«Дешева переплата»: як луцька освіта закуповує продукти для дитсадків

image
Назар Тарадюк / 14.03.2025 / 0 Коментарів

Закупівля продуктів харчування для дошкільних навчальних закладів Луцької громади нині – ТОП-тема для обговорення у ЗМІ та соцмережах. Чого тільки вартував скандал про закупівлю «молочки», а точніше кажучи – про переплату 3 мільйонів під час проведення процедури закупівлі.

ЧИТАЙТЕ БІЛЬШЕ: Як мерія Луцька переплатила більше 3 млн за «молочку» для дитсадків

В Департаменті освіти Луцької міської ради твердять одне: діти мають харчуватись виключно найякіснішою продукцією і не питання в ціні. Запевняють – тендери проводять без «договорняків», усе прозоро і згідно закону. Тим не менше, виграють різні і водночас одній й ті ж самі учасники, які за дивним збігом обставин постачають продукцію одного й того ж виробника. Співпадіння? Цілком ймовірно, але крапку в цій історії мають поставити відповідні контролюючі органи. Тим часом поки немає остаточних результатів по темі «закупівля молочки», журналісти видання «Insider Media» вирішили проаналізувати й інші процедури централізованої закупівлі продуктів харчування для дітей. Адже не одним молоком будуть ситі дошкільнята…

Отож, мова йтиме не про закупівлю «послуг гарячого харчування учнів 1-4 класів», а саме про харчування дітей у дитсадках. Наразі після об’єднання у Луцькій міській громаді діє 50 дошкільних навчальних закладів: 41 ДНЗ в місті та 9 ДНЗ в прилеглих селах громади. Загалом їх відвідує понад 9 500 дітей. Згідно норма харчування для дітей відповідного віку, крім нашумівшого молока, діти повинні споживати в достатній кількості м’ясо, рибу, яйця, хліб, овочі і звісно фрукти.

Журналісти видання промоніторили усі закупівлі Департаменту освіти і відшукали 20 на різні продукти харчування. Це закупівлі проведені у грудні-січні на постачання харчів у дитсадки протягом всього 2025 року.

 

Таким чином, протягом 2025 року Департамент освіти запланував витратити 57,9 млн грн на закупівлю продуктів харчування для вихованців ДНЗ Луцької громади. В ході проведення торгів через майданчик публічних закупівель ProZorro замовник з постачальниками законтрактували поставку продуктів на загальну суму 53 281 636 грн. Тож вдалось зекономити близько 4 мільйонів. Але це лише на перший погляд. Адже якщо детальніше проаналізувати ці закупівлі і співставити з минулими роками, то стає очевидним те, що на кінець року замість заявленої суми з врахуванням «економії» - управління освіти навпаки переплатить не один мільйон.

І це все завдяки легальній «схемі»

Аналізуючи закупівлі, журналісти звернули увагу на той факт, що по деяких контрактах вже укладені додаткові угоди. Вже через місяць-два після оголошення переможця – в договір на постачання вносять правки. І що цікаво, у виявлених 5 закупівлях причиною укладення додаткової угоди є… збільшення ціни.

Офіційно на майданчику ProZorro це обгрунтовується так:

«Погодження зміни ціни за одиницю товару в договорі про закупівлю у разі коливання ціни такого товару на ринку, що відбулося з моменту укладання договору про закупівлю або останнього внесення змін до договору про закупівлю в частині зміни ціни за одиницю товару. Зміна ціни за одиницю товару здійснюється пропорційно коливанню ціни такого товару на ринку (відсоток збільшення ціни за одиницю товару не може перевищувати відсоток коливання (збільшення) ціни такого товару на ринку) за умови документального підтвердження такого коливання та не повинна призвести до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю на момент його укладення».

То що ж є підставою для зміни ціни.

Згідно законодавства, факт коливання ціни на товар на відповідному ринку має бути документально підтвердженим. Таким підтвердженням може бути довідка Торгово-промислової палати, органів Держстату тощо. Документальне підтвердження коливання цін на ринку має містити інформацію саме про зміну ціни за період (ціна на початку періоду – ціна на кінець періоду).

