Військовий з Луцька розповів про розкрадання пального в частині

  • Головна
  • НОВИНИ
  • Військовий з Луцька розповів про розкрадання пального в частині
image
Назар Тарадюк / 02.05.2025 / 0 Коментарів

За фактом розкрадань палива в одній з військових частин на Львівщині, масштаби яких можуть сягати сотень тонн, правоохоронці розслідують кримінальну справу.

Про це пише Центр журналістських розслідувань «Сила правди».

Про факти крадіжки розповіли військові, які стали свідками злочину під час служби. Деякі імена військових змінені, адже вони продовжують нести службу, а дехто виконувати бойові завдання.

Паливо крали тоннами, а командування не реагувало?

Так, полковник з Луцька Ельхан Солтанов розповів, що став свідком розкрадання пального в особливо великих розмірах у військовій частині у Львівській області, основним завданням якої є зберігання запасів автомобільного майна і техніки для поповнення втрат в ході бойових операцій.

Чоловік зазначив, що вирішив звернутися до журналістів, щоб надати розголосу цій історії, адже неодноразово скаржився керівництву, однак не отримав жодної реакції.

«У частині довгий час відбувалися масштабні крадіжки палива. Між військовою частиною та заправленими машинами був паркан. Під ним кидали шланг. Вночі, коли вже всі розходилися, туди під’їжджав бус. Вони качали паливо в ту машину цілу ніч, вранці від’їжджали кудись. Потім продавали. І так регулярно протягом 2022-2023 років. Порахувати точні масштаби складно, але втрати були значними.

Я склав рапорт і доповідь, звернувся до командира частини Миколи Сенишака. І тоді почав здогадуватися, що він причетний, бо просто ігнорував це. Я також надіслав офіційні звернення заступнику начальника управління морально-психологічного забезпечення командування Сил логістики Ігорю Галамаю і Анатолію Черненко – офіцеру того ж самого управління. Але і вони не відреагували», – розповів Ельхан Солтанов.

Мало того, полковник підозрює, що правоохоронці, які розпочали кримінальне провадження за фактом крадіжок палива у листопаді 2023 року, навмисне його затягують.

«У командира в кабінеті було прослуховування, були обшуки в нього вдома та на робочому місці. Але командування у справі не згадується взагалі! Підозр досі не оголосили», – каже Ельхан Солтанов.

Ельхан Солтанов неодноразово звертався до командування з приводу крадіжок у військовій частині, однак це не дало результату.

У цій військовій частині Ельхан Солтанов служив заступником командира і начальником групи морально-психологічного забезпечення. Чоловіка призначили на цю посаду на початку повномасштабного вторгнення. Каже, що про проблему довідався від підлеглих, яких крадіжки пального гнітили й демотивували.

«З перших днів до мене почала надходити інформація про крадіжки. Через певний час я й сам став свідком… Один військовий не міг на це все дивитися, просив якось вплинути. Його мучила совість. Дійшло до того, що його моральний стан почав лякати, він був у депресії…

Згодом втрутилися правоохоронці. Справа ніби йшла, а потім все затихло. Зараз у провадженні фігурують четверо військових. Їх усіх відправили на фронт. Один із них 2002 року народження вже загинув. Ще один – Андрій – скаржився мені, що на нього хочуть «повісити» організатора схеми, а це більший строк. Вони чекають, щоб він теж загинув. Тоді командир буде нібито ні при чому», – каже Ельхан Солтанов.

«Мене хочуть зробити «козлом відпущення»

У листопаді 2023 року за фактом ймовірних крадіжок у військовій частині на Львівщині правоохоронці відкрили кримінальне провадження за ч. 4 ст. 185 та 198 ККУ (крадіжка, вчинена у великих розмірах чи в умовах воєнного стану; отримання, зберігання чи збут майна, одержаного протиправним шляхом). Фігурантів нібито спіймали на «гарячому»: четверо військових і семеро цивільних.

