Прогноз на 2022 рік: тенденції на ринку праці та у бізнесі

  • Головна
  • ЛАЙФ
  • Прогноз на 2022 рік: тенденції на ринку праці та у бізнесі
image
Віктор Гордійчук / 10.02.2022 / 0 Коментарів

Пандемія внесла свої корективи на ринку праці у 2020 році, і зберегла цей напрямок у 2021 році. Багато бізнесів змушені були переформатуватися на нову течію, а дехто не витримав такого випробовування і згорнув свою діяльність.

Що чекати у 2022 році? Журналісти Інсайдер Медіа спробували розібратись, ґрунтуючись на експертній думці рекрутерів та керівника Волинського обласного центру зайнятості Романа Романюка.

Робота з дому чи будь-якого місця на планеті віднедавна складає серйозну конкуренцію звичній роботі в офісі. Значне вдосконалення технологій та нове мислення покоління Z не могло не відбитися на бізнес-процесах та їхньому переосмисленні. Тому, все більше працівників відкриті до гнучкості та свободи на робочому місці. Ключові переваги дистанційної роботи — гармонізація робочої та особистої сфери життя, управління власним часом, оновлення комунікаційного програмного забезпечення (Skype чи Zoom) та економічна вигода без затрат на оренду приміщення, проїзд, харчування тощо.

Дистанційна робота стане більш поширеною у міру переходу глобальної робочої сили до нових норм. В одному дослідженні навіть стверджується, що до 2028 року кількість дистанційних працівників у всіх компаніях зросте до 73%.

Український ринок праці не є однорідним. Кількість пропозицій на певну спеціальність залежить від регіону. Легше та швидше спеціалістам знайти роботу в містах-мільйонниках, де зосереджене виробництво та сформована розмаїта інфраструктура. Найпомітнішою тенденцією останніх років на ринку праці в нашій країні є діджиталізація. Онлайн-технології та комунікації тісно вплітаються в усі сфери життя, і вміння застосовувати їх у роботі та бізнесі — дуже важливе. Так само, як і крос-функціональність виконуваних завдань і можливість працювати на стику спеціальностей. Через кілька років більше робочих професій будуть роботизовані. Тому, думаючи про майбутнє, орієнтуйтесь на професії, де зможете реалізувати креативний потенціал для того, щоб навіть бізнес-завдання вирішувати нестандартно, орієнтуючись на людський фактор.


IT. Сфера інформаційних технологій — чи не найзатребуваніша в найближчому та віддаленому майбутньому. IT-індустрія потребуватиме великої кількості web-розробників, програмістів, розробників ігор та аналітиків у сфері обчислювальної техніки, аналітиків з інформаційної безпеки. Серед IT-спеціальностей, які в Україну ще не дісталися, але лідирують у США, — інженер з машинного навчання. Ці працівники можуть максимально повно реалізовувати потенціал технологій на базі штучного інтелекту. При цьому такі технології можуть функціонувати в напівавтоматичному режимі.

Ще одна ноу-хау-спеціальність зі сфери IT для України, на яку слід звернути увагу вже зараз, — архітектор інтернету смартречей. Побутові пристрої, підключені до інтернету, наприклад, холодильники, як можуть самі замовляти їжу, чи кросівки з wi-fi набирають стрімкої популярності, і люди бізнесу намагаються інтегрувати їх можливості у свої проекти. Також з’являться посади архітекторів віртуальної реальності, проектувальників нейроінтерфейсів, дизайнерів аватарів і тестувальників нових технологій.

Тому, бізнесу варто оновлювати традиційні технології, робочі практики та навчання. Так, Philip Morris Ukraine щороку відкриває оплачувані кар’єрні програми для студентів та випускників, які надають реальні можливості для занурення у сучасне бізнес-середовище. Міжнародна корпорація Procter&Gamble запрошує спробувати себе на піврічному стажуванні в сучасному напрямку Cyber security на посаді лідера IT-проекту.


Юридична сфера Конкурс на юридичні спеціальності в Україні — у середньому 6 осіб на місце. Він недарма такий високий: юристи нарозхват як у штаті будь-якої компанії, так і на аутсорсі. Заглядаючи в майбутнє, можна спрогнозувати появу такої спеціальності, як віртуальний адвокат. Наприклад, в Америці вже зараз набирає обертів юридичний супровід клієнтів у режимі онлайн. Доволі скоро така тенденція стане популярною і в нас.


Економіка та менеджмент. Бухгалтерів та касирів у майбутньому прогнозовано замінять автоматизовані системи. А ось люди в економічному секторі знадобляться там, де потрібно буде розробляти програми фінансових заощаджень, схем страхування. Паперові гроші відмиратимуть, тому знадобляться профі, які конвертуватимуть живий «кеш» в електронну валюту та навпаки. Не виключено, що особливу нішу у цій сфері займуть спеціалісти із фінансування, інвестицій та криптовалюти. Високий попит матимуть спеціальності бренд-менеджерів, PR-менеджерів. А оскільки зростатиме кількість фрілансерів, знадобляться послуги тайм-менеджерів, які будуть організовувати та продавати робочий час інших людей.


