У Луцькій громаді нині функціонують 39 закладів загальної середньої освіти: ліцеїв, гімназій та початкових шкіл, а ще 51 дитячий садок. Від початку повномасштабного вторгнення триває поступове облаштування укриттів для персоналу та вихованців цих закладів. Якщо в 2022-2023 році йшла мова про забезпечення першочергових потреб у цьому контексті, то в 2024 році влада громади оголосила про амбітніші плани - повноцінна вентиляція (де це потрібно) та туалети замість переносних біотуалетів.
Про те на якому етапі ці роботи, яке майбутнє в мультифунціональності укриттів, найбільш проблемні об'єкти Insider Media поспілвався з начальником департаменту освіти Луцької міської ради Віталієм Бондарем.
У лютому 2024 року відбувся аудит укриттів навчальних закладів громади і однією з ключових проблем були вентиляція та санвузли. Що робиться зараз для її вирішення?
Цього року передбачено на укриття 40 мільйонів гривень. Уже розробили проєктно-кошторисну документацію, для того щоби в першу чергу забезпечити вентиляцією і санвузлами укриття, а також є кілька закладів освіти, які потребують додаткових робіт для приміщень подвійного призначення – це, приміром, 27-а школа, 26-а школа, 14-а школа, 22-а школа.
Але проєкти поробити не проблема, оголошувати тендери не проблема. Зараз ми натрапили на таку перешкоду, що з червня і протягом липня нема підрядників. Є такі тендери, які ми оголошуємо вже п'ятий раз, і суми невеликі, 200-300 тисяч, але ніхто не береться роботи. Тому що в підрядників бракує працівників, є люди, які мобілізовані, є працівники, які виїхали за кордон. Ось і складається така ситуація.
Тому мусимо шукати інші виходи, просити в підрядників, які працюють на інших наших об’єктах. На жаль, на 100% ми до 1 вересня не впораємося з освоєнням цих коштів, аби до 1 січня завершили.
Тим більше ви знаєте, що ми не можемо робити авансових платежів, попередньо проплачувати послуги, а лише по завершенню робіт, після акту прийому-передачі і коли технагляд зафіксує, що робота завершена. І лише тоді казначейство випускає кошти. Багато часу займають бюрократичні моменти, а ще приходять регулярно з перевірками БЕБ, прокуратура, Держаудитслужба.
Також виникають різні моменти, коли, наприклад, по школі №22, де робимо водовідведення для укриття, «вилізли» нові витрати і треба робити додаткову угоду. І треба це розписати для контролюючих органів, а в мене інженерна група невелика – 5 осіб.
Добре просто говорити про те, що є гроші, але бувають моменти такі, що реально важко їх освоїти у нинішніх воєнних реаліях.
Чи існує в Департаменту документ, можливо, стратегія, щодо перетворення всіх укриттів в багатофункціональні. В тій школі буде тир, в тій - спортзал, в тій – приміщення для гуртків.
Це записано в перспективному плані роботи Департаменту освіти і всієї освіти нашої громади. Зазвичай йдеться про плани на наступні 5 років. Це величезний документ, який кожного року ми на колегії затверджуємо, плануємо. Десь в матеріальному аспекті, десь в організації освітнього процесу, методичної роботи, виховного аспекту все прописуємо.
Але чи вдається його виконувати на 100%? Ми мусимо постійно писати там спортзал 27-ої школи, спортзал 28-ї школи, необхідність, наприклад, добудови 32-го закладу, заборолівського. Проте ці проєкти громада не може, наразі, реалізувати власними силами.
Частково ці потреби закривають за кошти, які на освіту спрямовують з державного бюджету. Їх освоює управління капітального будівництва Волинської ОДА. А ми в цьому випадку виступаємо як користувачі послуги і можемо лише чекати, коли вони завершать роботи.
Тому плани в нас є, зокрема, й щодо укриттів, але хто ж планував в 2021-му році робити укриття в підвалах. Я коли прийшов на посаду директора департаменту (це сталося у липні 2021 року, - ред.), то дико було коли в закладах освіти підвали стояли захаращені. Кажу директорам: Давайте, ми приберемо і винесемо все зайве і непотрібне, скло та інші речі здамо на переробку.