Досудовим розслідуванням встановили, що військовослужбовці ЗСУ та мешканці Львівського району організували крадіжку паливно-мастильних матеріалів, які надалі продавали.

Згідно з ухвалами Шевченківського районного суду Львова, у квітні 2024 правоохоронці провели обшуки у військовій частині, двох гаражах, помешканнях фігурантів та їхніх автомобілях. У ході слідчих дій вилучили низку документів, помпи, шланги, а також різні ємності з пальним – бочки, каністри та пляшки.

Також арештували чотири автівки Dodge Journey, Peugeot Boxer, Renault Master та Peugeot 508. Остання автівка належить військовому Андрію П. (прізвище не вказуємо у цілях безпеки, – авт.), який зараз перебуває на фронті. Раніше він служив у частині техніком експлуатаційної групи, мав звання штаб-сержанта.

Ще одна арештована автівка Renault Master була у власності 22-річного водія пожежної обслуги Євгена Ш. Він загинув на фронті наприкінці 2024-го.

«Попит в них пішов, і вони вже так і буси купляли. То уявляєте, які там прибутки були, що люди буси купували за свої гроші… Перший бус купив Андрій, а другий Євген. Вони в ті машини зливали пальне. Їх обох згодом перевели на фронт. Андрій командира будь-які питання вирішував. А тут зловили… Командир відправив подалі, щоб свою репутацію не псувати», – каже військовий Олександр, який служив у частині водієм (ім’я змінене в цілях безпеки, – авт.).

Журналісти «Сили правди» звернулися до військового Андрія П., автівку якого арештували під час обшуків.

«Мене хочуть зробити «козлом відпущення». Я ніякої участі в цьому не брав, але чомусь є фігурантом у кримінальному провадженні. Якщо з вами Ельхан Солтанов спілкувався, то йому видніше, бо він був заступником командира. Я не маю часу говорити», – зазначив військовий Андрій П. та обірвав зв’язок.

Третій фігурант справи Володимир Б. служив у військовій частині командиром відділення взводу охорони та оборони, зараз також перебуває на фронті. За словами військового, він мобілізувався у 2022 році й до листопада 2024-го проходив службу на Львівщині.

«Я не розумію, як моє ім’я опинилося в тій кримінальній справі. Мене викликали в органи, я розповів, що служив у частині згідно статуту, нічого не порушував. Може мене для масовки туди записали, я за собою вини не чую. Мене і ще кількох людей перевели в бойовий підрозділ на початку листопада», – зазначив Володимир Б.

Четвертий фігурант справи Іван Б. служив у військовій частині пожежником пожежної обслуги. З ним «Силі правди» сконтактувати не вдалося.

«Іван дуже добрий, на нього легко натиснути. От йому на живе й натиснули. Казали: «шуруй», вдарити могли. Він мусив все виконувати. Потім його теж перевели на бойові», – каже військовий Олександр, який служив у військовій частині на посаді водія (ім’я змінене в цілях безпеки, – авт.).

Також у кримінальному провадженні, окрім чотирьох військових, наразі фігурують ще семеро цивільних осіб. Серед них брати Володимир та Віталій ЛаптутиІгор ЗанифістБогдан БонковськийМикола Занько, Ігор Форманчук та Олег Кардаш.

«Я служив у тій частині 15 місяців, а потім звільнився. Я був командиром відділення слюсарів, ремонтом займався. Якось була тривога, а мені треба була солярка. Хлопці з пожежного підрозділу сказали, що можуть продати. Це був військовий Євген Ш. (один з чотирьох військових, які фігурують у справі, загинув на фронті в кінці 2024-го, – авт.). Я чекав на соляру, але мені так і не привезли, тому поїхав на звичайну заправку. Вже згодом у мене вдома проводили обшуки, шукали ту солярку, але ж нічого не знайшли, я ж тоді не купив», – зазначив Олег Кардаш.

