Освітяни Луцькради віддали 203 млн грн "сумнівним фірмам"

image
Назар Тарадюк / 07.04.2023 / 0 Коментарів

У Луцьку на 203,5 мільйона гривень вирішили утеплити 25 дитячих садочків, 7 ліцеїв та ДЮСШ, аби заощаджувати на енергоносіях.

Для цього провели 33 закупівлі на майданчику публічних закупівель Prozorro. Та «нагріються» в результаті реалізації проєкту не лише заклади освіти, а й фірми, ниточки від яких тягнуться до досить одіозних прізвищ. Якщо розглядати кожен тендер окремо – в око не впадає нічого підозрілого. Закупівля, як закупівля, проведена відповідно до чинного законодавства. Втім, якщо поглянути на всі 33 тендери у комплексі – кидаються в очі дивні закономірності, які викликають запитання.

Закономірність перша:  33 тендери на загальну суму 203,5 мільйона гривень поділили між собою всього 3 фірми у пропорції приблизно 50, 30 та 20 відсотків відповідно.

Закономірність друга: всі три фірми, які пропорційно поділили між собою перемоги у тендерах, завжди ходять на торги парами (2 з 3 точно брали участь у кожній із закупівель). А враховуючи те, що разом ці компанії виграли 100% торгів – закралися підозри, що могла мати місце фіктивна конкуренція.

Знайомтесь, переможцями тендерів стали:
•    ТОВ «ЕСКО ЦЕНТРАЛЬ»  – 93,3 мільйона гривень – приблизно 46% від загальної суми
•    ТОВ «ЕСКО ЮА» – 63,9 мільйона гривень – приблизно 31% від загальної суми
•    ТОВ «ЕЛТЕК ЛАЙТ» – 46,1 мільйона гривень – приблизно 23% від загальної суми.

На перший погляд, ні назви фірм, ні прізвища їхніх засновників та керівників ні про що не говорять, вони не є відомими у медіапросторі. Однак прискіпливе вивчення зв’язків за допомогою аналітичної системи YouControl привело нас до досить одіозних прізвищ. Ці відомі в Україні люди можуть насправді стояти за невідомими фірмами, які «згрібають» тендери по всій Україні. Ходячи на торги парами, вони не лишають жодних шансів конкурентам.

ТОВ «ЕЛТЕК ЛАЙТ» 

Почнімо із фірми, яка виграла найменше, – ТОВ «ЕЛТЕК ЛАЙТ».

Це товариство перемогло у 9 закупівлях, оголошених у Луцьку у 2022 році:
•    Гімназія №4
•    ДНЗ №1
•    ДНЗ №14
•    ДНЗ №22
•    ДНЗ №23
•    ДНЗ №28
•    ДНЗ №29
•    ДНЗ №34
•    ДНЗ №39

Загалом на суму 46 198 275,22 гривні, що становить 22,7% від вартості усіх тендерів.

Примітно, що більшість торгів відбувалися в один день. Так, наприклад, 23 травня ТОВ «ЕЛТЕК ЛАЙТ» виграло тендер по гімназії №4, 31 травня – дитсадків № 1 та 23, 1 червня – ДНЗ №14, а всі решта тендерів, у яких перемогла фірма, відбулися 9 червня. В кожному з них ТОВ «ЕЛТЕК ЛАЙТ» конкурував із ТОВ «ЕСКО ЮА». Перемогли найдешевші пропозиції, з переможцем уклали договір.

Як вбачається із аналітичної системи YouControl, основний КВЕД діяльності ТОВ «ЕЛТЕК ЛАЙТ» – монтаж водопровідних мереж, систем опалення та кондиціонування. Товариство має статутний капітал розміром 967 900 гривень.

Цікавий момент: засноване ТОВ «ЕЛТЕК ЛАЙТ» 31.08.2017, а вже 08.11.2017, всього через 2 місяці після свого створення, в один день виграло свої перші десять тендерів з енергосервісу. Всі 10 оголосило Управління освіти Миколаївської міської ради. Вже 27-28 листопада 2017 року фірма виграла ще 5 аналогічних тендерів у Хмельницькому. У грудні ще 6 таких тендерів в Одесі, 5 – у Києві та 3 – у Білгород-Дністровському. А ось 2018 рік для цього товариства виявився не надто прибутковим – перемогли лише у двох тендерах в Одесі.