А потім почалася повномасштабна війна і довелося жити в нових реаліях. Приклали всіх зусиль і на березень 2022-го року фактично мали більш-менш пристосовані приміщення по площі. Коли навели перший лад з укриттями, то побачили, що десь підтоплює, десь вентиляцію треба доробити, десь краще залити, а десь щебеневу подушку зробити.
До речі, сьогодні діють нові норми будівництва укриттів і це дурні норми, чесно. Для чого це робити під час війни, будується шик для того, щоб зберегти життя і здоров'я людей. Нам показують, що в Ковельському районі освоїли 40 млн. Ну, слухайте, 40 млн на одне укриття на 200 людей... На мою думку, це викидання грошей на вітер.
Там були кошти 70% державного бюджету, а 30% - місцевого. І ми за меншу суму за перший рік (повномасштабного вторгнення, - ред.) зробили укриття. Зняли з поточних ремонтів 7,6 млн. грн. І тоді ми були єдина громада в області, яка зайшла на освітній процес на 1 вересня 2022-го року спокійно. Мінімально зробили вже на 7 млн. грн., а не десятки мільйонів на одне укриття.
Нагадаю, що в нас в громаді 51 садочок і 39 закладів освіти. Тоді всі укриття пройшли перевірки ДСНС, Держпродспоживслужби, всі норми витримали, методичні рекомендації.
Особливо пригадується, що було багато критики щодо пластикових «горшків». Але вони в рекомендаціях є, а в серпні 2022 року в наявності біотуалетів не було. Тоді придумали з інженером, взяли пластикове відро і кришку поставили. На перший час буде так. А зараз робимо вже й унітази з помпами, які закачують і викачують рідину.
Тобто ми все що могли зробити зробили і укриття використовуються в навчальний час виключно для учасників освітнього процесу і в вечірній, в канікулярній, в нічний час і для усієї громади. Хоча я не знаю як впоратися з тією проблемою, що, наприклад, у нас є такі випадки, коли тривога є і люди рвуться в школу, але безпекова ситуація нас турбує, бо в Луцьку підривають гранати, а тут діти сидять. І батьки будуть потім скандали.
До речі, ми були змушені робити пункти незламності в школах і купляли буржуйки. Тепер в кожному закладі по дві-три буржуйки стоять, можна готувати їсти. І до того ж ними можна обігріти приміщення.
У школах для пунктів незламності видавали генератори. Чи облаштували для них точки підключення до мережі?
Це питання вирішується поетапно. Наразі всі наші заклади освіти, школи та садочки, забезпечені генераторами потужністю 5,5-7 кВт. Їх вистачає для освітлення приміщення. А якщо освітлювати дві третини будівлі, то є можливість підключити холодильні установки, де зберігають продукти для дітей.
У Луцькій громаді нині функціонують 39 закладів загальної середньої освіти: ліцеїв, гімназій та початкових шкіл, а ще 51 дитячий садок. Від початку повномасштабного вторгнення триває поступове облаштування укриттів для персоналу та вихованців цих закладів. Якщо в 2022-2023 році йшла мова про забезпечення першочергових потреб у цьому контексті, то в 2024 році влада громади оголосила про амбітніші плани - повноцінна вентиляція (де це потрібно) та туалети замість переносних біотуалетів.
У нас в громаді є великі укриття. Це мається на увазі великі за площею 3-я, 27-а школа, наприклад, яке зараз бачення в Департаменту, що робити з цими укриттями? На їхнє повноцінне облаштування треба мільйони гривень.
На третю школу направляється 700 000 на заливку підлоги. Вони вже тендер провели, договір підписали. Але переживаємо, бо ця школа на сваях і рівень грунтових вод може піднятися. Але без заливки буде ще гірше.
Мінімально будемо робити вентиляцію, вузли санітарні тощо.
По 27-й школі ми вийшли з ситуації облаштуванням щебеневої подушки. Там точно не треба заливати.Лише в тому приміщенні, де буде подвійне призначення. Мається на увазі спортивний зал. Тим більше вони виграли у бюджеті участі 80 000. Передбачали кошти окремо на приміщення, в якому тренажер поставити. Це буде добре, бо в них є п'ять локацій для того, щоб діти займалися фізкультурою. А тепер має бути і шоста.
