Молочні зуби: скільки їх, коли випадають та чи потрібно лікувати

  • Головна
  • ЛАЙФ
  • Молочні зуби: скільки їх, коли випадають та чи потрібно лікувати
image
Іра Поліщук / 25.11.2022 / 0 Коментарів

Для більшості батьків питання «коли випадають молочні зуби» є таким же важливим та актуальним,  як і те,  в якому віці вони з'являються.

Зважаючи, що період змінювання зубів може супроводжуватись для дитини дискомфортом,  батьки турбуються про комфорт,  безпеку ,та здоров'я своїх дітей. Відтак цікавляться послідовністю,  коли молочні зубки будуть випадати, які зуби молочні а які постійні тощо.

 Коли молочні змінюються на корінні: як відбувається процес

Щоб зрозуміти процес змінювання зубів у дитини, слід знати що ще в утробі матері відбувається процес їхнього формування.  Вже після народження розпочинають формуватися корінні. Процес цей довготривалий і на нього мають вплив різноманітні фактори.  Отож, цікавлячись про те, молочні зуби коли випадають, варто розуміти, що це залежить і від генетичних особливостей, і від індивідуальних.

Не менш важливим фактором, що впливає на те, у якому віці будуть випадати зуби, є якість харчування та якість питної води. Доведено, що ризик появи карієсу як на молочних, так і постійних зубах у дитини, підвищується через постійне споживання питної води низької якості.

Ще одним фактором впливу є те, де дитина проживає,  її регіон. Не менш важливим є рівень якості життя родини. Зрозуміло,  що на особливості зміни зубів також впливають і захворювання,  які дитина перенесла у ранньому віці.

 У скільки років відбувається зміна зубів

Черговість змінювання молочних зубів є досить бентежним питанням для багатьох батьків, тобто, які зуби випадають у дітей першими, а які останніми.

Тож  їм варто знати, що зазвичай молочні зуби випадають за такою послідовністю, як вони виростали, тобто, першими випадають ті зуби, які першими з'явилися у дитини.

 Процес випадіння починається приблизно тоді , коли дітям виповнюється 5-6 років і триватиме загалом протягом восьми років.  Зауважимо, що на цей природний процес непотрібно ніяк впливати, тобто, не прискорювати його, аби уникнути негативних наслідків при рості постійних зубів.

Ось приблизний вік та черговість зміни зубів, а також коли ростуть постійні зуби у дітей:

  • першими мають випасти розміщені по центру нижні різці - вік 6-8
  • вік 8-9 - випадають розміщені по центру верхні різці
  • у цьому ж віці змінюються спочатку розміщені на нижній щелепі бічні різці, а потім розміщені на верхній
  • вік 9-11 - змінюються розташовані на нижній щелепі ікла
  • 10-12 років - з'являються на верхній та нижній щелепах малі корінні зуби
  • 11-13 - випадають розміщені на верхній щелепі ікла та з'являються малі другі корінні зуби
  • 11-14 - з'являються на нижній та верхній щелепах другі корінні зуби
  • 17-26 - виростають зуби мудрості, тобто, розташовані на верхній та нижній щелепах моляри

Як полегшити процес випадіння зубів

Коли у дитини випадає перший зубчик, це може спричинити різні емоції, і погані,  і хороші:  це може налякати дитину або це стане для неї напрочуд радісною подією.

 Батьки мають розуміти це і бути готовими до різних реакцій.  Головне, мати відповіді на питання,  які можна задати ваша дитина, орієнтуватися на її поведінку та відстежувати реакцію, адже для когось це стане незначною подією, а хтось, навпаки, буде надавати великого значення процесу випадіння.

 Фахівці звертають увагу на те, що ні в якому разі не варто прискорювати цей процес. Нерідко батькам радять, що якщо сильно хитається зуб, то його можна обв'язати ниткою та смикнути.  Це робити ні в якому разі не варто, аби не зашкодити дитині!

Якщо хитання молочного зуба приносить помітний дискомфорт, краще звернутися до стоматолога.  Консультація лікаря обов'язкова і в тому випадку, якщо розхитаний зуб кровоточить. Зазвичай це відбувається, коли корінний зуб вже почав прорізатись, а молочний ще не випав. Тож зволікання із відвідуванням стоматолога може бути небезпечним для вашої дитини.

Молочний зуб випав: що батькам робити

Якщо зуб випав без кровотечі, то складних спеціальних заходів запроваджувати не потрібно.  Варто лише дотриматись необхідних заходів безпеки, тобто, години дві після того, як випав зуб, не пити рідину та не вживати їжу.  Це робиться для того, щоб убезпечити дитину від можливості занести інфекцію у свіжу ранку.  Також можна дати дитині прополоскати рот розчином, який складається з води, двох чайних ложок солі та кількох крапель йоду.