«Я навіть не знаю, де та частина! Я просто здивований, я від вас вперше чую таку інформацію. Я заправляюсь лише на заправках, по-іншому паливо не купую. Згідно ваших слів, військова частина у […] знаходиться, а я живу на іншому кінці Львівської області. Шокований. Я цивільний, маю склад, ескалатор і КамАЗ-самоскид», – каже Богдан Бонковський.

«Я жодних коментарів не даю. Наголошую на цьому. До побачення», – обірвав зв’язок Ігор Форманчук. Приблизно таку ж відповідь «Сила правди» отримала від Володимира Лаптути.

«Списували стільки солярки, що в голові не вкладалося»

У кримінальному провадженні серед цивільних осіб фігурує, зокрема, Микола Занько – колишній військовий, який займав посаду техніка оперативно-організаційного відділу, однак звільнився з посади за вислугою років у листопаді 2024 року. За словами військових, через кілька місяців Микола Занько знову влаштувався у частину, але вже як цивільна особа. Втім, попрацював на новому місці нібито лише два тижні.

«Він просто сховався, бо думав, що правоохоронці будуть підозри вручати. Занько там головний фігурант, все його руками робилося. Машина стоїть, не виїжджає з бокса. Занько виписує на неї путівку і на ній списується така кількість солярки, що просто в голові не вкладається. Спідометр підкручували під путівки. І так на кожній машині. У салонах стояли помпи великі, щоб не було видно, скільки викачали. А здавали паливо по 30 – 35 гривень за літру, деколи по 40. І то все під командиром робилося», – розповів військовослужбовець Олександр, який зараз у відставці.

«Машини приїжджали, ставилися і зливом пального займався Занько. Все через нього йшло. Що він казав, всі мусили водії виконувати, бо знали, що це командира. Звичайно, що вони заодно діяли. Без командира він би не діяв. Пальне зливалося, він контролював баки: повні, неповні. До сантиметра. Тільки він може сказати, скільки з цих машин він пального зливав», – кажеколишній начальник відділу зберігання АТМ Володимир Згурець.

«Занько – це гаманець командира. Усі розрахунки йшли через нього. Занько йшов на заправку, заливав каністри. Більші об’єми вантажили в куб на тонну, заливали газель та й вона собі їхала», – розповівколишній командир одного з відділень військової частини Богдан (ім’я змінене в цілях безпеки, – авт.).

Військові, з якими вдалося поспілкуватися, переконані, що крадіжки палива відбувалися і задовго до повномасштабної війни.

«Я провів там два роки і це відбувалося на моїх очах. Я впевнений, що це командир. Ця схема не припинялася і я думаю, що і зараз вона процвітає», – каже колишній командир одного з відділень військової частини Олег.

«Ці крадіжки палива почалися задовго до повномасштабної війни. Я бачив їх кожен день», – каже військовий Олександр, який служив у військовій частині на посаді водія (ім’я змінене в цілях безпеки, – авт.).

«Я думаю, що його давно крали. Як тільки почали гонити машини з-за кордону», – зазначає військовий Владислав, який служив у військовій частині водієм (ім’я змінене в цілях безпеки, – авт.).

Життя в обмін на мовчання?

Командир частини полковник Микола Сенишак перебуває на цій посаді з 2017 року. Раніше обіймав аналогічну посаду у військовій частині на Черкащині.

Командир військової частини на Львівщині Микола Сенишак

«Командир не був спійманий за руку. Були виконавці крадіжок, він від них відмовився. Типу він тут ні при чому, не при ділах. Він відправив їх на фронт, щоб менше шуму було, надіється, що війна «спише», – зазначає військовий Владислав, який служив у військовій частині водієм (ім’я змінене в цілях безпеки, – авт.).

«Є декілька методів впливу на людей. Залякування, шантаж… Хто робив зауваження, ті пішли так як я. Хто ж не ризикував бути переведеним в бойову частину? Тобто це пряма загроза втрати життя», – розповівколишній командир одного з відділень військової частини Олег (ім’я змінене в цілях безпеки, – авт.).

