Ситуація на польсько-білоруському кордоні щодня загострюється. Прикордонна служба Польщі заявила, що за минулу добу зафіксували майже 500 спроб нелегального перетину державного кордону з території Білорусі.
Зараз там перебувають близько 5 000 мігрантів, які намагаються потрапити до країн Євросоюзу. Повідомляють Факти.
Ситуацію неподалік від кордону контролюють поліцейські, які пропускають лише поодинокі автомобілі.
Як поінформували в Міністерстві оборони Польщі, Білорусь стягує до кордону озброєних людей у військовій формі. Польське відомство, зокрема, опублікувало відео, на якому можна помітити білоруських військових на кордоні зі снайперськими гвинтівками та ручними гранатометами.
Вночі група біженців приблизно зі 150 осіб знову намагалася силою перейти кордон. Мігрантів стримують польські військовослужбовці.
Варто зазначити, що на польсько-білоруському кордоні вже загинули кілька мігрантів.
Тим часом Євросоюз готується вже найближчим часом запровадити новий пакет санкцій проти Білорусі через ситуацію з мігрантами. У Брюсселі розглядають міграційну кризу як гібридну атаку та спробу тиску режиму самопроголошеного президента Білорусі Олександра Лукашенка на ЄС.
Водночас Литва відмовилась приймати до себе мігрантів.
Про це заявила прем’єр-міністр Литви Інгріда Шимоніте, відреагувавши на повідомлення, що Єврокомісія вимагатиме зміни міграційних законів Польщі, Латвії та Литви, які дають змогу повертати мігрантів до країн, звідки вони перейшли кордон.
Вона сказала, що Литва керується прецедентним рішенням Європейського суду з прав людини, яке передбачає винятки, що дозволяють застосовувати тактику повернення мігрантів.
«Це не позиція Брюсселя… Є прецедент Європейського суду з прав людини у справі Іспанії та Марокко, там ясно сформульовані процедури, обставини, в яких ця тактика може застосовуватися. І як я розумію, те, що відбувається біля східних кордонів Польщі та Литви – це абсолютно те, про що йдеться у рішенні суду», – заявила Шимоніте.
Ще із серпня іноземців, котрі намагаються нелегально перетнути кордон, розвертають до прикордонних пунктів Білорусі. Загалом до Литви не пустили 6 320 осіб з території Білорусі. Прикордонники Литви стверджують, що не витісняють мігрантів, а не пропускають їх на територію країни.
«Наш обов’язок – захищати зовнішній кордон ЄС, ми це й робимо, ми захищаємо і свою національну безпеку», – заявила очільниця МВС Литви Агне Білотайте.
З початку року кордон Литви з Білоруссю нелегально перетнули понад 4,2 тис. мігрантів, понад 6 тис. не допустили на територію республіки. Литва та інші європейські країни звинувачують Олександра Лукашенка в умисному тиску на ЄС за допомогою мігрантів та називають це гібридною війною.
Міністерство внутрішніх справ України також вирішило посилити охорону кордону з Білоруссю.
На сайті МВС повідомляється, що на напрямках потенційного руху незаконних мігрантів із сусідньої країни додатково розмістять 8,5 тис. військовослужбовців та поліцейських.
«Ми посилюємо прикордонні підрозділи силами Національної поліції та Національної гвардії. Додатково буде залучено близько 8,5 тисяч військовослужбовців та поліцейських. Це потужне угрупування складатиметься з 3 тисяч військовослужбовців ДПСУ, 3,5 тисяч – НГУ та 2 тисяч – Нацполіції. Чергуватиме також авіація МВС, зокрема 15 вертольотів, які забезпечать мобільність і, за необхідності, перекидатимуть наші сили на кордон», - сказав міністр Денис Монастирський, який у четвер полетів до Волинської області.
Голова Державної прикордонної служби Сергій Дейнеко у свою чергу повідомив, що на сьогодні загрози для України з боку кордону із Білоруссю немає.
«Ситуація стабільна та контрольована, ніяких загроз наразі для України немає. Однак, наша служба разом із Нацполіцією та Нацгвардією відпрацьовує всі можливі сценарії для того, аби захистити український кордон від можливої спроби прориву, штучно організованого натовпами мігрантів», - сказав він.
Нагадаємо, У вересні 2020 року Євросоюз відмовився визнати легітимність перемоги Олександра Лукашенка на виборах президента Білорусі та закликав до проведення нових вільних виборів у Білорусі за спостереження ОБСЄ/БДІПЛ. Остаточно відносини між ЄС і режимом Лукашенка зіпсувалися після примусової посадки літака Ryanair у Мінську для затримання опозиційного блогера.
У відповідь із червня 2021 року білоруський режим почав цілеспрямовано організовувати транзит мігрантів до країн Євросоюзу. Спочатку жертвою обрали Литву, потім – Латвію та Польщу. Ситуація загострилась на початку листопада, коли на польському кордоні в нейтральній смузі застрягли кілька сотень мігрантів. У Польщу їх не пускають, а повернутися в Білорусь їм не дають силовики.
Після Польщі з потоком мігрантів із Білорусі може зіткнутися й Україна.
Коментарів немає
Залишити коментар