Журналісти опублікували ще сім контрактів на харчування військових

  • Головна
  • НОВИНИ
  • Журналісти опублікували ще сім контрактів на харчування військових
image
Назар Тарадюк / 17.03.2023 / 0 Коментарів

Ще сім контрактів на харчування військовослужбовців, які Міноборони уклало у грудні 2022 року на весь майбутній 2023 рік, отримали та оприлюднили журналісти програми «Схеми».

Про це йдеться у розслідуванні «Схем». Останній, восьмий контракт, раніше оприлюднювало «Дзеркало тижня».

Ці сім контрактів відомство уклало з приватними підрядниками на загальну суму майже 29 мільярдів гривень. Як з'ясували журналісти, «дорогою» до військових частин вартість продуктів для армії часто зростає у 2-3 рази, порівняно із закупівельними та ринковими цінами.

Наразі публічно відомі назви лише двох із восьми фірм, які годуватимуть українську армію. Це «Актив Компані», яка стала відома з публікації «Дзеркала тижня», та «Гарна страва».

У Міноборони зазначили «Схемам», що, на їхню думку, розголошення назв підрядників відомства без їхньої згоди «створює загрози національній безпеці України, сприятливі умови для ураження елементів логістичної системи ворогом та можливих людських жертв».

Аналіз «Схем» виявив, що у грудневих контрактах ціну на картоплю заклали від 17,7 гривні й аж до 27 гривень за кілограм. Після скандалу деякі фірми знизили ціну до 12,6 грн/кг, а деякі — так і залишили 17,7 грн/кг.

Самі ж постачальники, як з'ясували журналісти, у грудні-січні закуповували картоплю за ціною від 7,6 до 10,8 грн за кілограм. Тобто, «маржинальність» на цьому, найбільш «масовому» продукті зберігається на рівні 40-50% навіть після зниження цін.

Тим часом яблука за одним із контрактом мали постачатися вартістю 51 гривня за кілограм, хоча ринкові ціни на цей продукт нині в середньому становлять приблизно 20 грн/кг. Фірма не знизила цю ціну і після скандалу. Закупівельна ціна для самого постачальника протягом листопада-лютого становила для 15 грн/кг.

Ще один овоч, який становить вагому частину раціону для війська і закуповується у великих обсягах, — це капуста. «Актив Компані» за оновленим контрактом продаватиме її за 22 гривні, хоча, як виявили «Схеми», протягом грудня-січня фірма закуповувала цей товар по 8,5 грн/кг.

Яйця, як і було публічно відомо, таки коштували по 17 гривень за штуку, згідно з контрактом. В оновлених угодах ціна одного яйця для армії від «Актив Компані» зафіксована на рівні 9 гривень за штуку. Приблизно така ж ціна й в інших чотирьох постачальників. Натомість вони ж самі закуповують за ціною від 5,4 до 6,3 грн за штуку.

Також один із постачальників, як з'ясували журналісти, планував постачати свіжі огірки війську за 144 грн/кг, хоча сам у той же період закуповував їх у середньому за 72 грн/кг.

«Схеми» наголошують, що всі розрахунки у цьому розслідуванні виконані із врахуванням податку на додану вартість. Директор ТОВ «Актив Компані» Валерій Мелеш у коментарі «Схемам» повідомив, що знизити ціну на продукти вдалося завдяки зменшенню закупівельних цін для самої компанії. А різницю у маржі пояснив тим, що компанія витрачає кошти на логістику.

«Вартість палива, зарплата, зберігання. І ми не в одне місце веземо, вчора було в одне місце, потім ми в інших трьох-чотирьох місцях», — наголосив він. І додав, що нині Міноборони заборгувало перед його фірмою 2 млрд грн.

Ще один постачальник, який годуватиме військових, дислокованих в Одеській області, зазначив, що компанія передбачила зменшення вартості більше як на 10 видів соціально значущих товарів.

«Хоча велика частина товарів, які нами постачаються є збитковими для нас та постачаються по вартості нижчій ніж ми закуповуємо у виробників та продавців даної продукції (наприклад, томати, огірки свіжі, цибуля ріпчаста, консервація), але про це ніхто не говорить», — сказав він журналістам.

Експертка з питань публічних закупівель Неллі Стельмах на прикладі роздрібних цін у супермаркетах розповідає, що у вартість продуктів уже і так закладають усі супутні витрати. Отже, це нівелює пояснення компаній про додаткову фінансову складову, яку вони закладають, формуючи ціни на продукти для армії.

Голова Комітету Верховної Ради з питань антикорупційної політики Анастасія Радіна зазначила, система доставлення продуктів здебільшого працює так, що постачальники везуть їх на склади військових частин. А далі «військові переважно самостійно забирають продукти з цих складів».

У Міністерстві оборони у відповідь на запит «Схем» вкотре наголосили, що ціна постачальників на «послугу з харчування» містить і додаткові ризики.

«Якщо, умовно, 100 кг яблук чи картоплі зіпсувалися, згнили, у склад влучив ворожий снаряд і всі продукти були знищені — постачальник заміщує всю кількість продуктів без отримання додаткової оплати», — зазначили у відомстві.

Водночас у Міноборони не виключають, що після роботи Міжвідомчої робочої групи, можуть перейти на іншу модель організації харчування у ЗСУ.

«Серед моделей, які всебічно аналізуються фахівцями, є різні за логікою: від переходу на закупівлю стандартизованих меню до переходу на закупівлю окремо харчів із виокремленням додаткових витрат — окремих закупівель послуг з логістики, зберігання, освіження запасів тощо», — додали там.

Коментарів немає

Залишити коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована. Обов’язкові поля позначені *