Останнім часом з’являється багато інформації про недоцільні або невиправдано дорогі закупівлі, які проводять органи місцевого самоврядування за бюджетні кошти. Громадськість невдоволена тим, що в період війни влада дозволяє витрачати кошти не на посилення закупівлю дронів, тепловізорів, автомобілів чи амуніції для військових, а на стадіони, овочерізки, барабани і подібне.
Так, на всю Україну прогримів скандал по тендеру на будівництво стадіону вартістю 145 мільйонів гривень, який мала намір збудувати влада невеликого містечка Ківерці. Через хвилю обурення серед громадськості та низку скарг у контролюючі органи – поліція знайшла порушення, тож результати закупівель відмінили. Таких фактів багато не лише на Волині, а й по всій Україні. Через це, небайдужі громадяни зареєстрували петицію до Кабінету Міністрів з проханням
Тож, нещодавно редація «Insider Media» надіслала запити в усі 54 територіальні громади Волині з трьома запитаннями:
Ми вирішили проаналізувати не лише доходи громад за період з початку 2022 року по 30 червня 2023-го, а й те, як вони зросли завдяки збільшенню кількості військових, які сплачують ПДФО з заробітних плат до місцевого бюджету, якщо такі зареєстровані у громаді. А заразом журналісти вирішили з’ясувати, скільки влада витрачає коштів платників податків на допомогу війську. І результати, по правді, шокують.
Ми надіслали запити через автоматизовану систему «Доступ до правди», а також продублювали їх на електронні адреси усіх 54-х волинських громад. Запити було подано ще 6 липня. Однак, попри нагадування та неодноразові дзвінки у сільські та міські ради – відповіді надійшли лише від 32-ох. Решта – вперто ігнорували прохання журналістів.
Зрештою, ми проаналізували інформацію по 25-ти волинських територіальних громадах, які надали у відповідях усю необхідну інформацію.
Тож, як і слід було очікувати, лідером серед громад по доходах стала Луцька міська територіальна громада. З 1 січня 2022 року по 30 червня 2023 року до бюджету обласного центру надійшло 3,8 млрд грн. На другому місці – Володимир, з бюджетом в 1,8 млрд, третьою найдохіднішою громадою області стала Ковельська – 916 млн грн. Та журналістів «Insider Media» цікавило не стільки порівняти доходи громад, як проаналізувати те, наскільки влада на місцях витрачає бюджетний ресурс для перемоги.
СКІЛЬКИ ГРОМАДИ ОТРИМАЛИ ВІД ВІЙСЬКОВИХ
З початку повномасштабного вторгнення росії в Україну – кількість військових збільшилась в рази. Також у прикордонній Волині було створено декілька військових формувань, а окремі підрозділи – змінили постійне місце дислокації. З огляду на те, що податок на доходи фізичних осіб, зокрема і з військових, сплачується до місцевого бюджету – це неабияк поповнило скарбнички окремих громад. Себто фактично військові, несучи службу в конкретних підрозділах – вкладають частку в розвиток населених пунктів, поповнюючи власними податками їхній бюджет. Аналізуючи обсяг сплаченого ПДФО по окремих громадах стає очевидним, що якби не військові, то деякі міста відчували б неабиякий брак коштів. А відповідно – не могли б позволити собі ані дорогих елементів благоустрою, ані нової техніки… Звісно, у багатьох населених пунктах немає офіційно зареєстрованих військових структур та силових відомств, тож така категорія ПДФО до їхніх бюджетів не надходила. Тож ми не лише зібрали цифри, а й вирахували у відсотках, яку частку доходів бюджету громади становлять податки сплачені військовими.
Серед громад, до яких не надійшло ні копійки ПДФО з військовослужбовців належать: Боратинська, Велицька, Голобська, Дубівська, Затурцівська, Зимнівська, Колківська та Рожищенська.
Щодо решти, то найбільше – на 1,376 млрд грн поповнили військові казну Володимира. Це становить 72,7% усіх доходів міської громади. Фактично, якби не ПДФО сплачене військовослужбовцями, бюджет Володимира становив би втричі менше – всього 517 млн грн.
Другою за обсягом частки сплаченого ПДФО військовослужбовцями до бюджету є Ківерцівська громада. Маючи 629 млн грн доходів, частка внеску військових становить 275 млн грн. А це – 43,67%.
