Скільки днів святкують Спаса

image
Яна Горчинська / 19.11.2022 / 0 Коментарів

«Прийшов Спас – пішло літо від нас» - здавна кажуть в Україні.  Все тому, що в останній місяць літа православні християни відзначають Спаса. Однак йдеться не про одне, а про цілих три свята – Медовий, Яблучний та Горіховий Спас, які об’єднані однією тематикою – збору урожаю дарів літа. Що нести у церкву на Спаса, скільки днів святкують ці празники та що вони означають, – розповість стаття.

Що таке Спас

Свято ми «успадкували» із візантійської культури. Сама назва натякає на скорочення від «Спаситель», «спасіння». Вважають, що празники заснували на честь винесення частини древа хреста, на якому розіп’яли Ісуса, із Софії Візантійської.

Нині кожен, хто береже традиції, знає Спаса, скільки днів святкують та які обряди супроводжують празник.

Тож маємо три святкові дні:

  • 14 серпня – Медовий Спас
  • 19 серпня –  Яблучний Спас
  • 29 серпня – Горіховий Спас.

Саме в цей час українці віддавна готували продукти на зиму та частину добутих дарів несли посвятити до церкви, аби добре збереглося та ще більше вродило на другий рік. Мабуть, саме тому є й низка приказок щодо Спаса – наприклад, «Прийшли Спаси – готуй запаси».

Тож відповідь на питання, скільки днів святкують Спаса – три, і всі вони належать до останнього літнього місяця.

Медовий Спас

День 14 серпня ще називають першим Спасом. До цього часу бджоли зносили літні квіткові меди, наповнюючи ними вулики, тож бортники і пасічники вибирали їх врожай. Віряни до церкви несли баночки із солодким продуктом, аби посвятити їх та подати до ранкового столу. Вважалося, що того дня мед має особливо корисні властивості та здатний лікувати навіть задавнені болячки.

Окрім того, до столу подавали страви із «рідким золотом» у складі – пироги, печиво, макові завиванці, питні меди тощо. Нині у святковий день прийнято також освячувати й голівки маку, тому друга назва празнику - Маковія.

Також прихід першого свята пов’язаний із ще одним етапом – початком посту, який у народі так і називають – спасівкою.

Яблучний Спас

Цей день припадає на 19 серпня. Вервички людей несуть освячувати урожай фруктів, серед яких обов’язково мусять бути зарум’янені літні яблука. Куштувати їх можна було лише повернувшись додому. Прийнято було обирати найкращі плоди із нового урожаю.

Відповідь на питання, скільки днів святкують Яблучний Спас – один день, і він завжди припадає на п’ятий день після Медового Спаса.

Також свято вважалося остаточною точкою відліку, після якої вже не варто чекати справжнього літнього тепла. Тому 19 серпня – умовна межа, після якої починають відлітати на зимівлю журавлі.

Горіховий Спас

Третє свято відзначають 29 серпня, і назва каже сама до себе – кошики наповнювали домашніми та лісовими горіхами, а також здобою із відповідною начинкою, тому часом свято ще називають Хлібним Спасом. Було прийнято пригощати пиріжками знайомих та бажати їм благополуччя.

Цей празник менш відомий у народі і завершує собою спасів цикл.

Коментарів немає

Залишити коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована. Обов’язкові поля позначені *