Президент України Володимир Зеленський 8 листопада 2024 року призначив головою Волинської ОВА Івана Рудницького.
До цього Рудницький керував Службою безпеки у Волинській, Полтавській і Закарпатській областях. «
— Скажіть, будь ласка, коли в листопаді минулого року Вас призначили, ви знали, що будете головою області?
— Мене перед тим, звичайно, запросили на співбесіду до керівництва Офісу Президента, де запропонували цю посаду. Для мене це була велика честь — очолити Волинську ОВА, тому погодився. Відбулися відповідні процедури по додатковій моїй перевірці і після цього відбувся відповідний указ.
— Розмови про те, що звільнять вашого попередника Юрія Погуляйки були давно. Ще 2020 року депутати облради висловили йому недовіру, але президент тоді не зреагував на це. Скажіть, чи мали можливість спілкуватися з ним? Можливо знаєте, де він зараз чим займається?
— Я точно не оцінював попереднього керівника ОВА. Навіть пів року працював поряд із ним, тому що я, як сказали раніше, очолював СБУ у Волинській області і в сфері моєї відповідальності також була взаємодія з військовою адміністрацією для того, щоб вирішувати ті чи інші питання, пов'язані із безпекою в регіоні, так і з обороною.Після цього, як відбулося моє призначення, я дійсно мав розмову з Юрієм Михайловичем, дещо я хотів уточнити для себе в частині організації вже безпосередньої роботи в ОВА. Більше таких зустрічей не було. Де він перебуває, де проживає — мені теж невідомо.
— Яким було ваше перше рішення, коли ви стали головою обласної військової адміністрації?
— Перше політичне, управлінське рішення — я запросив голову обласної ради до себе в кабінет, заступників голови обласної ради і всіх керівників фракцій, де ми обговорили проблемні питання регіону, окреслили порядок взаємодії між ОВА і обласною радою на майбутнє.
— Іване Львовичу, коли ви ознайомилися з галузями Волині, з керівниками різних підрозділів області, яка галузь вам видалася найбільш сильною, а яка найбільш проблемною?
— Будівництво фортифікаційних споруд — це був один із пріоритетів. На сьогоднішній день департамент інфраструктури завдання виконав. Практично на 99% всі об'єкти були здані вчасно. Зараз відбувається передача цих об'єктів вже Силам оборони для того, щоб вони потім несли там службу. Є там один об'єкт, який теж довершується. Залишилося буквально тиждень-два тижні і він буде теж завершений.
Ми можемо чітко тоді сказати, що у нас лінія заходу з боку півночі в регіоні повністю збудована, виконана. Коли жителі області знають, що вони в безпеці, що відповідні сили оборони захищають їхню безпеку. У них є тоді і бажання, і мотивація розвивати регіон, займатися підприємницькою діяльністю.
— Про оборонні споруди ми поговоримо ще пізніше. А тепер, давайте про те, як ви формували свою команду. Нині у вас є п'ять заступників, один перший заступник - це Олег Стельмащук. Розкажіть, як ви формували, як відбиралися, чи самі призначаєте собі заступників, чи вам призначають, як це відбувається?
— Я погоджую призначення заступників і після їх погодження Офісом президента України питання виноситься на засідання Уряду. Після погодження урядом Кабміну і після цього своїм розпорядженням я їх призначав.
Коли я був призначений на посаду і приступив до виконання своїх обов'язків, то на цей період у мене було лише три заступника. Один з них по цифровізації — це заступник вузького профілю, який займається якраз цифровізацією. Це пані Вікторія Левчук. Решта всі структурні підрозділи ОВА були розподілені тоді між двома заступниками.
Зрозуміло, що про якусь серйозну ефективність контролю з боку заступників на тих чи інших напрямках було говорити важко, тому що це дуже великий обсяг роботи. Критерії, які ставлю перед собою під час вибору заступників, виключно виконавча дисципліна і професіоналізм.
Серед них є 50% і навіть більше — це представники Волині. Є з Львівщини, є й східної частини України: Донеччини, Луганщини. Дуже позитивно, що на площадці Волинської ОВА ми показуємо, що ніхто не розділяє ні державу, ні регіони.