Третьою, неочікувано стала невелика Смідинська громада з населенням близько 3 500 людей. У відповіді на запит повідомили, що за відповідний період громада отримала всього 21 666 543 грн доходів, 34% з яких – це ПДФО, сплачене військовими.
Понад 25% доходів Оваднівської громади – також складає податок з військовослужбовців. Окрім цього, наші захисники неабияк поповнили бюджет Камінь-Каширської громади – на 18%. При 306 мільйонах гривень доходів – загальний розмір сплаченого ПДФО військовими за півтора роки сягнув 55 млн грн.
У найбільших громадах області – Луцькій та Ковельській цей показник всього лишень 6%.
Тож, якщо вдивитись в цифри стає зрозуміло, що завдяки військовим – доходи окремих громад неабияк зросли. Загалом, з початку повномасштабного вторгнення армія поповнила бюджети 17-ти громад на 2 111 183 776 грн.
Тож ми підходимо до найцікавішого – інформації по третьому питанню, яке ми ставили усім волинським громадам: скільки бюджетних коштів вони не лише отримали, а й вклали у підтримку армії та посилення обороноздатності свого краю.
СКІЛЬКИ ГРОМАДИ ВИТРАТИЛИ НА ВІЙСЬКОВИХ
В першу чергу варто розповісти про ті громади, які не отримували доходів по ПДФО з військовослужбовців. Однак, це не свідчить про те, що ці громади не витрачали бюджетні кошти на придбання обладнання, транспортних засобів чи амуніції для військових. Як ми писали раніше, таких громад в області – 8. Так, найбільше витратили у Дубівській – 4,4 млн грн., та Голобській громадах.
Найменше зі свого 121-мільйонного бюджету спромоглись витратити на військових у Затурцях – всього лише 160 тис. грн. У Зимнівській громаді – 405 тисяч гривень зуміли виділити за півтора роки з досить невеликого 49-мільйонного свого бюджету. Третьою, кого варто було б віднести до такого собі «антирейтингу з мізерних витрат на військових» є Рожищенська громада. І це навіть не через переконання голови громади Вячеслава Поліщука в тому, що журналісти збирають інформацію для того, аби «все-одно обгадити»(про це рзповімо нижче). На такі висновки наштовхують цифри. Так, маючи 368 мільйонів гривень доходів до бюджету, влада Рожищенської громади спромоглась виділити на армію лишень 559 000 грн. Та й то у вигляді субвенції з місцевого бюджету – державному бюджету на реалізацію програм. І ні копійки на закупівлю обладнання, форми, амуніції, квадрокоптерів, тепловізорів чи транспортних засобів для військових-рожищан, які воюють у гарячих точках.
Отож серед 32-х громад, які надали відповіді на запит – лише 17, детально розповіли про надходження до бюджету ПДФО з військових, та як витрачали ці кошти на армію. Щоправда пропорційність цих сум у кожній громаді – різна. Відповідно ми порахували у відсотках, яку частку коштів місцева влада витрачала на потреби військових загалом з усього бюджету громади і окремо – з суми сплаченого ПДФО нашими захисниками. Адже серед громадськості побутує думка, що податки з військових необхідно пускати на матеріальну, себто фактичну допомогу армії, а не будувати за ці кошти стадіони, чи висаджувати екзотичні квіти. Такі витрати – дійсно не на часі в період війни.
Отож загалом ті 25 громад, які надали нам відповіді на запит, загалом витратили на реалізацію програм посилення обороноздатності краю, підтримку військових та закупівлю різноманітного обладнання, техніки, амуніції і транспортних засобів 525 416 014 грн.
Найбільше на потреби військових з початку повномасштабного вторгнення на Волині витратила Володимирська громада – понад 238 мільйонів гривень. Однак, це лише 12,57% від загальної суми доходів бюджету, або ж 17% від розміру ПДФО, сплаченого тими ж військовими. Таким чином, понад 1,1 млрд грн які йдуть з податків бійців ЗСУ – влада громади витрачає на власний розсуд, а не на допомогу армії.
Другою серед громад за обсягом витрат на потреби армії стала Луцька – понад 78 млн грн. Та це – лише трохи більше 2% від усіх доходів до бюджету, або ж 30% з усіх податків на доходи фізичних осіб, сплачених військовими.
