Робота у воєнні часи: з якими проблемами стикаються переселенці та як бути місцевим

  • Головна
  • НОВИНИ
  • Робота у воєнні часи: з якими проблемами стикаються переселенці та як бути місцевим
image
Яна Горчинська / 09.03.2022 / 0 Коментарів

Раптовий напад Росії на Україну докорінно змінив життя усіх українців. Сьогодні минає два тижні від початку війни, шок поступово відходить, і нас зустрічає сувора реальність. Когось вона зустріла без домівки, роботи, у найгіршому випадку, покалічила чи забрала близьких. Комусь довелося залишити домівку, чи її уламки, і їхати до інших областей чи за кордон. У «тихих» регіонах України, серед яких і Волинь, зустрічають вимушених переселенців та намагаються забезпечити їх усім необхідним, щоб їхнє життя не відрізнялося від попереднього.

Для того, щоб дізнатися, які особливості з пошуку роботи для переселенців, які спеціальності мають попит та чи є ризик залишитися безробітними, ми поспілкувалися з директором Волинського обласного центру зайнятості Романом Романюком.

Що важливо знати про роботу Центру зайнятості?

Відсьогодні ми працюємо у звичайному режими. Всі філії Центру зайнятості на Волині відчинені, всі працівники на робочих місцях. Ми працюємо в повноцінному режимі за виключенням деяких послуг, на кшталт семінарів чи тренінгів, адже ці заходи не є першочерговими, а більше інформативного характеру.

Сьогодні тим , хто втратив роботу, важливо стати на облік по безробіттю та отриматувати фінансову підтримку.

Людей, які раніше перебували на обліку і сьогодні є (приблизно 7,5 тис безробітних на обліку по області), ми профінансували майже 20 млн грн допомоги по безробіттю.

Чи звертаються зараз волиняни й переселенці до центру зайнятості

Сьогодні закінчується другий тиждень війни. Цей період був шоковим для усіх.  Людям було не до збору документів, щоб стати на облік.  Тому напливу безробітних не було. Я очікую його десь найближчими днями, коли і ми, і більшість сфер почали повноцінно працювати. Стан шоку вже минув і люди розуміють, що треба  заробляти. Хоча за ці тижні були поодинокі випадки звернень для нової реєстрацій безробітним.

Які документи потрібні, щоб стати на облік у центрі зайнятості й чи різниться процедура між переселенцями та місцевими

Процедура є нескладною. Для нової категорії людей іншої процедури поки немає. Вона є стандартною, як і раніше: потрібні паспорт, ідентифікаційний код, документи про освіту, трудова книжка.

Людина може звертатися до будь-якої філії центру зайнятості, куди їй зручніше.

Які вакансії актуальні зараз

Якщо до війни в базі актуальних в нас було десь 2,5 тисяч вакансій актуальних по області, то ми розуміємо, що велика частина бізнесу, сфер діяльності сьогодні зупинила свою діяльність і ці вакансії є неактуальними.

Ми весь минулий тиждень зідзвонювалися з роботодавцями щодо актуальності вакансії. Станом на п'ятницю, до прикладу, у Луцьку актуальних вакансій було 40.

В це число входить перелік таких професій: швачка для пошиття різного обмундирування для військових, пекар, газоелектрозварювальник, який буде варити «їжаки», медичний персонал, який і буде актуальний, водій автотранспортних засобів (доставка продуктів харчування, будь-яка логістика), оператор автозаправних станцій, працівник в аптеку, бухгалтер, кадровий працівник для ведення обліку при військоматах, територіальній обороні і т.д.

Не варто забувати, що в Україні – війна й першочергове пріоритетне завдання – не створення робочих місць.

Які прогнози в області щодо можливості знайти роботу

Буде складно, як і в будь-який післявоєнний період, під час війни, всім непросто – змінюється спосіб, стиль, життя. Люди змінюють території. Ті, які втратили домівки, не мають, куди повертатися тому буде непросто. Тут якраз порібні різні державні механізми, інструменти, підтримки, допомоги.

Президент і Кабінет Міністрів анонсує розробку економічного блоку, де будуть різні програми підтримки людей. Перша, яка була озвучена, про виплату 6 500 грн допомоги людям, які втратили роботу. Поки що чекаємо конкретного офіційного порядку від Кабміну щодо фінансування й отримання цих коштів.

Ця послуга буде реалізовуватися через застосунок «Дія». Це буде так, як було в карантинному 2020 році, коли найманим працівникам видавали 8 тисяч гривень через «Дію».

Але тут ключовий момент - визначити момент втрати роботи. Тобто, чи це сільськогосподарське підприємство і його розбомбили чи спалили. І юридично на сьогодні, люди можуть перебувати в трудових стосунках, адже наказу про звільнення вони не мають, трудової книжки також. На жаль, може бути й таке, що роботодавця вже нема…  Тоді буде тяжче. На облік сьогодні таку людину я прийму, але не зможу надати статус безробітного, тому що є порядок. Я думаю, що ці складні моменти будуть найближчим часом врегульовані і прийняті відповідні документи.

Що робити, якщо у людини немає документів

У наш є хороший застосунок «Дія», і в цьому додатку є всі документи. Можна зареєструватися безробітними через «Дію», можна через надання електронних документів, які в застосунку підтягує. Дуже складно, якщо немає «Дії» і людина не має електронного цифрового підпису і не має додатка. То в цьому випадку, на жаль, я не можу ідентифікувати цю людину. Першочерговим завданням для таких людей буде відновлення документів.

Чи багато переселенців зверталися до центру зайнятості під час воєнного стану

Наразі немає можливості вказати, скільки громадян, які зверталися, є переселенцями. Адже, коли людина звертається, у неї поки нема якихось додаткових документів, які свідчать про те, що вони були змушені залишити домівку через воєнні дії. У всіх однакові умови і для всіх однакові вимоги.

Під час воєнних дій на Сході  і в Криму людям видавали документи, як внутрішньопереміщеним особам (далі - ВПО).  Вони реєструвалися в органах соціального захисту населення і отримували документ, що вони є ВПО.  Для такої категорії людей є додаткові фінансові інструменти підтримки, спрощені процедури. На сьогодні люди, які переїхали, ще не встигли виготовити документи внутрішньопереміщених осіб, тому якоїсь конкретної цифри не можна назвати. Поки що були тільки поодинокі випадки, адже людям важливо було максимально спокійно вибратися з-під обстрілів, дістатися до відносно спокійних територій і знайти місце для поселення.

Коли людина вже знайшла житло і її життю нічого не загрожує, тоді вже починає думати про те, як діяти. Я очікую, що зараз буде велика кількість звернень. Для цього ми сьогодні й відновили повноцінну роботу всіх філій Центру зайнятості в області.

До центру зайнятості зверталася велика кількість людей, щоб ми допомогли поселитися. Це не наша прерогатива, але ми включалися, бувало, що через знайомих допомагали людям, знаходили житло. Стараємося надати десь фінансову підтримку чи непрофільно проконсультувати. Упродовж минулого тижня працівники були залучені до волонтерської роботи, збору теплого одягу, постільної білизни, плели маскувальні сітки. Ми маємо розуміти, що в нас – одна біда на всю державу.  І тільки спільно ми це подолаємо, поборемо.

Щоб не пропустити найважливішого – підписуйтесь на наші новини у зручному для вас форматі: Facebook та Telegram  

Коментарів немає

Залишити коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована. Обов’язкові поля позначені *