А вже в 2019 ТОВ «ЕЛТЕК ЛАЙТ» вперше вирішило спробувати «зайти» на Волинь. Однак, в усіх трьох тендерах, оголошених Луцькою міською радою 9 серпня, поступилося ТОВ «ЕСКО ЮА». Зате виграло 14 закупівель у Кривому Розі. У вересні 2019 року ТОВ «ЕЛТЕК ЛАЙТ» знову спробувало свої сили у Луцьку, втім вдруге поступилося на торгах ТОВ «ЕСКО ЮА» 18 та 19 вересня, програвши всі 5 тендерів.

У 2020 знову була спроба заробити на Волині. Та цього разу «ЕЛТЕК ЛАЙТ»  програв 3 тендери, оголошені тодішньою Володимир-Волинською міською радою. Не важко здогадатися, що перемогла у них, знову ж таки, фірма «ЕСКО ЮА». Натомість, за цілий рік ТОВ «ЕЛТЕК ЛАЙТ» виграло лише один тендер з енергосервісу у Кривому Розі.

2021 рік був куди більш вдалим – фірма «ЕЛТЕК ЛАЙТ» виграла 3 закупівлі у Ніжині, 3 – в Одесі і 1 в Краматорську. А в 2022 році лише з третьої спроби вдалося «взяти» 9 закупівель у Луцьку.

Загалом від часу свого існування до цього часу ТОВ «ЕЛТЕК ЛАЙТ» отримала трохи більше 91 мільйона гривень на тендерах з енергосевісу, що у сто разів перевищує статутний капітал товариства.

Що спільного між ТОВ «ЕСКО ЮА» і православ'ям? Вірно – Вадим Новинський

Вадим Новинський

ТОВ «ЕСКО ЮА» у 2022 році виграла на луцьких тендерах з енергоефективності 63,9 мільйона гривень. На всі з них ходила разом з ТОВ «ЕЛТЕК ЛАЙТ». Основний вид діяльності товариства – комплексне обслуговування об’єктів. Статутний капітал становить 100 тисяч гривень. Зареєстрована «товка» 28.08.2017 – трьома днями раніше, аніж його основний конкурент по «енергоефективним» тендерам «ЕЛТЕК ЛАЙТ». А вже 24-25 жовтня, майже через 2 місяці після створення, фірма виграла свої перші 6 тендерів у місті Дубно Рівненської області, оголошені Управлінням освіти Дубенської міської ради.

А 1 листопада 2017 року «ЕСКО ЮА» виграло ще 6 тендерів у Баришівці Київської області та дещо пізніше ще 1 – у Миколаєві. У грудні фірма перемогла ще в 9 закупівлях у Києві та 13 – у Миколаєві. Впродовж 2018 року товариство активно вигравало торги у Миколаєві, Вінниці, Херсоні, Києві та Київській області.

У 2019 ТОВ «ЕСКО ЮА» перемогло у закупівлях на Хмельниччині, в Миколаєві та Києві, і вперше, як і його конкурент «ЕЛТЕК ЛАЙТ», вирішило взяти участь у тендерах на Волині. Так «ЕСКО ЮА» 9 серпня 2019 року виграло закупівлі з енергоефетивності ЗДО №6 та №23, а також 20-ї школи. Перемогло у серпні і в 5 тендерах у Кривому Розі.

А вже 18-19 вересня 2019 ТОВ «ЕСКО ЮА» виграло ще п’ять тендерів у Луцьку: Гімназія №14, школа №12, садочки №24, 35 і 40. У грудні 2019 року фірма встигла «взяти» ще 1 тендер у Києві і 2 на Харківщині.