— Денис Денищенко з Луганської області, був заступником голови ОВА і переведений на Волинь.
— Він буде вести напрямок міжнародного співробітництва, тому що на сьогоднішній день це такий один із напрямків, який потребує суттєвого покращення у Волинський ОВА. Волинь — перспективний край. І тут мало б бути набагато більше інвестицій, міжнародних угод між ОВА та територіальними одиницями інших країн для співпраці.
— А як щодо вашого першого заступника Олега Стельмащука?
— Коли почалося повномасштабне вторгнення, оскільки він до того був пенсіонер СБУ, то він був мобілізований, прослужив у СБУ у Львівській області під час вторгнення. Потім служив в СБУ у Волинській області, і так само як я був відряджений з СБУ на посаду першого заступника голова Волинської ОВА.
— Тема, яку Ви вже частково озвучили — це фортифікаційні споруди. Ви сказали, що вже фактично на 99% вони завершені. Скільки грошей з державного бюджету було витрачено на ці споруди, а скільки витратила на це область?
— З державного бюджету, тому що там спочатку передбачено було більшу суму, але я так розумію, що на окремих з об'єктів відбулася економія. Спочатку було бачення, що там будуть одні види робіт, потім, коли вже приступили до робіт і побачили, що їх можна мінімізувати (не мінімізувати в частині безпеки чи оборони, чи в їх якості).
Кінцева сума коштів, яку використала область для будівництва фортифікаційних споруд — це близько 2,5 мільярда гривень. З обласного бюджету було передбачено приблизно 1 мільйон 600 гривень. Я так розумію, що можливо це було пов'язано з проектно-кошторисними роботами чи з іншими, тобто це зовсім невелика сума.
— Також на брифінгу ви говорили, що будете відстежувати як працюють благодійні фонди, які отримують дозволи на виїзд військовозобов'язаних чоловіків через систему "Шлях". Казали, що будете розривати з благодійними фондами, які були помічені на порушеннях, співпрацю. Зі скількома фондами ви розірвали вже цю співпрацю?
— Я доручив відповідній комісії, яка є при Волинській ОВА і керівнику цієї комісії, щоб переглянули всі благодійні організації, за листами яких, враховуючи систему "Шлях", виїжджали ті чи інші особи, волонтери для завезення відповідної благодійної допомоги. Я сказав, що ті, у яких не повернулися люди, є два тижні, щоб всі повернулися. Після цього з тими організаціями, які не змогли повернути тих людей, які виїхали, я припинив взаємодію.
— Скільки таких організацій?
— Десяток напевно таких, не більше. Я доручив і прикордонній службі України, і відповідному прикордонному загону, і комісії детально проводити звірку. Якщо з'являються ті ж організації, які зараз з нами взаємодіють, якщо там хтось не повернеться, то ми теж припинимо діяльність. За три місяці після цих заходів до сьогоднішнього дня ні з ким більше я не припинив.
— Із заступником голови Юрія Погуляйка за його каденції було кілька таких корупційних скандалів, пов'язаних зі зловживаннями з гуманітарною допомогою. Це зокрема Андрій Ярмольський, який був помічений в таких махінаціях у 2022 році, а у 2024 році Юрій Гупало звільнився теж. Чи маєте ви важелі впливу для того, аби таких фактів не повторювалося і як можете контролювати надходження гуманітарної допомоги, як вона розподіляється, щоб не було в подальшому зловживань?
— Я маю важелі впливу як цього не допускати. Є алгоритм дій із залучення гуманітарної допомоги в області. Гуманітарна допомога передається на громади, а громади, відповідно передають або отримувачам, відповідним військовим частинам, яким везуть автомобілі, дрони тощо. Обласна військова адміністрація тут виключно партнер в частині консультацій по оформленню документів, по інформації, кому потрібна та чи інша допомога.
