Підрядники луцьких комунальників отримують замовлення поза тендерами

  • Головна
  • НОВИНИ
  • Підрядники луцьких комунальників отримують замовлення поза тендерами
image
Назар Тарадюк / 14.05.2025 / 0 Коментарів

Експерти громадської ініціативи «Прозора Волинь» виявили, що Департамент житлово-комунального господарства Луцької міської ради докидає підрядникам замовлення поза тендерами.

Лише на одній такій закупівлі ціна зросла на два мільйони гривень, а втрачена вигода сягнула близько семи відсотків від вартості ремонту. Центр журналістських розслідувань «Сила правди» дослідив, що спонукає чиновників вдаватися до додаткових закупівель без використання електронної системи «Prozorro».

Підозрілі «додаткові роботи»

Експерти Громадської ініціативи «Прозора Волинь», які моніторять державні закупівлі в регіоні на предмет зловживань, запідозрили, що в тому, як укладає договори департамент житлово-комунального господарства Луцької міської ради, зокрема на ремонт доріг, є ознаки схеми. За їхніми спостереженнями, чиновники неодноразово після вибору підрядника з найдешевшою пропозицією через тендер невдовзі укладали з ним напряму ще один договір про додаткові роботи. В результаті таких нехитрих дій сума закупівлі зростала настільки, що не лише перевищувала найдорожчу пропозицію на тендері, а й власне очікувану вартість.

«Наприклад, у листопаді 2024 року за результатами тендеру підписали договір із ТОВ «Луцькавтодор-сервіс» на поточний ремонт прибудинкової території на вулиці Любомира Гузара, сума закупівлі – майже 1,5 мільйона гривень. А вже у лютому 2025-го уклали договір на 422 тисячі гривень на додаткові роботи. Або інша аналогічна закупівля з «Транс-Дор-Сервіс» з ремонту прибудинкової території на вулиці Кравчука. У жовтні був договір за результатами тендеру, а наприкінці грудня – додаткові роботи і знову без тендеру. Виникає питання: чому відразу не можна оголошувати закупівлю на весь обсяг робіт і таким чином економити бюджетні кошти за рахунок аукціону? Хіба відразу не видно роботи, які слід виконати? Це питання до тих осіб, які формують так звані «дефектні акти» цих закупівель? Хіба відразу немає фінансування на весь обсяг робіт?»– зауважує юрист ГІ «Прозора Волинь» Сергій Іванчук. 

Одна з таких підозрілих закупівель – поточний ремонт вулично-дорожньої мережі Луцька. Відкриті торги оголосили 24 листопада 2023 року, у січні 2024-го підписали договір, а у лютому з підрядником уклали угоду про додаткові роботи. По суті, департамент у січні 2024 року замовив поточний ремонт вулиць на майже 4 мільйони гривень, а далі лише через місяць, уже без проведення конкурентних торгів, докинув фірмі-підряднику ще майже 2 мільйони гривень.

У відкритих торгах стосовно ремонту вулиць взяло участь три учасники, що дозволило зменшити ціну з очікуваних майже 4,3 мільйона гривень до трохи менше 4 мільйонів. Переможцем визнали фірму з обласного центру «Луцькавтодор-сервіс». 

Варто зауважити, що компанія на торги прийшла не з найдешевшою пропозицією. Найвигіднішу ціну запропонувало приватне підприємство «Ространс» з Рованець – 3,9 мільйона гривень. Пропозиція «Луцькавтодор-сервісу» була на 55 тисяч дорожчою, а на третьому місці опинилося ще одне луцьке ПП «Дановабуд» із сумою 4,1 мільйона. Однак «Ространс» не зміг виправити свою помилку: його договори на оренду техніки на початок 2024-го втрачали чинність, а нових він надати не спромігся, тож його пропозицію відхилили і, відповідно, переміг «Луцькавтодор-сервіс».

За договором від 10 січня ця фірма зобов’язалася до 31 грудня 2024-го засипати ями та вибоїни піщано-щебеневою сумішшю, зробити ямковий ремонт, провести холодне фрезерування асфальтобетонного покриття, влаштувати покриття з вирівнюючим шаром, повісити щити дорожніх знаків на опори та інше. 

Списку вулиць у документах замовника в електронній системі немає. У кошторисі сказано, що левова частка суми 2,9 мільйона – це прямі витрати на будівельні роботи, зокрема вартість матеріальних ресурсів означена в договорі сумою в майже 2,3 мільйона гривень. Прибуток фірми за цим договором очікувався трохи менше 65 тисяч гривень.

