В Україні може подорожчати хліб

image
Оля Коновалова / 23.06.2022 / 0 Коментарів

Попри те, що зараз в Україні ціни на зерно на внутрішньому ринку впали не вдвічі, вартість хліба може зрости.

Бо ціна на пшеницю – це лише 30% від собівартості хліба і це єдине, що не здорожчало від лютого.

"По-перше, це енергоносій, він дешевшим не став. По-друге, це вартість пального. Давайте будем відверті: одна справа мати за 25 літру, друга справа платити 50 гривень за літр", – зауважує економіст Олег Пендзин.

Голова Всеукраїнської асоціації пекарів Юрій Дученко зауважив, що відсотків на 30% зросла вартість логістики.

Читати також: Попри війну Україна вдало завершила посівну

Найближчим часом на виробництвах прогнозують ще здорожчання на 5-10%, тобто за буханку в середньому доведеться віддавати близько 29 гривень.

"Якщо ми вважаємо, що більш-менш стабільні умови така ціна на сировину, така ціна на газ, енергоносії, то 5-10% найближчим часом буде подорожчання, якщо суттєво зміняться складові собівартості, ми відповідним чином будемо реагувати за ціною", – зазначає Юрій Дученко.

І навіть, щоб втримати цю вартість підприємствам, зараз вкрай необхідно:

"Зробити певні запаси і гарантувати, по-перше, продовольчу безпеку і гарантувати певний діапазон цін на нашу продукцію, тому що ми не розуміємо завтра, по якій ціні буде зерно, по якій ціні та сама сіль, по якій ціні будуть паливно-мастильні матеріали або газ", – розповідає фахівець.

Та для цього потрібні обігові гроші – тому вже зараз виробники звертаються до уряду, аби допомогли з доступними кредитами. Та економісти зауважують: можлива ще одна хвиля здорожчання.

"Як тільки буде відкритий експорт, у нас ціна на внутрішньому ринку піде вверх. За приблизними нашими оцінками, це може бути ще плюс відсотків 10-15 як мінімум", – наголошує економіст.

І тоді вартість хліба може сягнути 30 гривень. Та от чи відкриються українські порти для експорту і коли саме – спрогнозувати неможливо.

Читати також: Як можна пришвидшити доставку зерна на зовнішні ринки

"Достатньо серйозно тисне Туреччина. Треба розуміти, що Туреччина може дуже добре заробити – 25%, перепродаючи українське зерно раз, і, по-друге, у Туреччини у самій є ситуація дуже важка. Я думаю, що будуть досягнуті певні домовленості", – вважає Олег Пендзин.

"Я дуже скептично до цього відношусь, ми ж багато разів обпікались із домовленостями з російською федерацією, навіть якщо вони придумують там якогось посередника, там є технічні проблеми, вони з Маріуполя хочуть відвантажувати чи вони хочуть, щоб ми розмінували Одеську акваторію і звідти відвантажували?" – запитує Українська аграрна конфедерація.

Тим часом у країнах ЄС також дорожчає хліб. Поляки тепер за буханку в середньому віддають на наші гроші 33 гривні замість 20. А німці – усі 60 гривень, хоча раніше ціна була в межах 35.

 

Коментарів немає

Залишити коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована. Обов’язкові поля позначені *