Третє місце серед волинських громад, які виділили з бюджету найбільші суми на допомогу ЗСУ стала Камінь-Каширська громада. Більше того, на це вони витратили більше, аніж надійшло до бюджету ПДФО з заробітних плат військовослужбовців – понад 58 мільйонів гривень. (це 19% від загального обсягу доходів громади та 105,4% від обсягу сплаченого ПДФО військовими).
А от Ківерцівська громада, яка увійшла у ТОП-5 громад з найбільшими сумами витрат на ЗСУ, зі свого 629-ти мільйонного доходу на потреби армії спромоглась витрати лише 8,8% бюджету. Тобто – 55,5 млн грн. Враховуючи те, що військові сплатили до Ківерцівської казни 275 млн грн ПДФО – це лише 20%.
А закриває рейтинг Нововолинська міська ТГ, яка з початку повномасштабного вторгнення на потреби війська виділила 5% свого бюджету – 23,2 млн грн.
Варто було б також відзначити і декілька сільських ОТГ. Так, до прикладу Вишнівська громада майже 66% отриманого з військових ПДФО – витратила на потреби армії. А от Підгайцівська громада, яку називають однією з найбагатших на Волині стала абсолютним лідером за цим показником пропорційності, витративши на допомогу військовим 8,2 млн грн, а це при 1,3 млн грн ПДФО становить 613% від суми. Однак, на фоні загальних доходів Підгайцівської громади, які становлять 334 млн грн, ця цифра - просто мізерна.
ТРУДНОЩІ КОМУНІКАЦІЇ
І тут варто було б згадати про тих, хто вирішив проігнорувати запит журналістів. Відповідь не надали 22 громади Волині: Берестечківська, Головненська Городищенська, Доросинівська, Дубечненська, Забродівська, Колодяжненська, Луківська, Любомльська, Маневицька, Мар'янівська, Олицька, Павлівська, Поворська, Поромівська, Рівненська, Самарівська, Сереховичівська, Сошичненська, Старовижівська, Торчинська, Цуманська. З багатьма сільськими радами нам так і не вдалось сконтактуватись – електронки, вказані на сайтах громад – неактивні, а телефонні номери недіючі, або не відповідають.
Більшість громад у звичному режимі в 5-ти денний термін надавали усі відповіді. Окремі громади – відповідали на 1-2 питання, і посилаючись на те, що інформація про витрати по закупівлях на військових становить службову інформацію – відмовляли у відповіді на третє питання. Варто зауважити, що ми просили надати загальну інформацію про сплату ПДФО військовими до бюджету за півтора роки, та загальний обсяг витрат на програми посилення обороноздатності, закупівлю техніки, обладнання, транспортних засобів, амуніції тощо. І аж ніяк – не конкретну кількість військовослужбовців, які перебувають на території громади, чи назви підрозділів, номери військових частин, місця їхніх дислокацій, кінцевих отримувачів техніки в конкретних населених пунктах і навіть не перелік придбаних товарів за бюджетні кошти, які передавали бійцям.
Зокрема, 5 громад області надали інформацію про доходи бюджету, однак з тих чи інших причин – відмовились надавати інформацію про обсяг надходжень ПДФО з військових та витрати бюджетних коштів на допомогу армії.
Тим не менше – багато голів громад, знайшли причину не надавати інформацію про те, скільки коштів платників податків вони витратили на армію.
Так, голова Шацької громади Сергій Карпук послався на наказ голови СБУ за 2020 рік, який прийняли ще до введення воєнного стану, вказавши, що така інформація (загальна сума) становить державну таємницю.
А голова Горохівської міської громади Віктор Годик відмовився надавати інформацію, пославшись на розпорядження міської ради ще від 6.01.2022 року №5/1-р. Однак відшукати цей документ на сайті громади так і не вдалось.
ФОТО відмова Горохів
Очільник Ратнівської громади Віталій Бірук назвав інформацію про закупівлі громади для військових – «з обмеженим доступом», розголошення якої несе загрозу національній безпеці.
В той час, як десятки громад без жодних запитань, і заперечень у належні терміни надали детальну інформацію про бюджет, обсяг сплаченого ПДФО військовими та суми бюджетних витрат на армію з початку повномасштабного вторгнення росії, деякі - це приховали. Багато голів громад заявляли буцімто перебувають у щорічній відпустці і не в курсі всіх справ, які кояться у раді.