«Якщо ми говорили правду, то за кілька днів вже був рапорт на переведення у бойові. Шукав найгіршу частину, щоб «задвухсотити». Одним з перших відправили Івана, забагато говорив. Йому в «газельку» ввечері поставили «втіхаря» куб солярки. Типу: їдемо, треба вивозити через завдання командира. Він почав кіпіш піднімати і тоді його перевели з частини. Він загинув», – каже колишній водій військової частини Олександр (ім’я змінене в цілях безпеки, – авт.).

Крадіжки пального, за словами військових, активізувалися у 2022-му. Влітку того ж року указом президента командира частини Миколу Сенишака нагородили орденом Данила Галицького за сумлінне та бездоганне служіння Українському народу.

«У людини зовсім паралельний світ, антивоєний, я би навіть сказав. А тут йому нагороди дають. Несправедливо», – каже колишній водій військової частини Олександр (ім’я змінене в цілях безпеки, – авт.).

За словами військових, крадіжки палива відбувалися прямо на очах особового складу. Відповідно командир мав би принаймні знати про порушення і вжити якихось заходів. До того ж, його заступник Ельхан Солтанов звертався із відповідним рапортом.

«Наявність рапорту, де розписано те, що в частині відбуваються крадіжки, це прямий доказ вини командира. Він одразу мав повідомити правоохоронців та своє керівництво про те, що відбулося. І тим самим повністю убезпечити себе від будь-яких претензій з приводу того, що він якимось чином причетний до цієї справи», – вважає адвокат Василь Самолюк.

Оскільки в розповіді Ельхана Солтанова та інших наших співрозмовників у військовій частині неодноразово звучали звинувачення на адресу керівництва, Центр журналістських розслідувань «Сила правди» запитав про цю кримінальну історію у самого командира Миколи Сенишака.

«Справа знаходиться в правоохоронних органах. І вони тим займаються. На якому воно етапі, потрібно питати в них. Ми зараз разом з правоохоронними органами над цим працюємо. Ми проводимо свої розслідування, а вони свої», – каже Микола Сенишак.

Він заперечив будь-яку причетність до цієї справи, посилаючись на те, що справа розслідується.

«На командира нічого не вказує»

У Силах логістики ЗСУ повідомили, що службове розслідування вже завершили й долучили до матеріалів кримінальної справи. Жодних інших деталей цієї історії не розкривають, посилаючись на конфіденційність інформації.

«Фактично з 2022 року не було вжито якихось істотних заходів щодо організації системи контролю за товарно-матеріальними цінностями, які знаходяться у військах. Тобто величезні обсяги пального та інших продуктів кудись мігрують, списуються… Відсутня система зовнішнього контролю, тобто аудит, який буде незалежний, який приїде і якого метою буде виявлення, яке буде немотивоване. Тому що якщо я буду сам красти і сам себе перевіряти, то що з цього буде, який результат?» – каже адвокат Василь Самолюк.

«Наразі триває досудове розслідування, проводиться експертиза. На командира частини нічого не вказує. Його причетність не документується. Ніхто не казав щось на зразок: командир частини володів інформацією, що я вчиняю злочинні діяння. Ми про це не знаємо, це можуть бути всього лише здогадки», – зазначив слідчий Юрій Конрад.

Це історія лише однієї тилової військової частини. Немає сумніву, що у Збройних Силах України є безліч структур, які гідно виконують свою роботу. Саме тому про це варто говорити, адже подібні дії окремих військових та їхнього керівництва грають на руку ворогові та підривають обороноздатність України. Сподіваємося, що правоохоронці притягнуть до відповідальності усіх причетних незалежно від їхнього статусу і принаймні одну схему вдасться припинити.

Коментарів немає

Залишити коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована. Обов’язкові поля позначені *