Більш ніж половину операторів газорозподільних мереж повертають у власність держави. Зокрема, йдеться про корпоративні права на 26 з 43 регіональних операторів газорозподільних систем у країні. Ймовірно, новим власником усіх цих активів стане Нафтогаз.
Як повідомили у Державному бюро розслідувань 25 травня, Печерський суд Києва передав заарештовані корпоративні права на ці 26 обласних та міських структур під управління Національного агентства України з питань виявлення, розшуку та управління активами, отриманими від корупційних та інших злочинів (АРМА). Про це
Причина такого рішення – несплачені майже 1,5 мільярда гривень за користування державними газовими мережами. «Тепер держава контролюватиме постачання споживачами природного газу», - зазначили у пресслужба ДБР.
Тут варто зазначити, що "Регіональна газова компанія" (РГК) - найбільший "гравець" на ринку розподілу газу. Компанію пов'язують із Дмитром Фірташем, хоч офіційно він і не є бенефіціаром цієї компанії. РГК – це об'єднання із 20 компаній у 16 українських областях. Це такі великі оператори, як «Київоблгаз», «Харківгаз», «Дніпрогаз» та інші, які розподіляють близько 70% всього газу в Україні.
За даними
ДБР не розкривала інформацію, корпоративні права на які саме облгази передали в управління АРМА, але, за інформацією тих же «БізнесЦензора» та Forbes, йдеться про всі 20 облгазів РГК Фірташа, а також його партнера Вороніна. У РДК цю інформацію наразі не коментують.
Як з'явилася монополія РМК Фірташа та чому країна забирає облгази
До того, як операторів газорозподільних мереж приватизували, ними керував «Нафтогаз». Облгази доставляють газ споживачам по газових мережах, більшість з яких перебувають у власності держави. Приватні оператори ж експлуатують ці мережі та підтримують їхній справний стан. Найбільше пакетів акцій розподільних компаній Фірташ купив у 2012 році, коли «Нафтогазом» керував Євген Бакулін – ставленик міністра енергетики та бізнес-партнера Дмитра Фірташа, Юрія Бойко.
Продажем газу споживачам займаються інші компанії – газзбути. Їх у 2015 році відокремили від облгазів, але це була чисто формальність, оскільки вони залишилися в руках у тих самих власників. Виручка облгазів безпосередньо залежить від тарифів, які щорічно встановлює Національна комісія, яка здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП).
Ухвалою
Ще у червні 2021 року в ДБР
Співробітник РДК, який побажав залишитися анонімним, прокоментував Forbes, що НКРЕКП у тарифі на розподіл газу не передбачило оплату користування мережами, а тому у операторів ГРС не було коштів для оплати за експлуатації мереж, що підтверджує
Що далі
Як результат, АРМА далі може передати ці 26 регіональних операторів газорозподільних систем в управління «Нафтогазу України», як це було раніше з «Донецькоблгазом» у вересні 2021 року та мережею АЗС Glusco у травні 2022 року. Керівник відділу комунікацій АРМА Павло Бульдович підтвердив, що нового управителя компаніями визначить Кабмін після консультацій з Мінекономіки та Міненерго.
Колишня в.о. міністра енергетики Ольга Буславець зазначає, що передавання 26 операторів «Нафтогазу» може бути хорошим рішенням в умовах війни та енергетичної кризи, але в перспективі ці компанії все ж таки варто відокремити від «Нафтогазу», оскільки не може одна компанія бути монополістом: добувати, продавати та розподіляти газ. Це суперечить українському та європейському законодавству.
Варто зазначити, що суд заарештував корпоративні права на ці 26 компаній та передав АРМА на етапі досудового розслідування. При цьому нинішні власники РДК можуть оскаржити це рішення і подати до суду апеляцію. Саме досудове розслідування може тривати до півтора року. Тільки після його завершення розпочнеться розгляд справи у суді по суті. Радник з питань безпеки бізнесу Juscutum Станіслав Борис зазначив, що справа може розглядатися в судах більше року, а остаточне рішення щодо права власності на ці активи залишиться за апеляційним судом.
Коментарів немає
Залишити коментар