Якщо після того, як випав зубчик, спостерігається кровотеча, батькам необхідно зупинити кров: дайте дитині прикусити та потримати протягом 5-10 хвилин ватний тампон.  Якщо кров не зупинилась, зверніться в дитячу стоматологію.

 Коли молочний зуб доведеться видаляти

Не завжди для молочних зубів передбачено лікування .

Показаннями до видалення є:

  • запальний процес
  • коли постійний зуб почав прорізатись, а молочний ще не випав

Якщо молочні зуби випадають не згідно з графіком: що робити

Не варто особливо турбуватись, якщо зміна молочних зубів відбувається не за графіком, адже на процес впливають безліч чинників.

Якщо батьки дуже хвилюються з цього приводу, можна зробити панорамний знімок, на якому буде видно стан верхньої щелепи та нижньої, а ще скільки постійних зубів є в зачатку та на якому етапі зміна молочних зубів.

Тобто, жорстких часових рамок, коли має рости зуб корінний та випадати молочний немає.

Чи потрібно лікування молочних, якщо є ушкодження

Досить часто батьки говорять, що зважаючи на те, що молочні зуби тимчасові, то лікувати їх не потрібно, адже все одно випадуть.  Це помилкова думка!

Так, з того моменту, коли зуби прорізались та почали змінюватись на постійні, проходить не менше 12-13 років.  За цей досить великий термін щелепи мають вирости до повноцінних розмірів, постійні зуби якраз дозрівають, у тимчасових формується прикус.

І якщо ці зубчики будуть пошкоджені карієсом, будуть чорні, то це навіть може стати причиною для ускладнень, таких як періодонтит, пульпіт.  Не варто забувати й про те, що і в постійних зубах, як і в молочних, є нерви які при хворобі будуть боліти.

Скільки молочних зубів у дитини

Якщо говорити загалом, то у дітей зубки починають прорізуватись ближче до пів року.  У середньому малюк вже має 8 зубчиків до року, але зрозуміло, що їхня кількість буде все-таки індивідуальна.

До трьох років повинно завершитися прорізування молочних зубів, яких загалом 20, але ми вже говорили про те, що терміни можуть варіюватися в залежності від харчування та спадковості.

Батькам варто знати, що неправильне розташування (асиметричне) молочних зубів захворюванням не вважається, адже це тимчасове явище, яке  виправиться після повного формування.  А коли малюк почне пережовувати їжу, то зубки «притираються» і стануть на місце.

Чому не випадають молочні зуби

Якщо у вашої дитини спостерігається затримка випадіння молочних зубів,  то варто записатися до лікаря-стоматолога.

Він зможе діагностувати, яка саме з причин для вашого малюка є актуальною.  Так, причини можуть бути різноманітними.  Для прикладу, відсутність зачатків постійного зуба або те, що молочні корені не розсмоктались.

Коли ростуть постійні зуби у дітей

Постійні зуби на зміну молочним приходять у віці шести років.

У 12-13 років відбувається формування постійних зубів як верхньої, так і нижньої щелепи, але процес не завершується, адже продовжується формування коренів постійних зубів приблизно до 15-16 років.

Звичайно, що формування корінних зубів є повільнішим, а щодо зубів мудрості, то вони можуть розвиватися і до 24-х років і навіть пізніше.

Загалом, щоб зрозуміти, чому в дитинки спочатку йде розвиток молочних, а потім постійних зубів,  треба знати той факт що щелепа росте, а ось молочні зуби ні тобто вони лишаються сталих розмірів.

Не випадають молочні зуби у дорослих: що робити

Якщо зміна зубів не відбувається згідно з графіком, то таке явище називається «персистенція».

На затримку зміни впливає:

  • особливості розвитку дитини в утробі матері
  • спадковість
  • травми
  • порушення розвитку кореневих зубів
  • періодонтит

Звісно, що варто звертатись до стоматолога.

А щоб такого не трапилось,  можна запровадити профілактичні засоби:

  • переходити на звичайне харчування через півтора року, а не продовжувати годувати весь цей час лише груддю
  • сформувати раціон відповідний, який буде забезпечувати надходження поживних елементів
  • обов'язково дотримуватись балансу між м'якою їжею та твердою

регулярно відвідувати стоматолога і суворо виконувати його рекомендації , навіть якщо зубчики не турбують

Коментарів немає

Залишити коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована. Обов’язкові поля позначені *