А 16 квітня 2020 року ТОВ «ЕСКО ЮА» перемогло відразу у 16 тендерах: 2 – у Володимирі-Волинському (ДНЗ №2 «Казка» та Центр позашкільної освіти), ще 11 – у Запоріжжі, 3 – у Херсоні. Наступного дня фірма виграла ще 15 тендерів: 2 – у Володимирі-Волинському (ДНЗ №7 «Волиняночка» та КП «Володимир-Волинське територіальне медичне об’єднання»), 7 – у Запоріжжі та ще 5 – у Кам’янці-Подільському на Хмельниччині.

У 2021 році ТОВ «ЕСКО ЮА» виграло всього 5 тендерів: 2 – у Дружківці і 1 – у Краматорську на Донеччині, ще по одному – в Мелітополі й Одесі.

А ось у 2022 році «ЕСКО ЮА» заробляла переважно у Луцьку, вигравши наступні «енергоефективні» закупівлі:
•    НВК №7
•    НВК №26
•    Ліцей №27
•    ДНЗ №6
•    ДНЗ №16
•    ДНЗ №19
•    ДНЗ №20
•    ДНЗ №25
•    ДНЗ №30
•    ДНЗ №37
•    ДЮСШ.

До слова, з 2017 року по цей час фірма виграла тендерів з енергоефективності майже на 239,5 мільйона гривень.

Бенефіціаром ТОВ «ЕСКО ЮА» (51%) є киянин Тобенко Віталій Семенович. Він же – співзасновник ТОВ «Тесматікс». Ще одним співзасновником  ТОВ «Тесматікс» є киянин Кудерський Костянтин Олександрович, який також є співзасновником ТОВ «Електроконтракт». «Електроконтракт» має той же номер телефону (404-14-98), що й ТОВ «Всеукраїнська реєстраційна компанія «Корта плюс».

Дочірньої компанією «Корта плюс» є «Денкорд АГ», у якого той же номер телефону (+38 044 212-03-82), що й у ТОВ «ТФФ Сантис», який, своєю чергою, за даними аналітичної системи YouControl, входить у фінансово-промислову групу «Смарт-Холдинг» Вадима Новинського.

До «Смарт-Холдингу», за даними YouControl, входять підприємства гірничо-металургійного та нафтогазового комплексу, суднобудування, машинобудування, аграрний сектор, добувна промисловість, фінанси, рітейл і нерухомість. Також «Смарт-Холдинг» є бізнес-партнером групи SCM Ріната Ахметова по гірничо-металургійному холдингу «Метінвест» та аграрному – HarvEast.

Сліди від ТОВ «ЕСКО ЦЕНТРАЛЬ» ведуть до друга Авакова

Олександр Кірш

Не менш цікаві зв’язки вдалося прослідкувати й у третьої з фірм-переможців. ТОВ «ЕСКО ЦЕНТРАЛЬ» ходила та луцькі «енергоефективні» тендери у 2022 році парою разом із «ЕЛТЕК ЛАЙТ».  «ЕСКО ЦЕНТРАЛЬ» – наймолодша із цих трьох фірм, заснована лише 28 серпня 2019 року, на два роки пізніше двох інших. Однак, виграла у Луцьку найбільше. Товариство займається комплексним обслуговуванням об’єктів, статутний капітал становить всього 50 тисяч гривень.

Бенефіціар «ЕЛТЕК ЛАЙТ» – киянка Ювхимець Анна Дмитрівна, яка також зареєстрована як ФОП та надає консультування з питань комерційної діяльності. Мабуть, її консультації коштують дуже дорого, адже «ЕЛТЕК ЛАЙТ» демонструє дійсно фантастичні комерційні показники. За 3 роки фірма змогла виграти тендерів з енергоефективності на 128,35 мільйона гривень.

Стандартно, перші перемоги відбулися вже через 2 місяці після створення – у листопаді 2019 року «ЕЛТЕК ЛАЙТ» виграло 4 тендери у Києві, а в грудні – ще 3 у Лозовій Харківської області.

У 2020 році фірма чомусь «залягла на дно» і не перемогла в жодному тендері з енергоефективності.