Однак, в жодному з цих 5 випадків закупівлі Департаментом освіти м’яса, овочів, фруктів, олії та кефіру серед документів відшукати подібну довідку Торгово-промислової палати чи Держстату – не вдалося. І це при тому, що вона має бути долучена до додаткової угоди і є невід’ємною частиною основного договору.

Як це має виглядати згідно чинного законодавства.

От до прикладу аналогічна закупівля Департаменту освіти та гуманітарної політики Черкаської міської ради з подальшим укладенням додаткової угоди про зміну ціни за одиницю товару у зв’язку з підвищенням ринкових цін.

Підставою для зміни ціни стала Довідка торгово-промислової палати, яку має подати постачальник і в обов’язковому порядку – прикріпити до додаткової угоди. І ось як вона виглядає:

Однак в жодному з 5 випадків про які йде мова – такої довідки не надано.  Тож наскільки підняття ціни на окремі продукти в рамках закупівлі для дитсадків є обґрунтованим і відповідає зміні ринкових цін – лишається лише здогадуватись.

Так, до прикладу, закупівля м’яса. Після підвищення ціни доведеться заплатити на 2 058 106 грн більше. А точніше – з передбачених на закупівлю свинини та курятини коштів, не вистачить 2 058 106 грн, аби повністю забезпечити усі дитсадки м’ясом в належному обсязі на цілий рік.

В кінцевому варіанті, замість 14,9 млн грн постачальнику доведеться заплатити понад 17 млн грн. Або ж... оголосити новий тендер.

Дуже схожа ситуація і з закупівлею овочів. Після укладення додаткової угоди і врахування росту цін – дефіцит становить 343 240 грн.

Через підняття цін на яблука – по закупівлі фруктів дефіцит коштів становитиме на кінець 2025 року – 82 500 грн.

А от через ріст цін на олію з 57 до 62,7 грн/кг, в розрахунку на 9 500 кг доведеться доплатити постачальнику 54 150 грн.

З кефіром ще цікавіше. 20 січня 2025 р. Департамент освіти підписує з переможцем закупівлі (ФОП Цюрик М.В.) договір на постачання у дитсадки 17 150 літрів кефіру по ціні 55 грн/л. на загальну суму 943 250 грн. А вже 22 січня 2025 р., всього лишень через 2 дні – вносять зміни до договору і підписують додаткову угоду.

Замість 17 150 літрів кефіру – вказують 16 634 л. А ціна – зростає з 55 до 56,7 грн/л. Таким чином, в рамках закупівлі за це доведеться доплатити 943 147 грн

ЧИТАЙТЕ БІЛЬШЕ: «Апетити департаменту ростуть»: як у Луцьку переплачують за «молочку»

Тендерний комітет це все гарно «припорошує» офіційним обгрунтуванням:

«покращення якості предмета закупівлі, за умови що таке покращення не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю».

Однак варто зауважити той момент, що хоч це і не призвело до збільшення суми закупівлі, та діти отримають кефіру на 516 літрів менше. Гадаєте обсяги закупівель знизились? Аж ніяк ні, адже розрахунки проводять на усіх дітей, які відвідують дитсадки громади.

Як розповідають учасники тендерів – це звичайна практика. В кінці або на початку бюджетного  року проводять велику закупівлю продуктів харчування. Виграє звісно той, хто запропонував найнижчу ціну. І досить часто – це хтось з «потрібних та вигідних» постачальників. Та вже за місяць-другий – укладається угода і до договорів вносять зміни в межах визначеної суми фінансування. І тут найцікавіше: ціна за одиницю зростає, а загальний обсяг продукції часто зменшується. Наприкінці року замовники просто проведуть додаткову закупівлю того самого м’яса, овочів чи кефіру, адже обсяг потреби не змінився і дітей треба харчувати всіх однаково. А отже – і кошти в бюджеті знайдуть.

Таким чином, ніхто на закупівлях не економить ні копійки, а радше навпаки – на кінець року переплачують мільйони. Та переплачують це офіційно, «припудрюючи» усе «зростанням ринкових цін».

Коментарів немає

Залишити коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована. Обов’язкові поля позначені *