Шкіра — це чутливий орган, який першим стикається з впливом зовнішнього середовища. Тому вона часто яскраво реагує на контакт із патологічними чинниками. Шкірні прояви характерні для багатьох захворювань — запальних, інфекційних, алергічних тощо. Загалом ця група симптомів називається дерматозами.
Дерматоз — це загальний термін, яким можна назвати будь-яку хворобу шкіри незалежно від її природи, клінічної симптоматики чи особливостей лікування. Терапія завжди підбирається відповідно до етіології та патогенезу, тому самостійно вгадати, які препарати застосувати, неможливо. Наприклад, висипка, яка супроводжує алергію, потребує призначення антигістамінних засобів і гормональних мазей. У разі запальних дерматозів потрібні протизапальні препарати, антибіотики (якщо підтверджена наявність бактерій) та інколи протеолітичні ферменти, наприклад Серрата. Гормональна терапія також застосовується при аутоімунних процесах. При цьому заміна однієї групи засобів іншою може не тільки не принести очікуваного ефекту, а й нашкодити хворому та призвести до погіршення стану. Тому в разі виявлення на шкірі патологічних змін необхідно не займатися самолікуванням, а звернутися до дерматолога, який проведе діагностику та призначить коректну терапію.
Чому можуть з'являтись дерматози
Важко систематизувати всі можливі причини для виникнення дерматозу, однак найчастіше зустрічаються:
- патології імунної системи — зниження імунітету чи розвиток аутоімунних реакцій;
- захворювання внутрішніх органів;
- довготривала антибіотикотерапія;
- респіраторні захворювання;
- ендокринні захворювання;
- інфекційні процеси різної локалізації.
До загальних факторів можна віднести стрес (на фоні стресу загострюється більшість хвороб). Також деякі дерматози виникають через контакт із певними рослинами або тваринами.
Які вони бувають
Спеціалісти виділяють декілька груп цих хвороб:
- Сверблячі. Висипка може бути різноманітною та поліморфною, але основний симптом, який непокоїть хворого, — постійне свербіння.
- З формуванням пухирів. До цієї групи відносять пухирчатку, за якої на тілі формується велика кількість булл різного розміру.
- Інфекційні. Цю групу часто поділяють на окремі види — грибкові, бактеріальні, паразитарні та вірусні. Такі патології потребують етіотропної терапії.
- Алергічні. Як правило, така висипка характеризується яскравою симптоматикою, яка слабшає після припинення контакту з алергеном.
До окремої групи можна винести професійні дерматози, які виникають через контакт зі специфічними речовинами. Лікування залежатиме від виявленого виду патології та його ступеня тяжкості. Можуть застосовуватись антигістамінні препарати, антибіотики, гормональні засоби, протигрибкові, протипаразитарні, протеолітичні тощо.
Коментарів немає
Залишити коментар