Поліція просить створити кризові кімнати для жертв домашнього насильства

  • Головна
  • НОВИНИ
  • Поліція просить створити кризові кімнати для жертв домашнього насильства
image
Оля Коновалова / 29.09.2021 / 0 Коментарів

Проблема домашнього насильства є актуальною, оскільки поліцейські активно використовують норми нового закону у щоденній діяльності з протидії і запобігання домашньому насильству. Однак у цьому напрямку взаємодія з громадами не завжди є результативною: ті посилаються або на нестачу коштів, або на те, що такої проблеми в них немає. 

Про це йшлось під час наради в управлінні превентивної діяльності ГУНП.

Заступник начальника ГУНП Сергій Козак акцентував на тому, що найважливіше – це захист дітей, які стають свідками домашнього насильства або є його жертвами.

«Нині, в умовах децентралізації, багато функцій щодо забезпечення дотримання прав дітей покладено на територіальні громади. Поліція має забезпечувати належну взаємодію в цьому напрямку», - сказав Сергій Козак.

І така взаємодія з боку поліції існує.

Очільниця сектору ювенальної превенції Інна Остапович наголосила на алгоритмі дій поліції під час виявлення випадків домашнього насильства: якщо такі виклики були, правоохоронці мають повідомити про них відповідні соцслужби та служби у справах дітей, адже саме вони зобов’язані подбати про подальшу долю дітей і їх захист. Якщо все це належним чином зафіксувати, то діти отримують статус потерпілих від домашнього насильства.

Тим часом регіональна представниця Уповноваженого з прав людини Любов Сітовська повідомила, що з 54 громад області 5 досі не мають служб у справах дітей. Також вона зібрала пропозиції від присутніх керівників підрозділів превенції та ювеналів, аби донести до Уповноваженого Верховної Ради ті проблеми, з якими стикаються правоохоронці, коли протидіють і запобігають домашньому насильству. 

Одна з таких проблем – це відсутність в громадах спеціальних кімнат, де можна тимчасово розмістити агресивних дітей, або які є в стані наркотичного чи алкогольного сп’яніння. 

«Були звернення ювеналів у громади, однак отримали відповідь, що коштів на це немає. І коли ми прибуваємо на подію, де, наприклад, неповнолітній чинить насильство над мамою, ми не маємо куди його доставити, адже притулки дітей в такому стані не приймають», - розповіла Інна Остапович.

Заступник начальника УПД Валерій Чоботан розповів, що якщо в 2020 році до поліції надійшло 2 219 викликів про домашнє насильство, то за вісім місяців 2021 року таких викликів вже більше 8 тисяч по області. 

«Це пов’язано з тим, що люди стали більш обізнані про проблему домашнього насильства. Але також і з тим, що багато хто перебуває вдома в час карантину, хтось не має роботи, тому вчиняється насильство», - сказав Валерій Чоботан.

Він закликав колег ще більше інформувати громадян про те, що потрібно звертатись до поліції в таких випадках. Звернутись можна і до офіцерів громад, яких є вже 34, і до дільничних, або ж зателефонувати на лінію 102.

Один з дієвих методів – це винесення термінового заборонного припису кривдникам, за яким вони зобов’язані негайно покинути місце проживання разом з жертвою. Такий припис може винести і сам поліцейський, зваживши всі обставини події.

Однак законодавством не чітко передбачено, куди далі має йти цей кривдник і хто з ним має працювати. Принаймні, на Волині кривдників лише ставлять на облік в поліції, далі відповідні органи і служби не виконують обов’язків щодо роботи з кривдниками. Як ішлось вище, територіальні громади або вказують на нестачу коштів, або на відсутність такої проблеми в них.

Тим часом регіональний координатор взаємодії з громадськістю Уповноваженого з прав людини Віталій Єлов наголосив на тому, що якщо з кривдниками не працювати належним чином, вони здатні будуть і порушувати термінові заборонні приписи, і вчиняти інша правопорушення та злочини. Однак – це також завдання відповідних профільних служб у громадах.

Любов Сітовська та Віталій Єлов проведуть моніторинг щодо того, як територіальні громади і відповідні органи та служби виконують норми законодавства про протидію та запобігання домашньому насильству. Опісля організують зустріч та обговорення за участю всіх суб’єктів взаємодії.

Коментарів немає

Залишити коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована. Обов’язкові поля позначені *