Падіння моста біля села Гайок на трасі Луцьк-Львів сколихнуло ледь не пів України – обласний центр Волині лишився без сполучення з західною столицею України.
Тож 3 травня багатьом не вдалось потрапити на Великдень до родичів на гостини – рух транспорту повністю зупинили, адже дорога – не проїзна.
Варто зауважити, що загальна довжина моста – 118 м. Рік будівництва за даними Служби автомобільних доріг – 1960 р. Мостовий перехід належить Службі автомобільних доріг у Львівській області. Дорожньо-експлуатаційна організація, яка обслуговує автодорогу – ПП “Рома”.
Таким чином, 4 травня спільно з автодором у напрямку Львова організовано об’їзд за схемою:
- доїжджаєте до міста Кам’янко-Бузька, там здійснюєте поворот наліво і далі їдьте автодорогою Т-14-25 до міста Жовква, потім дорогою Р-15 до міста Червоноград, потім дорогою Т-14-10 до міста Радехів. А далі – за звичним маршрутом;
- у зворотному напрямку діє та сама схема руху.
Варто зауважити, що за кілька днів до інциденту мешканець містечка Кам'янка-Бузька Василь Поплавський писав про те, що цей міст біля села Гайок ледь-ледь стоїть і може впасти в будь-яку хвилину.
Відразу після того, як люди оприлюднили фото аварійного моста у соціальних мережах – до відома поставили і відповідні служби.
Щоправда не всі оперативно відреагували, адже нині велике свято - Великдень.
Користувачі соціальних мереж, які й до того не надто хвалили автодорівців, нині вибухнули новими мемами та смішними коментами:
І як на лихо, обвал моста стався саме в той час, коли закінчився піст і пора грати весілля:
Сьогодні ж в Укравтодорі
«Понад 5 років штучна споруда перебувала у передаварійному стані. Минулого року міст було включено до списку Національної програми відновлення мостів – реконструкція переходу була запланована на цей рік. Роботи мали розпочатися вже у найближчі місяці.
У 2020 році Служба автомобільних доріг у Львівській області провела тендер на виготовлення проєктно-кошторисної документації. Переможцем тендеру стала компанія ТОВ СІНК ПЛЮС МІКК. Орієнтовна вартість реконструкції: 74 млн грн», - йдеться у повідомленні прес-служби.
Проєкт реконструкції вже найближчим часом буде представлено техраді Укравтодору та секції 5 ДерждорНДІ. Вже після цього буде оперативно визначено підрядника й у максимально короткі терміни розпочнуться будівельні роботи.
В Укравтодорі поділились успішнимдосвідом: «Минулого року ми вже мали ситуацію, в якій через обвал мосту були вимушені оперативно будувати новий. Йдеться про міст через річку Чортомлик на трасі Н-23 Кропивницький – Запоріжжя у Дніпропетровській області. За 7 місяців переправу було повністю відновлено. Аналогічно буде реконструйовано переправу через Західний Буг: оперативно та якісно».
Коментарів немає
Залишити коментар