Грудне молоко: чому знижується лактація та що зробити, щоб молоко прибувало

  • Головна
  • ЛАЙФ
  • Грудне молоко: чому знижується лактація та що зробити, щоб молоко прибувало
image
Яна Горчинська / 23.11.2022 / 0 Коментарів

Грудне молоко – найкраще харчування, яке може отримати новонароджена дитина. Воно ідеально збалансоване за складом та містить усі необхідні речовини. Попри високі досягнення науки, жодна із розроблених сумішей не може похвалитися універсальністю та за цінністю поступається молоку матері.

Розбираємося, чим настільки вигідне грудне вигодовування, чому знижується лактація та як зупинити цей процес і повернути молочні ріки.

Чому грудне молоко таке корисне

Цей продукт має чимало переваг - це не звичайна їжа, а й спосіб комунікації із мамою.

  • Найкраще збалансований склад. Воно містить повний комплекс білків, жирів, вуглеводів, вітамінів та мікроелементів, котрі потрібні малюкові. Окрім того, воно «росте» разом із дитиною – змінює свій склад із зростанням дитини відповідно до актуальних потреб.
  • Імунний захист. Разом із молоком дитина отримує антитіла до захворювань, які перенесла мама, або ж від яких щеплена. Оскільки новонароджений лише «запускає» свою імунну систему, це дуже важливо. Адже особливо у перші 6 місяців життя немовляті дуже потрібен додатковий захист.
  • Зручність для мами та дитини. Молоко завжди із собою, воно не потребує підігріву, додаткового посуду, стерилазіції тощо.
  • Процес годування служить додатковим містком укріплення зв’язку між матір’ю і дитиною . Це надає малюку відчуття безпеки та заспокоює.
  • За результатами деяких досліджень, знижує ризик синдрому раптової смерті немовлят.

Причини нестачі молока

На жаль, трапляються випадки, коли йдеться про зниження лактації. Жінка може почати панікувати, злякатися за дитину та перейти на годування сумішшю. Однак виділення молока – динамічне явище, тож є способи на нього впливати.

Серед причин пониженої лактації виділяють:

  1. Нечасте чи неправильне прикладання дитини. Важливо розуміти, що виділення секрету молочних залоз регульоване гормонами. Вже під час вагітності, а після пологів особливо, в організмі жінки активно працює пролактин, який відповідає за грудне молоко. Чим більше гормону – тим більше їжі для малюка. Кількість пролактину ж прямо залежить від кількості прикладань немовляти до грудей.
  2. Окремі захворювання (йдеться про деякі види гормональних порушень, полікістоз яєчників, некоректну роботу щитовидної залози, діабет). Також медики виділяють патологію під назвою гіпоплазія молочної залози – кількість залозистого епітелію в грудях дуже мала, тож вони не можуть повноцінно виробляти молоко. Водночас, за медичною статистикою під ці причини потрапляє лише близько 3% жінок. 
  3. Серйозний стрес. Другий гормон, який регулює процес лактації – окситоцин, який відповідає за виділення молока із залози, адже він дає сигнал мускулатурі скорочуватися та «видавлювати» молоко. Появу окситоцину також стимулює ссання. У стресові моменти кількість гормону зменшується, тож падає і кількість молока.

Як бачите, принаймні на дві причини можна вплинути та повернути виділення секрету.

Зникло молоко: чи можливо повернути

Всесвітня організація охорони здоров’я наголошує, що до 6 місяців дитині потрібне лише молоко, загалом же грудне вигодовування рекомендоване принаймні до 2 років.

Найперше, якщо спостерігають зниження лактації, не варто панікувати: паніка дорівнює стресу, а відповідно – менше окситоцину. У медицині відомі випадки, коли грудне вигодовування вдавалося повернути навіть через місяці після останнього прикладання. Бо після пологів в організмі жінки концентрація «молочних» гормонів досить висока, тому функція зберігається. Водночас чим менша перерва, тим більше шансів ефективно вирішити це питання.

Найважливіше, що ви маєте зробити у цій ситуації – прийняти її, почати працювати і розібратися, що робити, щоб прибувало молоко.

Як розігнати лактацію

Пропонуємо топ-порад, які допоможуть підвищити виділення молока та повернути дитині найкорисніше з усіх можливих видів харчування.