Освіта. Високі технології впроваджуватимуться в наше життя нон-стоп, тому люди вчитимуться постійно й паралельно з основною роботою. Високо цінуватимуться педагоги, які вміють індивідуалізувати навчання та створюватимуть індивідуальні навчальні програми. Тільки так люди зможуть якісно та швидко засвоювати інформацію та встигати за новими вимогами. Нарівні з вчителями будуть популярними й модератори, завданням яких стане організація групових обговорень для кращого засвоєння матеріалу.


Будівництво. У цій сфері відбувається глобальна автоматизація. Тому якщо вмітимете управляти енергоефективними системами, будете високо затребуваним спеціалістом. Як і якщо навчитеся проектувати будинки, що використовують альтернативні джерела енергії — сонце, вітер. Зростатиме попит на розробників «розумних будинків», де людина майже не займатиметься домашніми справами. Також зараз активно розвиваються біотехнології, тому в найближчому майбутньому чекаємо на появу нових будматеріалів. Це значить, що знадобляться спеціалісти, які вмітимуть з ними працювати.


Біотехнології та медицина. Вже зараз у містах України починають тестувати спеціальність сіті-фермерів, які вирощують продукти в межах міста з використанням сучасних технологій (на дахах хмарочосів, наприклад). Це знизить ціну на доставку товарів з регіонів. Матимуть попит ГМО-агрономи, які займатимуться втіленням біодосягнень та отриманням продуктів із заданими якостями.

У медичній сфері будуть затребуваними спеціалісти, які створюватимуть штучні органи на 3D-принтерах для заміни пошкоджених. Люди житимуть довше, а отже будуть потрібні геронтологи. Матимуть попит і розробники кіберпротезів та імплантів, які вживлятимуть в тіло людини і воно буде сприймати їх як власні.

***

Якщо ж відійти від професій і сфокусуватись на умовах праці, то тут також можна відзначити певні цікаві напрями, на яких варто зосередитись:

  • Великі компанії вже експериментують зі змінами в робочому навантаженні. Так, глобальний рітейлер eBay представив програму eBay @Home для представників служби обслуговування клієнтів. Профспілка Великобританії виступає за 4-денний робочий тиждень, а уряд Японії надає працівникам вільну першу половину дня понеділка за ініціативою «Сяючий понеділок». Чи стане ця тенденція популярною в Україні поки невідомо.
  • Гендерна рівність відкриває жінкам більше перспектив для професійного розвитку. Все більше світових та українських компанії примножують зусилля щодо рівноправ’я, щоб усунути гендерний розрив. Дані дослідження Ernst & Young говорять, що жінки-керівники можуть збільшити прибуток компанії на 15%.
  • У сьогоднішньому світі роботи допомагають автоматизувати поточні робочі процеси, зменшувати витрати та підвищувати операційну ефективність. За деякими дослідженнями, до 2025 року використання віртуальних цифрових помічників стане звичним на робочому місці, а майже мільярд користувачів, що працюють над розробкою штучного інтелекту, матимуть віртуальних помічників.

Однак, робота, в якій присутня творчість і неординарність, найімовірніше ніколи не буде повністю передана роботам. Так, штучний інтелект значно полегшує робочі процеси, проте поки що суттєво відстає як в креативності та творчих процесах, так і в побудові чітких систем управлінських рішень.

Освоюйте і використовуйте нові технології, але не забувайте, що креатив, творча фантазія та здатність широко мислити  — це те, що завжди буде відрізняти людину від найрозумніших машин. Та у будь-якому випадку, за кожною машиною стоїть людина, яка її програмує, створює чи контролює.

  • Володіння англійською мовою стане не перевагою, а обов’язковою вимогою для прийому на роботу. Це саме стосується і знання ПК та професійного використання мережі інтернет.

На думку експертів, до 2025 року з’являться деякі нові професії:

  • Інженер-композитник
  • IT-генетик
  • Урбаніст-еколог
  • Будівельник «розумних» доріг
  • Оцінювач інтелектуальної власності
  • Менеджер краудфандингових і краудінвестиційних платформ
  • Менеджер космотуризму
  • Молекулярний дієтолог
  • Генетичний консультант
  • Сіті-фермер
  • Дизайнер віртуальних світів
  • Консультант зі здорової старості
  • Виконроб-вотчер
  • Екопроповідник
  • Фахівець з подолання системних екологічних катастроф
  • IT-медик
  • Космобіолог і космогеолог
  • Проектувальник «розумного» середовища
  • Мережевий юрист
  • Мультивалютний перекладач
  • Проектувальник медичних роботів
  • Електрозаправник
  • Проектувальник 3D-друку в будівництві
  • Системний гірничий інженер
  • Цифровий лінгвіст

Безумовно, кожен має право на роботу найбільш комфортну, гідно оплачувану, таку, що відповідає природним талантам та суто матеріально-практичним запитам. Тож шукати роботу може кожен, і той факт, що зараз людина працевлаштована – не завада на шляху до місця ще кращого.

 

 

Щоб не пропустити найважливішого – підписуйтесь на наші новини у зручному для вас форматі: Facebook та Telegram

Коментарів немає

Залишити коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована. Обов’язкові поля позначені *