Крім цього, я на площадці Волинської ОВА запропонував по ініціативі певних благодійних організацій створити Раду волонтерів і благодійних організацій. Мені це потрібно для того, щоб якраз була комунікація як голови ОВА з такими організаціями для того, щоб ми це питання пов'язані з можливими порушеннями у сфері розподілу гуманітарної допомоги могли вирішити. Основне в мене завдання — щоб їхні можливості, їхній потенціал правильно використати для людей.
— У перші тижні свого призначення ви говорили про необхідність посилити захищеність об'єктів енергетики в області. Чи було це зроблено? Можливо витрачені були гроші на це?
— Я вдячний у першу чергу головам РВА, що вони дуже швидко організували ці заходи разом із деякими громадами, разом із бізнесом і, в тому числі нас дуже сильно підтримало і обленерго. Всі об'єкти, які ми визначили перелік, які треба було закрити, вони це зробили. З обласного бюджету жодної копійки ми на це не витратили. Третій місяць зими, і я вважаю, що і обленерго, і Укренерго, і відповідні громади справляємося з тим, що в нас фактично нормальні графіки подачі електроенергії і до домівок, і на підприємства.
— На Волині за результатами перевірки, які відбулися торік, 49 підприємств втратили статус критично важливих підприємств. Відповідно працівники теж втратили бронювання від мобілізації. У січні цього року затвердили новий перелік критично важливих підприємств. Наскільки критерії відрізняються від попередніх і скільки в нас є цих підприємств?
— Частково він відрізняється, тому що там, по-перше, і середня заробітна плата по приватному підприємству за квартал має бути 20 тисяч гривень. І працівник, який бронюється, повинен мати заробітну плату від 20 тисяч. Є там ще певні питання по прибутку підприємства і таке інше.
Але хочу сказати, що я тут вдячний дуже і профільному заступнику, і департаменту економіки, тому що вони в такому якісному, швидкому темпі працюють і комунікують з усіма підприємствами. Близько 400 вони забронювали і дали статус критичності. Це, якщо ми говоримо про наші регіональні критерії. Бо є ще підприємства, які безпосередньо звертаються до відповідних міністерств, де їх бронюють по інших критеріях.
— Щодо бронювання працівників ОВА. Скільки людей заброньован? І також я розумію, що і ваші заступники теж мають бронювання?
— Відверто скажу, що ця інформація є конфіденційного характеру. Тому, на жаль, я не можу її озвучити в деталях. Але дійсно є працівники Волинської ОВА, які заброньовані.
— Для окремих посад передбачене безстрокове бронювання. Чи буде воно продовжене після 28 лютого?
— Якщо воно має бути продовжене і воно буде продовжене. Немає таких посад, які постійно заброньовані. Оновлюються списки, дані, тому що людина може працювати на тій посаді, а завтра може працювати на іншій.
— От ваші заступники, зокрема. У них є безстрокове бронювання?
— Якщо він є на посаді, то він заброньований, завтра він звільнений з посади. Він керується, напевно, іншими нормативно-правовими документами в частині того, як йому діяти під час військового стану.
Я на військовій службі знаходжуся. У мене перший заступник знаходиться на військовій службі. Наче у нас виходить безстрокове бронювання. Ми просто знаходимося на військовій службі і в будь-який час по вказівці Верховного Головнокомандувача чи вказівці Головнокомандувача готові виконувати ті чи інші завдання у тому місці, де нам буде їх поставлено.
— Як Ви оцінюєте ситуацію з мобілізацією в області? Чи спілкувалися ви з керівником ТЦК в області? Можливо, якісь є висновки?
— Я безпосередньо спілкуюся раз на тиждень на робочих нарадах. Він доповідає про стан справ, у тому числі, як проходить мобілізація в області. Волинська область виконує мобілізацію. В середньому в Україні ми на дуже гарних позиціях. Ми відпрацювали відповідний алгоритм дій взаємодії не тільки з місцевими органами самоврядування, але й із керівниками підприємств, установами, організаціями. Є певні емоційні невдоволення, але загалом все відбувається згідно з чинним законодавством.
— Під час обговорення бюджету на 2025 рік була озвучена інформація про те, що область не отримує субвенції, грошей з держбюджету на ремонт доріг. Як будемо справлятися з цим?