Знайшлися і такі, які забули що посідають виборні посади і є представниками органів місцевого самоврядування. Деякі «царі місцевого розливу» вирішили, що загальнодержавні норми – на них не діють, або ж їм правила не писані. Про це свідчить хамство, з яким зіштовхнулись наші журналісти, здійснюючи обдзвін громад, які порушили терміни надання відповіді на запит. До прикладу - розмова з головою Рожищенської громади Вячеславом Поліщуком:
Журналіст: Доброго дня. Еля Коротинська, журналіст видання «Insider Media» турбує. Маєте кілька хвилин?
Вячеслав Поліщук: Добрий день. Так, кажіть.
Журналіст: Ми надсилали запит з приводу доходів до бюджету громади і витрат на військових.
Вячеслав Поліщук: І шо? Не знаю, не бачив. Нашо вам надавати, ви все все-одно обгадите.
Журналіст: Ми аналізуємо доходи бюджетів усіх громад і так само видатки на військових. 6-го липня було надіслано вам запит, як і усім іншим. Відповідь від вашої громади не надійшла досі. Підкажіть коли можна чекати відповідь і чи буде вона взагалі.
Вячеслав Поліщук: Я взагалі у відпустці, що ви від мене хочете? Шукайте інформацію самі – все є у вільному доступі.
Журналіст: Ні, цієї інформації на сайті Рожищенської громади немає. Згідно законодавства журналісти мають право подати запит на інформацію. Так як ви є розпорядник – ви зобов’язані у відповідні терміни надати відповідь. Відповідь не...
Вячеслав Поліщук: Послухайте, я нікому «нічо не должен». Почули?...
Схожим тоном з журналістами, вочевидь, звик спілкуватись і голова Луківської територіальної громади Анатолій Климук.
«Послухайте, вся інформація про бюджет і закупівлі є у відкритому доступі – шукайте самі. І взагалі, шо ви собі придумали – в країні війна. Будь-яка людина, яка хоч трішки шарить в економіці, такій людині не важко вирахувати по обсягу ПДФО скільки військових перебуває на території громади. Не буду я вам нічого надавати, шо ви собі придумали», - аргументував свою відмову Анатолій Климук.
А от очільник Копачівської ОТГ Олександр Совтис на наше прохання надати відповідь на запит, сказав, що навіть не збирається готувати інформацію:
«Я взагалі відмовляюсь давати відповідь! Хочете – подавайте в суд!» - крикнув Олександр Совтис і кинув телефонну трубку.
Таку реакцію у голови громади викликало прохання журналіста спілкуватись не хамським тоном, а більш офіційно-діловим стилем, як і належить голові органу місцевого самоврядування. Попри те, що Олександр Совтис зневажливо віднісся до запиту журналістів - дівчата з секретаріату сільської ради таки надіслали відповідь з його підписом. Стає очевидним, що хвалитись громаді немає чим. Так, Копачівська ОТГ з 01.01.2022 по 30.06.2023 року отримала 79 811 253 грн доходів. З огляду на те, що військових на території громади немає – надходжень з ПДФО цієї категорії теж не зафіксували. Та найбільше вразило те, що з початку повномасштабного вторгнення з бюджету громади на допомогу військовим у Копачівській сільській раді не виділили ані копієчки. І це при тому, що десятки мешканців сіл громади нині беруть участь у запеклих боях на сході та півдні України, більше того – майже десять Героїв вже повернулись з війни додому «На щиті».
*******
Отож, як кажуть у народі – усе пізнається в порівнянні. Так, деякі громади, не маючи надходжень по ПДФО від військових – знаходять у своєму бюджеті кошти, аби допомагати армії. Є й такі, як Копачівська громада, які у майбутню перемогу не вклали з бюджету ні копійки. Та більшість, у різній мірі – таки намагаються допомагати своїм воїнам на передовій. Щоправда, деякі громади навіть податки, сплачені військовими з їхніх заробітних плат витрачають на ремонти сільських рад, будівництво стадіонів, закупівлю грамот, вазонів, квітів, тощо. І лише частку – витрачають на тих, хто наближає нашу перемогу і які так потребують нашої підтримки і допомоги.
Коментарів немає
Залишити коментар