Корупційні скандали: 5 подій, які шокували світ

image
Яна Горчинська / 08.01.2024 / 0 Коментарів

Якщо ще століття тому хабарництво було просто неприємним явищем у суспільстві, то сьогодні корупція стала загрозою для світової економіки, культури та прогресу загалом. Ми зібрали найцікавіші та найвідоміші корупційні скандали, які у свій час сколихнули світ, як в прямому, так і переносному сенсі.

Корупція у FIFA

У 2015 році американські та швейцарські правоохоронні органи розпочали широкомасштабне розслідування, що стосувалося систематичної корупції в ФІФА. Було затримано і звинувачено декількох чиновників, включаючи вищих посадових осіб ФІФА. Загальна сума хабарів – понад $100 млн.

Один з головних аспектів скандалу – корупція при процесі вибору країни-організатора Чемпіонату світу з футболу (високопосадові чиновники ФІФА отримували хабарі від країн-кандидатів у обмін на голоси підтримки).

Під час розслідування, що стосувалося надання прав на проведення Кубків світу з футболу у 2018 та 2022 роках у Росії та Катарі, було порушено 81 справу.

На тлі скандалу президенту ФІФА, Йозефу Блаттеру, було висунуто звинувачення у корупції. В результаті, він вирішив відмовитися від свого президентського поста.

Корупційні скандали у ФІФА призвели до глибоких наслідків та реформ у світі футболу. ФІФА внесла зміни у свою структуру та підходи до прийняття рішень, ініціювала боротьбу з корупцією та встановила суворі механізми контролю над фінансами та процесами усередині організації.

Скандал Dieselgate

Корупційні скандали не оминули й прагматичних німців. У 2015 році стало відомо, що автовиробник Volkswagen встановив спеціальні програми на своїх дизельних автомобілях для обману випробувань на викиди (оксиди азоту (NOx), під час тестування в екологічних лабораторіях).

Відкриття цього шахрайства призвело до серйозних наслідків для Volkswagen Group та його марок, зокрема Volkswagen, Audi, Porsche та інших. Вартість компанії різко знизилась, понад €30 млрд були витрачені на покриття штрафів, розколися акціонерські відносини, деякі керівники компанії були зміщені з посад, а в окремих країнах були заборонені продажі дизельних автомобілів Volkswagen.

Цей корупційний скандал також викликав великий суспільний резонанс і підкреслив необхідність суворих екологічних норм і контролю в автомобільній промисловості. Він нагадав всьому світові про важливість чесності, прозорості та суворого дотримання екологічних стандартів у виробництві транспортних засобів.

Хабарництво в Siemens

Корупційний скандал відбувся у 2006 й був пов’язаний з незаконними платежами та хабарями, в які вплуталася компанія Siemens (німецький конгломерат). У результаті розслідування, було виявлено, що Siemens сплачувала великі суми хабарів для отримання вигідних контрактів. Загальна сума становила понад $1,4 млрд.

У результаті компанія втратила значну частку свого репутаційного капіталу та зазнала багатомільярдних збитків. Кілька керівників Siemens були звільнені, а деяких з них засудили до покарання.

Незаконні платежі та корупція в Siemens була виявлена у різних країнах, включаючи Німеччину, Італію, Росію, Чилі, Болівію та Грецію. Цей скандал показав широкомасштабність проблеми корупції в великих міжнародних корпораціях та привернув увагу до необхідності боротьби з такими порушеннями.

Скандал Petrobras

Безперечно, у список, де зібрані найбільші корупційні скандали у світі повинна увійти бразильська справа. «Petrobras» – бразильський державний нафтовий гігант і найбільше нафто-, газовидобувне підприємство у Латинській Америці.

У 2014 стало відомо, що відбувалися махінації з укладення угод за завищеними цінами. Так, керівництву було незаконно перераховано суму в понад $2 млрд. Значну кількість грошей з компанії використали для поживи політиків, високопосадовців компанії та інших причетних осіб. Загалом державна компанія втратила близько $17 млрд.

Під час розслідування були затримані та засуджені багато ключових фігур, включаючи керівників «Petrobras», політиків, підприємців та банкірів. Цей корупційний скандал викликав політичні турбулентності в Бразилії, призводячи до зміни керівництва країни, скасування договорів та змін організаційної структури нафто-, газовидобувного підприємства.

Підкупи від Odebrecht

Ця подія сміливо може претендувати на титул «Найбільші корупційні скандали в історії». «Odebrecht» – бразильська будівельна компанія. Все розпочалося з вищезазначеного «Petrobras», – слідство вияснило, що вони працювали з будівельними концернами, зокрема і з «Odebrecht».

У 2014 році бразильське Федеральне бюро розслідувань виявило підозрілі фінансові транзакції в компанії «Odebrecht». Їх визнали винними у сплаті понад $3 млрд в хабарів в 12 країнах, включаючи Бразилію, Перу, Колумбію, Чилі, Еквадор, Мексику та інші.

Концерн використовував складну систему підкупу іноземних урядовців та політиків. В результаті компанія одержувала незаконні вигоди від державних інфраструктурних проєктів, зокрема в будівництві доріг, портів і електростанцій.

Корупційний скандал викликав політичні кризи та скасування деяких інфраструктурних планів. Багато політиків і бізнесменів були арештовані або звільнені. «Odebrecht» розпочала процес погашення боргу та впровадження програми реформ. Цей скандал розповсюдився за межі Латинської Америки й вплинув на політику в інших країнах. Багато політичних чиновників з різних країн були оштрафовані або звільнені через свою причетність до схем хабарництва «Odebrecht». Так, президент Перу подав у відставку, а віцепрезидент Еквадору відбуває тюремне покарання.

Підприємство провину визнало та погодилося виплатити колосальний штраф – $3,5 млрд. Варто зазначити, що на цьому корупційний скандал не закінчився і розслідування триває досі.

Корупція у всі часи була проблемою. Однак саме в сучасному світі корупційні скандали негативно впливають не так на хабарників, як на простих людей. До прикладу, у та ж Бразилія, яка в один період пережила дві грандіозні фінансові махінації, у 2015-2016 роках потрапила у страшну рецесію, яку не відчувала з 1901 року.

Коментарів немає

Залишити коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована. Обов’язкові поля позначені *