— Проблема доріг у нас комплексна, тому що де немає доріг, там немає пасажирських перевезень. Тому місцеві бюджети передбачили частково коштів, але це невелика сума коштів. Все одно ці питання разом ми будемо вирішувати, тому що потреба в тому є. Волинська ОВА у нас зробила відповідну заявку Службу автомобільних доріг перед профільним міністерством, щоб нас врахували, якщо буде загальна політика країни, підтримати частково поточні роботи окремих місцевих доріг.
— Ви багато зараз їздите по громадах Волині, відвідуєте різні населені пункти. Ваша оцінка: який стан доріг?
— Я на початку року запропонував всім головам громад, щоб вони провели у себе внутрішній мінімальний аудит доріг, які є в громадах і дали відповідно інформацію на службу автомобільних доріг Волинської ОВА, які першочергово потрібно відремонтувати дороги, які другого чергу. І дороги, на які вони передбачили співфінансування з боку місцевих бюджетів. Ця вся інформація є у відповідному підрозділі, розроблений, скажімо так, графік. Очікується фінансування Після цього будуть вирішуватися ці питання. Зрозуміло, що зараз основне в таку пору року це не так, як поточний ремонт, як обслуговування доріг.
— Скільки на Волині є шкіл, садочків, де садочків у довгобудів? Чи є шанс, що вони будуть щось добудовані цього року?
— Є. Це сім недобудованих закладів: п'ять шкіл і два дошкільних закладів освіти. З них два там, де сума невелика, щоб завершити. Я дав доручення заступнику, щоб він цю суму коштів передбачив. Якщо буде в нас гарне перевиконання обласного бюджету, якщо ми зможемо правильно його збалансувати, то ми постаралися в цьому році завершити їх будівництво.
З боку дошкільних закладів освіти об'єкти будуються вже довший час і постійно міняється цінова політика, тому там необхідна експертиза, можливо навіть додаткова проєктно-кошторисна документація.
— Чи можете сказати, які це два заклади? Ви сказали, які першочергово будуть добудовані, якщо будуть гроші?
— Я не хочу озвучувати. Я краще вам озвучу, коли ми будемо записувати інтерв'ю, що вони виконані. Чому? Тому що це залежить просто про готовність. Є певні обставини. Може бути там, що десь треба обладнання, а це обладнання треба чекати, наприклад, якийсь довгий період і простіше будуть ці кошти переключити на інші об'єкти.
— Медицина. Чи будуть відкриті додаткові заклади реабілітації військовослужбовців, можливо, відділення у лікарнях?
— Я б не сказав, що основний мій пріоритет у розвитку медицини в регіоні — це реабілітація. Це просто більший напрямок, який я особисто контролюю і хочу його розвивати в регіоні, тому що на це є великий попит суспільства. І попит є з боку і ветеранських організацій, і самих ветеранів, і членів їх сімей саме на реабілітацію.
— По медицині також не лише військова тематика важлива, але й медицина, скажімо, в сільській місцевості. Бачила, що вам ставлять питання про нестачу лікарів сімейної медицини. Як може бути вирішене це питання?
— Один зі шляхів, який ми вже почали вирішувати — це комунікація між керівником управління охорони здоров'я, керівником громади і з іншого боку керівником закладу і між факультетом медичним національного університету для того, щоб запрошувати молодих випускників, інтернів. Деякі громади передбачають бюджет і фінансову підтримку молодим спеціалістам для того, щоб вони до них приїхали і ще дають житло.
— Зараз йде тенденція до того, аби об'єднувати медичні заклади, укрупнювати їх. Були об'єднані наркодиспансер і психлікарня. Зараз триває процес об'єднання пологового будинку з Луцьким міським територіальним медичним об'єднанням. У результаті об'єднання медперсонал середньої ланки, скажімо медичні сестри, втрачають роботу.
