговими марками).

На фоні зростання сплати податків військові частини посунули із лідерських позицій великих луцьких промислових гігантів, як наприклад «Кромберг енд Шуберт», «Модерн Експо», «СКФ Україна», «Луцька картонно-паперова фабрика». Хоча в абсолютних цифрах такі підприємства подекуди заплатили навіть більше, ніж в 2021 році.

Коментарів немає

Залишити коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована. Обов’язкові поля позначені *