Так, звичайно, це мільйони на облаштування укриттів. Я був на нараді у Міністерстві освіти і нас водили в Бучу, де за три-чотири місяці після деокупації зробили школу і укриття, яке коштує 80 мільйонів. Ну для чого у воєнний час будувати такі укриття?
Невже не можна по лампочці звичайні, з вентиляцією елементарною. Є випадки, коли шпаклюють стіни і ліплять плитку на стіни. Так вона ж в підвалі відлетить.
Яке майбутнє школи в Заборолі?
Школу збудувати, приміщення і гарно утеплити, і розмалювати це відсотків 40 від загальної вартості. Решта - внутрішнє начиння, обладнання, дидактика, парти, стільці та інше.
Тобто я не знаю скільки мільйонів треба, щоб остаточно все завершити. Управління капітального будівництва знає краще.
Я знаю, що ми на грудень місяць 2023-го року передбачили в бюджеті 5 млн на добудову. Ми знову ж таки користувачі послуги і чекаємо, що школу нам зведуть і передадуть і ми будемо користуватися нею.
Мої колеги запитували за вентиляцію в школі номер №21?
Думаю, до кінця бюджетного року, грудня-місяця, це буде зроблено. Зазвичай по бюджету участі в нас кошти освоюється протягом літа і до грудня.
Ще один складний об’єкт - це школа і садочок в Княгининку. В садку взагалі жахливе укриття в погребі. Чи є зараз зміни в цьому напрямку?
Ми вийшли з ситуації, орендуючи площу в укритті обласного ліцею і є можливість діткам з садочка йти туди. Ми взяли в оренду колишню котельню цього закладу освіти і зробили під укриття. Орендуємо її за гривню.
Піднімалося питання збудувати нове укриття поряд, але поруч є підприємство, що має у виробництві аміак і це неможливо через норми зробити. Хіба будувати протирадіаційне укриття, але не знаю чи ми тоді і в 50 мільйонів вкладемося.
Якщо дадуть можливість і нам узаконнять такі блочні ті укриття на 2-3 млн максимум, то можна буде їх ставити. У перспективі можна було би зробити оці блочні укриття, які постійно рекламують, але вони не відповідають новим ДБН. Якби ми встигли таке до осені поставити, то було б воно.
Вони дешеві. Приїхали крани поставили з блоків з таких конструкцій склали, накрили землею, подушку зробили і все. Є вихід і вхід, туалет, вентиляції і все це 2-3 млн. грн..
А будувати щось грандіозне за 50 мільйонів нема змісту, раціональніше використовувати укриття в ліцеї.
Яка ситуація в ЗДО №3? Пишуть батьки, що в укритті сирість і скоро будуть гриби з стін збирати.
Підвал цього ЗДО раніше підтоплювало, бо поруч іде труба, яка постачає теплоносій. І десь за метрів 100 до фундаменту її неодноразово проривало і вода стікала до підвалу.
Зараз цю проблему ліквідували, але є ще підтікання ливневої каналізації. Над цим працюємо.
А щодо ЗДО № 26. Поруч є колишня котельня «Луцьктепла», в якій планували робити укриття. Чи почали роботи?
Наразі будівля перебуває досі на балансі «Луцьктепла». Ми не спішили її забирати собі, бо в цьому садку встановлені для обігріву насоси і ми не знали як вони запрацюють, чи впораються з обігрівом всього приміщення.
Чому роботи по вентиляції або санвузлах не провели в 2023-му році?
Я завжди прошу мінімально максимально все робити. І зекономити кошти, бо це гроші громади, і зробити укриття пристосованим.
Не поспішали робити вентиляцію, бо тоді тривоги тримали по 1-15, години. А коли пішли тривоги по дві години, по три, ще й по два рази кожного дня, ми вирішили, що треба працювати в цьому напрямку.
А щодо туалетів. Норма вона лишається нормою, хоч пластикову урну постав, аби було. У нас ще й є приміщення, де взагалі нема каналізації.
Таким чином є вихід з ситуації це біотуалети, але в них треба підсипати гранули і так далі. Це гроші знову ж таки коштує, це витратні, які потім списувати і тому подібне точні нюанси багато є.
Бачите ми так зразу не могли передбачити. Ми до того ж не жили в таких умовах. Коли був ковід нас не вчили дистанційно працювати з дітьми – навчилися, не вчили як працювати в укритті хоча - навчилися.
Коментарів немає
Залишити коментар