Завантаження...

«Волиньгаз» може втричі підняти тариф на доставку газу

image
/ 24.10.2021 / 0 Коментарів

Українські облгази мають намір рекордно підняти плату за розподіл газу (так звану доставку). У декількох областях тариф може вирости з 1,5-1,7 грн до майже 9 гривень.

Kosatka.Media проаналізувала проекти тарифів на розподіл природного газу, які оператори ГРМ опублікували на своїх сайтах.

Так, АТ «Волиньгаз» має намір підняти тариф на доставку газу з 1,57 грн до 4,49 грн., тобто на 186%.

Якщо такі тарифи затвердять, ми будемо платити більше, навіть якщо газом взагалі не користуємося, але підключені до нього. Це випливає з методики нарахування так званої мінімальної замовленої потужності. Вона залежать від газового обладнання, яке має вдома споживач (39 м3/рік якщо є газова плита, 126 м3/рік – плита + водонагрівальна колонка, 314 м3/рік – плита + колонка + котел). Навіть якщо впродовж року споживач не спалить жодного кубометру газу (наприклад, у будинку в селі), йому виставлять рахунок, що залежатиме від встановленого газового обладнання. 

 

 

Варто зазначити, що послуга з розподілу природного газу покривається субсидією.

Оператори ГРМ підвищення тарифів обґрунтували тим, що зросла очікувана вартість технологічного газу (який є головною складовою у тарифі за розподіл).

Також облгази закладають у тариф індексацію заробітної плати, зростання вартості інших складових собівартості (ПММ, електроенергія, металопродукція) від 30% до 200%. Деякі закладають ще й компенсацію збитків за попередні роки. Також деякі облгази як один з чинників зростання тарифу вказують плату за надане в експлуатацію державне майно, яке обліковується на балансі, та оплату оператору ГТС обсягу замовленої потужності, по яких відсутні джерела фінансування.

Це не остаточний варіант тарифів: їхню обґрунтованість перевірятиме НКРЕКП.

Як пояснила членкиня НКРЕКП Ольга Бабій, затвердження тарифів відбувається в кілька етапів. Спочатку оператори ГРМ роблять попередні розрахунки, обговорюють їх, схвалюють та публікують. Далі ці розрахунки надходять до НКРЕКП. І тут починається найважливіший етап.

«Перший момент, який може впливати на зростання тарифу – це заниження обсягів газу, які розподіляє оператор ГРМ. Витрати на розподіл формуються за принципом «витрати+».

Тобто, беруться всі витрати, діляться на обсяг і встановлюється тариф. Тобто, перший компонент, який вони можуть свідомо занижувати, щоб ріс тариф – це обсяг. Це питання буде перевірятися. Тому що коли їм встановлюється тариф, цей плановий обсяг завжди замінюється фактичним обсягом. Так було минулого року – коли були схвалені тарифи і по 2 грн, а потім вони суттєво зменшилися. 

Друга складова – це технологічні втрати на транспортування газу (ВТВ). 

Ольга Бабій додала, що НКРЕКП в ході перевірки обґрунтованості тарифів також вивчатиме договори, які уклали облгази. Тарифи на розподіл газу будуть встановлюватися наприкінці грудня, щоб вони почали діяти з 1 січня.

Нагадаємо, що подібна «тарифна криза» була минулого року. Тоді тарифи також могли підвищитися в два рази, а низка компаній просила про встановлення тарифів, що впритул наближалися до 3 грн. НКРЕКП затвердила їх у меншому розмірі, а після початку «газових бунтів» – масових протестів по всій Україні проти підвищення плати за розподіл – Кабмін встановив граничний тариф на рівні 1,79 грн, а Регулятор знизив тарифи для 14 облгазів.

Коментарів немає

Залишити коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована. Обов’язкові поля позначені *