  1. Часте і правильне прикладання. Аби збільшити кількість молока попрацюйте з рівнем пролактину. Давайте дитині груди якнайчастіше та слідкуйте, щоб малюк правильно захоплював: не лише сосок, а й ареолу. Нехай дитина «висить» на грудях, стимулюючи їх до роботи. Найкращий варіант – годувати немовля за вимогою, а не вичікувати перерв у кілька годин.
  2. Нічні годування. Звертайтеся за допомогою маляти й уночі. Якщо ідеться про зовсім немовля, його не обов’язково будити  - досить наблизити дитину до соска та погладити за вушком – малюк відчує маму та сам шукатиме молочну залозу.
  3. Одна з причин, чому пропадає молоко в грудях  - вживання мамою достатньої кількості рідини. Найкраще, якщо напої будуть теплими -  чай, узвар, сік тощо. Зазначимо, що так звані «чаї для лактації» не мають доведеної ефективності, а отже діють як і решта теплих рідин.
  4. Жодних дієт. Що потрібно їсти жінці, щоб прибувало молоко? Правильна відповідь – все. Мама повинна мати повноцінне харчування з великою кількістю молочних продуктів, овочів, риби, горіхів, м’яса, каш, фруктів тощо.  Якщо вам хочеться кави – випийте чашку: дитині це ніяк не зашкодить, а от настрій мами поліпшить.
  5. Спокій і емоційна врівноваженість. Більше позитивних емоцій і сон дадуть поштовх збільшенню виділення молока. Хоча із дитиною це складно, намагайтеся побільше спати. Вкладайтеся на відпочинок разом з малюком під час його денного сну, звертайтеся за допомогою до близьких, аби мати змоги трохи відновити організм. Це позитивно вплине і на лактацію.
  6. Масаж грудей. Стимулювати виділення молока можна й механічно. Наприклад, у душі направляти струмені теплої води на груди коловими рухами, ніби розминаючи їх. Також робіть собі масаж після душу і застосуванням натуральних олій – однак, старайтеся, щоб засоби не потрапляли на зону соска інакше малюку це може не припасти до вподоби.
  7. Заручіться підтримкою спеціалістів. Консультуйтеся із лікарем та зверніться до консультанта із грудного вигодовування – вони професійно допоможуть вам розібратися із проблемою.

Як не втратити молоко із початком прикорму

Щоб не ставити собі питання, чому пропадає молоко після введення прикорму, візьміть до уваги наступні абзаци. Педіатри не радять до пів року допоювати дитину. Адже молоко на понад 85% складається з води, яка чудово засвоюється. Навпаки – додаткова вода ззовні займає місце у й так невеликому шлуночку малятка, тож провокуватиме зниження апетиту і, відповідно, немовля рідше проситиме груди.

Також, коли ви починаєте вводити прикорм (із 6 місяців) не зменшуйте кількість годувань! Протягом перших місяців цей процес – лише знайомство дитини із «дорослою» їжею, тут не йдеться про те, щоб нагодувати своє чадо. Шлунково-кишковий тракт дитини тільки дозрів до прийому іншої їжі і не готовий працювати із великими обсягами. Тому до 8-9 місяців прикорм – це лише про пару ложок на день. Не забувайте - до одного року основу харчування дитини має складати молоко.

Зазначимо, що зниження лактації іноді провокує використання соски (після звикання до нової форми окремі малюки не так ефективно захоплюють груди).

Міфи про грудне вигодовування

Нажаль, такий природній процес, як лактація у жінок обріс багатьма міфами, які часом геть відірвані від реальності. Водночас вони заважають жінкам почуватися впевнено та безболісно налагоджувати грудне вигодовування.

Чимало порад, які передавали із покоління із покоління після низки медичних досліджень втратили свою актуальність. Тому розвіємо міфи про годування грудьми.

  • «Синє» молоко. Нібито у деяких жінок молоко нежирне, тому не підходить дитині. Насправді, як ми зазначали, материнське молоко – найідеальніше харчування, яке лише може мати дитина. Воно збалансоване і близьке за співвідношенням білків жирів та вуглеводів у різних жінок.
  • Неправильні соски. Мовляв, жінки з маленькими сосками та грудьми не можуть годувати дитину. Доведено, що розмір і форма грудей практично не мають значення. В окремих випадках дитині дійсно важко захопити сосок, якщо він досить компактний, але це питання вирішується наполегливістю мами, бо коли часто пропонувати, то за деякий час малюнок навчиться захоплювати.
  • Дитина кричить – значить, молока замало. Насправді, це зовсім не істина. Дитина може кричати через біль у животику, поганий настрій, бажання привернути увагу тощо. Крик не є індикатором нестачі молока. Знижену лактацію може сигналізувати недобір ваги у маляти та нечасті сечовипускання.
  • М’які груди - значить нема молока. Знову неправда. Коли йдеться про зрілу лактацію, стабілізувався гормональний фон і налагодився режим годування молоком, груди перестають бути твердими та жінка не відчуває припливів. Це нормальний процес.
  • Годування грудьми погано впливає на їх форму. За умови носіння правильної підтримуючої білизни все буде добре не залежно від того, як довго ви даватимете грудне молоко дитині. Ба більше – за результатами досліджень, грудне вигодовування значно знижує у жінок ризик розвитку раку молочної залози.
  • Щоб молоко прибувало треба їсти халву/мед/пити спеціальний чай. Чарівного продукту, від чого прибуває молоко у грудях, на жаль, немає. Тому достатньо харчуватися збалансовано і не обмежувати себе (окрім, звісно, алкоголю, консервантів і тому подібного).

Запам’ятайте – навіть, якщо у вас вже є невдалий досвід спроби налагодити лактацію, годувати молоком, навіть якщо молоко наразі зникло – відновити лактацію цілком реально  і цього разу все може бути інакше. Потрібно наполегливо працювати над цим процесом і все вдасться.

Коментарів немає

Залишити коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована. Обов’язкові поля позначені *