Скріншот з договору із «Луцькавтодор-сервіс» про поточний ремонт вуличної мережі.

 

Та минуло трохи більше місяця після укладення договору і департамент ЖКГ знову виділяє чималеньку суму – майже 2 мільйони гривень – на поточний ремонт вулиць. Додатковою угодою цю роботу також доручили «Луцькавтодор-сервісу». 

«Найбільше дивує часовий проміжок між цими закупівлями: не встигли підписати основний договір, а вже через місяць-два укладають новий. І це все наштовхує на думку про те, що такі, якщо можна назвати, «схеми» плануються заздалегідь. Бо це відбувається системно і часто», – коментує Сергій Іванчук.

У протокольному рішенні чиновники, не вдаючись до жодних аргументів щодо раптової необхідності в ще одному ремонті, повідомили:

«Виникла необхідність в закупівлі додаткових послуг, пов’язаних з предметом закупівлі основного договору, у того самого виконавця робіт».

Відбивались від ревізорів листами від поліції 

За ініціативи громадських активістів торік у травні закупівлю моніторила Держаудитслужба. Ревізори вимагали пояснити й аргументувати і як з’явилася нагальна потреба закупляти ще послуги з ремонту, якщо тільки-но замовник провів відповідну закупівлю, і як визначили, що на це потрібно саме 2 мільйони. Щодо ціни луцькі чиновники вказали, що опирались на відповідну проєктно-кошторисну документацію, а щодо самого рішення вкласти додаткові гроші у ремонт вулиць, вказали, що змушені були це робити, бо знайшли нові ями на дорогах: 

«Рішення щодо необхідності закупівлі додаткових послуг… прийнято департаментом ЖКГ на підставі щоденних обстежень стану дорожнього покриття працівниками департаменту ЖКГ, вимог відділу безпеки дорожнього руху управління патрульної поліції у Волинській області… щодо ліквідації вибоїн та забезпечення безпечних умов для дорожнього руху, а також звернень громадян до служби оперативного реагування «1580».

У відповідь департамент ЖКГ пояснив все листами від патрульних поліцейських, датованих лютим. З-поміж іншого, вони нібито вимагали негайно залатати вибоїни на вулиці Задворецькій.

Скріншот документа управління патрульної поліції в області, на підставі якого, зокрема, прийнято рішення про ремонт вулиці.

У підсумку моніторингу Держаудитслужба порушень у діях чиновників не виявила, адже Закон України «Про публічні закупівлі» передбачає, що закупівля додаткових послуг у того самого виконавця робіт може здійснюватися протягом трьох років після укладення договору про закупівлю й при цьому загальна вартість додаткових послуг не перевищує 50 відсотків ціни основного договору. Відтак, за додатковим договором «Луцькавтодор-сервіс» отримав майже 2 мільйони гривень, за які повинен був до 31 грудня 2024 року відремонтувати 80 вулиць.

Список вулиць, що за додатковим договором має відремонтувати «Луцькавтодор-Сервіс» до кінця 2025 року.

Щоправда, із негайним ремонтом, як це мало би бути, за мотивацією департаменту ЖКГ, не склалося: у грудні, коли його мали завершувати, замовник і виконавець уклали додаткову угоду про продовження ремонту, і то не на місяць-два, а на цілий рік – до кінця 2025-го. Одночасно «перекинули» на цей рік 784 тисячі гривень. І на це у сторін договору знову знайшлися вагомі задокументовані обставини.

Скріншот додаткової угоди між департаментом ЖКГ Луцької міськради та підрядником.

 

Проблеми з прогнозами, грошима і упущена вигода. Як пояснюють додаткові закупівлі і додаткові угоди чиновники і експерти

До слова, були до обох закупівель і додаткові договори, якими замовник і підрядник на незначні суми зменшили вартість робіт загалом на 42 тисячі гривень. 

Журналісти поцікавилися у департаменту ЖКГ, чому там практикують услід за договором замовляти додаткові роботи і відтерміновувати завершення ремонту. 

«Додаткові роботи ми проводимо залежно від бюджетних призначень. Якщо нема потрібної суми на час оголошення тендеру, то проводимо на меншу. А як кошти з’являються у бюджеті, ми можемо укладати додатковий договір. Закон це дозволяє. А термін договору ми продовжили, бо не було об’ємів. Ми із запасом їх запланували, бо після зими дороги дуже пошкоджені. Та й літом розбиваються: через вантажівки колійність виникає, або ще на зупинках біля бордюрів… Ви ж бачите, що в нас більшість доріг – без капітального ремонту. А цього разу зима була тепла і було менше пошкоджень дорожнього одягу, ніж ми прогнозували, то перенесли на наступний рік», – пояснив представник відділу інженерно-транспортної інфраструктури департаменту ЖКГ Луцької міської ради Віктор Яворський.