Однак, 2021 знову став успішним – 27 грудня «ЕЛТЕК ЛАЙТ» «підлаталося» трьома виграними тендерами у Києві.

А в 2022 компанія Анни Ювхимець «розгулялася» у Луцьку, перемігши у наступних закупівлях:
•    ДНЗ №26
•    Ліцей №3
•    ДНЗ №4
•    ДНЗ №2
•    ДНЗ №7
•    ДНЗ №8
•    ДНЗ №11
•    ДНЗ №13
•    ДНЗ №17
•    ДНЗ №18
•    ДНЗ №21
•    Гімназія №18
•    Ліцей №14

Окрім цього, компанія перемогла ще у 2 тендерах у місті Дубно Рівненської області.

При дослідженні цього «успєшного успєха» нашу увагу привернув засновник ТОВ  «ЕЛТЕК ЛАЙТ» – харків’янин Бахтир Олег Павлович. Він також є керівником громадської організації ОР ХООРПЖКГ «Житло-Харків». Співзасновником «Житло-Харків» є ТОВ «Коменерго Харків». А співзасновником «Коменерго Харків», є ТОВ «Коменерго 2007», що, за даними аналітичної системи YouControl, входить до фінансово-промислової групи «Уверкон» Едуарда Прутника – кума Сергія Льовочкіна.

Окрім того, Олег Бахтир очолює й організацію підприємців і промисловців ОР ХООРПЖКГ «ФР ЖКГ ХО», співзасновником якої є ТОВ «Харків екоресурс». А «Харків екоресурс» фігурує у ряді журналістських розслідувань, її підозрюють у привласнені 3 мільйонів гривень бюджетних коштів, виділених на організацію з вивезення сміття.  Свого часу ця фірма була пов’язана із нині покійним Геннадієм Кернесом.

До слова, Олег Бахтир – ще той «господарник». Він очолює КП «Харківське обласне комунальне підприємство «Дирекція розвитку інфраструктури територій». Сьогодні підприємство у стані припинення та з податковим боргом у 17,2 мільйона гривень. Він двічі ставав директором цього КП: керував ним з 27.09.2005 по 15.01.2007 та 31.10.2017 по цей час.

Раніше Олег Бахтир також очолював КП «Харківське обласне виробниче об’єднання теплових мереж «Харківтеплоенерго», яке припинило свою діяльність 27.12.2011.

Також із відкритих джерел вдалося дізнатися, що Бахтир Олег Павлович на громадських засадах був помічником народного депутата від «Народного фронту» Кірша Олександра Вікторовича. Той свого часу був одним з 59 нардепів, які підписали подання, на підставі якого Конституційний суд України скасував статтю Кримінального кодексу України про незаконне збагачення, яка зобов'язувала держслужбовців давати пояснення про джерела їх доходів і доходів членів їх сімей. Харківські ЗМІ пишуть про тісні стосунки екснардепа Олександра Кірша та його однопартійця – ексміністра внутрішніх справ України Арсена Авакова.

***

Таким чином три компанії, які парами ходять на тендери, де гарантовано виграє одна із них, можуть бути пов’язані з кредитно-колекторською мережею, яка має сумнівну репутацію, проросійським олігархом Вадимом Новинським та так званими «харківськими», наближеними до структур колишнього мера Харкова Геннадія Кернеса та ексочільника МВС Арсена Авакова.

Нагадаємо, що всі закупівлі відбулися без порушень, у рамках чинного законодавства. Немає нарікань й на якість робіт, виконаних цими компаніями раніше. Питання лише у тому, що на Волині вдосталь компаній, які мають досвід в комплексному обслуговуванні об’єктів, мають відповідне обладнання та персонал. Тож могли би брати участь у тендерах, перемагати, заробляти і платити податки на Волині. Могли би… Теоретично. Практично ж випливає, що окрім офіційно задекларованих вимог до кваліфікації учасника закупівлі, ймовірно, потрібно мати ще дещо, про що не варто надто голосно говорити.  

Роман Колюхов

Коментарів немає

Залишити коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована. Обов’язкові поля позначені *