Сьогодні прем'єр-міністр Денис Шмигаль повідомив, що опівночі 26 травня Україна зупиняє авіасполучення з Білоруссю.
Як пише «
«Ситуація з примусовою посадкою літака компанії Ryanair у Мінську є порушенням Конвенції про міжнародну цивільну авіацію. Рішення нашого Уряду спрямоване на забезпечення безпеки польотів і пасажирів», - зазначив Денис Шмигаль.
У неділю 23 травня
Офіційна причина - повідомлення про бомбу на борту. Однак згодом виявилось, що у літаку перебував опозиціонер, колишній редактор телеграм-каналу NEXTA Роман Протасевич. В аеропорту Мінська його разом з подругою затримали і досі тримають у СІЗО.
Інцидент викликав різку реакцію світу та заклики до ретельного розслідування.
Затримання Романа Протасевича у такій грубій формі викликало хвилю обурення у світової спільноти:
Основна опонентка Лукашенка на виборах Президента Білорусі - Світлана Тіхановська: «Абсолютно очевидно, що ця операція спецслужб із захоплення літака - заради того, щоб затримати активіста і блогера Романа Протасевича. Режим поставив під загрозу безпеку пасажирів на борту і всієї цивільної авіації заради розправи над людиною, який був редактором найбільших білоруських незалежних телеграм-каналів. Тільки за це його визнали терористом, і тільки за це зараз в Білорусі Роману може загрожувати смертна кара».
Опозиціонер та дипломат Павло Латушко заявив, що білоруська сторона через диспетчерів погрожувала збити літак, якщо він не виконає екстрену посадку в Мінську.
«Це військове піратство і міжнародний терористичний акт! Команду підняти в повітря винищувач МІГ-29 і посадити літак з Протасевичем віддав особисто Лукашенко», - прокоментував він ситуацію у телеграм-каналі NEXTA.
Литва зажадала звільнити Романа Протасевича: «Безпрецедентно! Цивільний пасажирський літак, що летів до Вільнюса, був примусово приземлений у Мінську. У літаку був білоруський політичний активіст. Він заарештований. За цими діями стоїть режим. Я вимагаю терміново звільнити Романа Протасевича!»
Голова Європейської комісії Урсула фон дер Ляйен: «Будь-яке порушення правил міжнародного повітряного транспорту тягне за собою наслідки»
А Прем'єр Польщі Матеуш Моравецкій ініціює заборону для білоруських авіаліній літати над територією Євросоюзу.
Народний депутат Ігор Гузь, який також зазнав репресій з боку режиму Олександра Лукашенка, у коментарі виданню «Інсайдер Медіа» розповів, що особисто добре знає Романа Протасевича і свого часу він був у Луцьку.
«Я вважаю, що це тероризм з боку Лукашенка, тому що зупиняти винищувачами безпосередньо в небі за 30 кілометрів від сусідньої держави лайнер, який є пасажирським, це просто злочин. Ці всі розмови про замінування - це абсолютна нісенітниця, тому що хотіли конкретно - затримати Романа Протасевича, а заразом і його дівчину», - заявив нардеп.
Він переконаний, що Україна правильно зробила, що як і Європейський союз швидко відреагувала, заборонивши авіасполучення з республікою Білорусь і ці санкції мають тривати довгий період часу.
«Такі випадки можуть продовжуватись. Уявіть собі, що завтра в Мінську посадять будь-який інший літак, в якому може знаходитися український громадянин – вони будуть арештовані і передані наприклад, Російській Федерації. Це – «ні в тин, ні в ворота». Тому моя точка зору така: має бути найбільш жорстка відповідь української держави і Європейського союзу щодо цього», - переконаний народний депутат.
Ігор Гузь каже, що Україна має вимагати звільнення Романа Протасевича і посилювати санкції проти Білорусі.
«Лукашенко розуміє тільки силу. Санкції треба продовжувати і визволяти безпосередньо Протасевича та інших політв'язнів, яких там є дуже багато», - переконаний депутат Верховної Ради.
За статистичною інформацією, оприлюдненою в телеграм-каналі NEXTA , масштаб репресій в «лукашенківській Білорусі» менш ніж за рік в 7 разів перевершив всю «Хрущовсько-Брежнєвську епоху».
За даними прокуратури, після серпневих подій фігурантами кримінальних справ стали 944 людини, 682 вже засуджені, 406 з них визнані політв'язнями.
Для порівняння: з 1953 по 1987 рік за політичними статтями судили 54 етнічних білоруса, а всього фігурантами політичних кримінальних справ в БССР за всю епоху після Сталіна стали 138 осіб - в сім разів менше, ніж за один рік розвиненого «лукашизму».
Коментарів немає
Залишити коментар