Юрист ГІ «Прозора Волинь» Сергій Іванчук практику договорів поза тендером оцінює негативно. Натомість пропонує представникам департаменту скористатися інакшим методом, який допоможе їм вирішити проблему з вчасним і достатнім фінансуванням, економлячи бюджетні кошти. 

 «Звісно, що практика укладання прямих договорів є досить не вигідною. Адже при виборі учасника через аукціон є економія коштів, яка зумовлена конкуренцією. Коли ж підписують прямий договір, то конкуренція відсутня, так само як і економія коштів відповідно.

Дивує коментар представника департаменту ЖКГ міської ради. Логіка законодавця у проведенні додаткових робіт без тендеру полягає у тому, що у замовника виникає потреба у роботах, що не була передбачена спочатку і яку може задовольнити лише попередній підрядник, оскільки такі роботи пов’язані із предметом закупівлі основного договору. А тут чиновник каже, що «немає потрібної суми на час оголошення тендеру, то проводимо на меншу». Виходить, потребу у роботах всі знають від самого початку, але чомусь проводять лише один тендер і потім, як «бонус», віддають без тендеру решту робіт підряднику.

Якщо навіть так, то в  такому разі проводьте тендер спочатку на наявну суму коштів, а потім знову тендер на решту суми. А якщо ми говоримо про більш тривалі договори (наприклад, на два роки), то тут взагалі є можливість зареєструвати договір на наявну суму коштів, а решту, яких наразі немає, – запланувати на наступний рік згідно з планом фінансування, і тоді вже, в разі появи коштів, дофінансовувати роботи. Тобто варіантів зекономити бюджетні кошти є достатньо, проте, напевно, не цим принципом керуються в даному випадку», – відзначив юрист Сергій Іванчук.

Отож, у підсумку компанія «Луцькавтодор-сервіс», яка спочатку боролася за підряд з початковою ціною на 4,3 мільйона гривень, запропонувавши на 382 тисячі менше, отримала разом з вартістю додаткової роботи угоду на 5,8 мільйона гривень без будь-якої боротьби і потреби знижувати ціну. Та ще й роботу виконуватиме на рік довше, аніж було заплановано за договорами. Департамент ЖКГ Луцької міськради на закупівлі через тендер зекономив майже 400 тисяч гривень або майже 7% від очікуваної суми. Якби і додаткову роботу департамент замовляв через тендер, то навіть тих же 7% від початкової ціни – це ще майже 133 тисячі гривень. У такому разі загалом сума економії могла б сягнути пів мільйона. 

Що відомо про «Луцькавтодор-сервіс»

Компанія «Луцькавтодор-сервіс» входить до корпорації дорожніх компаній «ЛАД». Її ще 30 років тому почав будувати місцевий бізнесмен Юрій Ольховий. Він керував шляхо-будівельним управлінням ще в радянський час, а у 2009-2010 роках очолював Службу автомобільних доріг у Волинській області, від якої вже котрий рік корпорація отримує великі підряди. 

Раніше «Луцькавтодор-сервіс» було дочірнім підприємством «Луцькавтодору», чиїм співвласником до 2011 року напряму і був Юрій Ольховий. Нині ж компанія належить волинянам Вадиму Заяцю та Оксані Смялко. Керівник – Олексій Юрчук.

Відомо, що ця фірма до кінця 2026 року утримуватиме за пів мільярда гривень 600 кілометрів волинських доріг. У 2023-му році «Луцькавтодор-сервіс» був другим після ТОВ «Волиньдорбуд» за сумою отриманих коштів від Служби відновлення та розвитку інфраструктури. Загалом того року фірма, за даними системи Рrozorro, здобула тендерів у держорганізацій на суму 404 мільйони гривень, а в 2024-му – на 667 мільйонів гривень.

«Луцькавтодор-сервіс» регулярно співпрацює із департаментом ЖКГ Луцької міськради: у 2023 році вони уклали договорів про виконання робіт і надання послуг на 81 мільйон гривень, у 2024-му – на 19,7 мільйона. Станом на травень 2025 року укладено договорів уже на 8,8 мільйона гривень. 

Коментарів немає

Залишити коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована. Обов’язкові поля позначені *