Політичні скандали, які змінили історію світу

image
Яна Горчинська / 10.01.2024 / 0 Коментарів

Політика – дуже мистецтво складне. І далеко не кожна людина проходить випробування грошима та владою. У цей список потрапили чиновники, які не вміли грати по чесному й спричинили політичні скандали, які увійшли в історію та змінили світ.

Панамські папери

Інформація виплила у 2016 році. Це був один з найбільших фінансових скандалів в історії. Основна ідея полягала у тому, що багаті та впливові особи з усього світу використовували компанії-фантоми та офшорні зони для ухиляння від оподаткування та приховування своїх активів.

Основним джерелом інформації була панамська юридична фірма Mossack Fonseca, яка надавала послуги створення офшорних компаній. Анонімні особи надали ЗМІ понад 11 млн документів, включаючи електронну пошту, контракти та інші конфіденційні матеріали, що дозволило встановити зв’язки між клієнтами фірми та офшорними компаніями.

У списку клієнтів Mossack Fonseca виявилися політики, спортсмени, зірки шоубізнесу та інші суспільно відомі особи. Серед українців, які потрапили у Панамський скандал були: президент України Петро Порошенко, міський голова Одеси Геннадій Труханов, колишній прем’єр-міністр України Павло Лазаренко, британсько-український підприємець Мохаммад Захур.

Цей політичний казус призвів до відставки топових посадових осіб та запровадження нових законодавчих актів щодо боротьби з ухилення від оподаткування.

Вотергейтський скандал

Скандал Вотергейт – очолює список «Політичні скандали, які стали відомими на весь світ». Події почалися 17 червня 1972 року, коли п’ятеро чоловіків, здійснили крадіжку в офісі Демократичної партії США, що розташований у водопровідному комплексі Вотергейт у Вашингтоні.

Поступово стало відомо, що злочинці мали зв’язки не лише з виборчим штабом Річарда Ніксона, а й з самим Білим домом. Виявилося, що адміністрація Ніксона використовувала різноманітні незаконні методи, зокрема підслуховування, шантаж та переслідування опонентів для здобуття переваги в передвиборчій боротьбі.

В серпні 1974 року, після довгого розслідування, Ніксон був змушений представити Комітету з розслідувань Палати представників докази, що він записував розмови в Овальному кабінеті. Це стало підставою для його імпічменту.

Знамените висловлювання «Там ніякого відношення до Вотергейту» було сказане президентом Ніксоном. Попри це твердження, з’явилося безліч доказів, що він мав відношення до цього скандалу. Це призвело до його відставки 8 серпня 1974 року.

Скандал Вотергейт викликав недовіру громадськості до уряду та спонукав до встановлення нових стандартів щодо етики в політиці та правил президентської влади.

Скандал Білла Клінтона з Монікою Левінскі

Ця подія входить у список: найвідоміші політичні скандали у Сполучених Штатах Америки. Все розпочалося у 1998 році, коли стало відомо про зв’язок президента Білла Клінтона з Монікою Левінскі, яка була стажисткою у Білому домі. Їхні стосунки тривали з 1995 по 1997 рік.

Відомий політичний скандал почався з позову Поли Джонс на Клінтона через сексуальні домагання. Однак тоді бракувало доказів. Її адвокат вирішив довести, що президент неодноразово вступав у сексуальні стосунки з державними службовицями. І ту на сцену вийшла Левінскі. Білл був старшим від неї на 30 років. За словами Моніки, їхні побачення проходили в Овальному кабінеті, який ніколи не проглядався службами безпеки. Президент на той час був одружений з Гілларі Клінтон.

Чоловік вже був президентом, коли цей скандал вибухнув, що призвело до серйозної політичної кризи. Він став другим президентом в історії США, якому було пред’явлено статтю про імпічмент. Проте згодом імпічмент відхилили.

Саме на цей час припав старт розвитку інтернету, що ще більше поширило інформацію про політичний скандал. Моніка ж стала першою жертвою булінгу у всесвітній павутині та довго не могла налагодити своє життя.

Скандал Французького президента Франсуа Олланда та актриси Жюлі Гайєт

Політичні скандали на фоні сексуальних стосунків не оминули і європейських лідерів, зокрема Франсуа Олланда, який був президентом Франції 2012-2015 роках. У 2014 стало відомо про любовний роман Франсуа Олланда з актрисою Жюлі Гайєт. Це спричинило значні політичні та особисті наслідки для президента Олланда, включаючи його відносини з тодішньою партнеркою, Валері Трьєвельєн.

Він був вимушений зробити публічні вибачення за свої зв’язки, але відмовився коментувати подробиці особистого життя. Це призвело до падіння рейтингу президента і публічного осудження його особи.

Жюлі Гайє та Франсуа Олланд вперше офіційно предстали перед публікою як пара у грудні 2017 року. На той момент чоловік вже склав президентські повноваження. У червні 2022 року пара побралася.

Скандал Іран-Контрас

Це дуже нашумілий політичний скандал в історії Сполучених Штатів Америки. У 1980-х роках Іран був об’єктом заборони на продаж зброї США через свою позицію у сприянні тероризму. Однак, адміністрація президента Рональда Рейгана таємно почала поставляти зброю Ірану з метою наближення до них та звільнення американських заручників.

Гроші від продажу зброї Ірану були використані для фінансування партизанів в Нікарагуа (Контрас), які боролися проти лівого уряду. Однак політичний скандал полягав і в тому, що нікарагуанські партизани не отримали частину допомоги, бо вона була використана для секретних операцій ЦРУ.

У 1986 році президент Рейган виступив у національному ефірі та запевнив американський народ, що США не проводять торгівлю зброєю з Іраном. Однак, пізніше стало відомо, що це було неправдою.

Після оприлюднення скандалу, спеціальна комісія Конгресу США розслідувала дії президента Рейгана. Кілька осіб, включаючи високопосадовців, були звинувачені та засуджені.

Скандал Іран-Контрас суттєво пошкодив міжнародну репутацію США та спричинив великий політичний скандал у внутрішній політиці країни.

Кембридзький аналітичний скандал

Є цікаві факти й про Cambridge Analytica (британська компанія з аналітики даних, яка спеціалізувалася на політичних впливах і виборчих кампаніях). Подія відбулася у 2018 році. Однією з найбільших соціальних мереж, що постраждали від цього скандалу, був Facebook. Основна суть скандалу полягала в тому, що Cambridge Analytica отримала незаконний доступ до персональних даних мільйонів користувачів Facebook без їхньої належної згоди. Загалом постраждало 50 млн користувачів Facebook.

У результаті цього порушення були отримані великі обсяги персональних даних, які використовувалися для політичного маркетингу та впливу на голосування у різних виборчих кампаніях. Дані були завантажені шляхом використання додатка, який створив молодший дослідник з Cambridge Analytica.

Це призвело до гучного слухання у Конгресі США та подальшого розслідування. Кілька високопоставлених керівників Cambridge Analytica були звільнені. Полетів з посади й генеральний директор Александр Нікс який, до слова, певний час входить в топ-25 геніїв за версією журналу Wired. Сама компанія згодом оголосила про закриття через засудження та втрату довіри.

Кембридзький аналітичний скандал став однією з найвпливовіших подій, що показали необхідність змін у правилах зберігання та використання особистих даних користувачів і викликали широке обговорення щодо проблем приватності в цифровому світі.

Варто зазначити, що це лише вершина списку й історія знає інші політичні скандали, які у свій час теж були відомі.

Коментарів немає

Залишити коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована. Обов’язкові поля позначені *