— Будь-які об'єднання не відбуваються просто так. Перед тим відбуваються зустрічі з трудовими колективами. Вирішується питання їх першочергово в працевлаштуванні в тій чи іншій установі медичній. Після цього, коли між всіма сторонами є взаєморозуміння і взаємопідтримки, тоді відбувається об'єднання.
Наприклад у нас відбулася ліквідація МСЕК. Усі люди працевлаштовані. Хто, правда, мав вік і пішов на пенсію, хто пішов у приватні організації працювати, а хто у державні. І управління охорони здоров'я, і відповідні керівники установ, які на той період були задіяні в цьому процесі, вони виконали свої трудові зобов'язання перед колективом.
— Будемо далі говорити про наповнення бюджету. Які бачите джерела наповнення бюджету, зайнятість населення? Наскільки оцінюєте потенціал області?
— За січень бюджет був перевиконаний частково. Це дає додаткові фінансові ресурси, щоб вирішувати і соціальні питання, і побутові питання, і питання, пов'язані із життєзабезпеченням регіону.
Є на сьогодні бачення з боку окремих підприємств. Одні з них, які мають почати свою діяльність в частині переїзду з одного регіону в наш. Коли вони вже запрацюють на ту потужність, на яку вони говорять, бо десь збільшені робочі місця і це позитивно повинно вплинути на бюджет.
Багато підприємств підняли заробітну плату і середню заробітну плату. Я сподіваюся, що це теж дасть приріст до збільшення надходжень у бюджет. І мінімізує те, що бізнес залишиться в тіні.
— Як Ви оцінюєте — наскільки наша область має хороший потенціал для того, аби приймати підприємства з інших регіонів? Чи лякає бізнес те, що ми межуємо з білоруссю?
— Я не можу вам сказати про причини, чому до нас небагато підприємств релокувалися. Можу вам сказати те, що я щоденно цьому приділяю увагу, комунікую з різними бізнес-структурами державного рівня. Стимулюю їх для того, щоб вони розглядали Волинську область як перспективну для себе і для свого роду діяльності.
— Ви були також у Нововолинську. Це шахтарське місто Волині. У нас є шахта-довгобуд №10. Як оцінюєте діяльність цих підприємств?
— Я був на всіх трьох шахтах. І кожне підприємство, і кожний керівник має бажання далі працювати, займатися господарською діяльністю. Розглядають різні шляхи як зробити більш прибуткове своє підприємство, як підняти заробітну плату, як залучати молодь для того, щоб вони працювали на тих чи інших підприємствах. Сподіваємося, що одна із шахт (шахта №10) запрацює на всю потужність. Є на це дуже гарні перспективи, є розуміння їхнього керівника.
— Але це підприємство приватизують, чи воно буде державним?
— Ні, я не маю такої інформації, щоб зараз будь-які підприємство хотіли приватизувати.
— Скільки в нас в області є людей зі статусом ВПО, які залишилися проживати тут? Як вирішується питання забезпечення житлом цих людей, можливо, сприяння?
— Є ті, що знімають квартиру, а зараз я настільки знаю, що держава передбачатиме компенсацію за оренду житла. Є деякі громади, наприклад, Ківерцівська: там за кошти донорів побудований гарний будинокю. Близько 20 сімей проживає.
Є люди, які в принципі і ВПО, і члени їх сімей мають статус учасників бойових дій. Вони стали на відповідну програму, яка є зараз за ініціативи президента України, по сприянню фінансування житла для військовослужбовців. Минулого року по цій програмі було профінансовано область на 170 мільйонів, 75 осіб отримали кошти для придбання житла, серед них і внутрішньо-переміщені особи.
— ОДА зараз судиться за Успенський собор у місті Володимир. Цей собор був у підпорядкуванні і є зараз у підпорядкуванні упц. Коли буде поставлена крапка в цьому питанні і що буде далі з цією спорудою?
— На сьогодні є апеляція. Апеляція знаходиться в місті Рівне. Після цього буде прийнято рішення апеляційним судом.
— Насамкінець скажіть будь ласка, як ви оцінюєте свою роботу за три місяці?
— Відповідно до своїх посадових обов'язків.
Коментарів немає
Залишити коментар