Поблизу «Ягодина» київська фірма «Інтерколесо» будує потужний логістичний центр.
Це буде перевалочна база для нафтопродуктів, будівельних матеріалів і зерна. Реалізовуватиме проєкт бізнес, який пов’язаний з народними депутатами з Волині Степаном Івахівим та Ігорем Палицею. А щоб отримати землю під цей логістичний комплекс компанії зімітували торги на земельних аукціонах. Як провернули зухвалу аферу автори великого бізнесового проєкту з’ясував Центр журналістських розслідувань «
Будівництво стартувало
Будівництво великого логістичного комплексу з підведенням залізничних колій і спорудженням мостів через річку Гапа заплановане в чотири черги на трьох земельних ділянках за 8 кілометрів від митного пункту пропуску «Ягодин» та за 8 кілометрів від міста Любомль. Замовник проєкту – столичне Товариство з обмеженою відповідальністю «Інтерколесо». 2,2 га надала підприємству в обмежене користування Укрзалізниця. Ще 5,5 га продала фірмі за 4,2 мільйона гривень Вишнівська сільська рада. А найбільшу з них на понад 27 га «Інтерколесо» орендує у Любомльської міської ради.
Комплекс буде складатися з п’яти терміналів: зернового, бітуму, олії, світлих нафтопродуктів і контейнерного. Містобудівні умови і обмеження надав відділ містобудування, архітектури, житлово-комунального господарства та комунального майна Любомльської міської ради.
«Інтерколесо» вже отримало висновки з оцінки впливу на довкілля щодо будівництва залізничних колій і прокладання мостів через річку Гапа, а також щодо власне спорудження логістичного комплексу.
«Тут буде кілька гілок залізничних колій, – розповідають будівничі, яких «Сила правди» застала за роботою. – Оця територія, тут буде будівля для фур відкритого типу. В минулому році ми почали підготовчі роботи, чагарники вирубували, розчищали все. Зараз насипаємо пісок. Будівельні роботи тільки почались. Наша техніка більше задіяна на дорогах, а екскаватори орендуємо. Це перша черга будівництва. Маємо дозвіл на під’їзні колії».
Згідно з інформацією з документів у Реєстрі будівельної діяльності, генеральним підрядником на об’єкті є Товариство з обмеженою відповідальністю «Волиньдорбуд».
«Волиньдорбуд» зареєстроване в Ковелі – центрі виборчого округу народного депутата України Степана Івахіва. «Сила правди» писала, що у 2021 і 2022 роках фірма стала одним із лідерів з освоєння коштів на будівництві і ремонтах автомобільних доріг в області. І це при тому, що спершу у «Волиньдорбуду» не було навіть власної техніки для таких підрядів, але бізнесмени вийшли з положення беручи її в оренду у родичів і друзів Ігоря Палиці. Офіційні засновники «Волиньдорбуду» Руслан Курило та Юрій Романко до цього працювали в інших компаніях олігархів.
Головний на об’єкті зауважує, що цей проєкт – справа не одного року, бо, каже, будують сухопутний порт.
Начальник дільниці ТОВ «Волиньдорбуд» Олег Ярмолюк
«Підготовчі роботи почалися тут з 16 червня 2022 року, – каже начальник дільниці ТОВ «Волиньдорбуд» Олег Ярмолюк. – Зараз ми насипаємо дамби під мости. Моя ділянка роботи запланована до 2024 року. Але конкретних дат ще нема. Ви ж самі розумієте, яка зараз ситуація в країні, плюс погодні умови можуть вплинути.
Має бути великий логістичний комплекс. По-простому – сухопутний порт. Тому що зараз ситуація з Одесою самі бачите яка, а кордон в нас близько. Для Вишнівської громади буде дуже багато робочих місць. Якщо тут є 27 гектарів, умовно розібємо їх на 7 комплексів, то роботи є багато для місцевих людей»
«Цього року будуємо залізницю, щоб забезпечити державні вимоги для перевантаження зерна і нафти, бо одеський порт заблокований, – пояснює Андрій Циганов, якого на будівництві називають представником фірми «Інтерколесо». – Будемо цього року будувати колії. Потім ми маємо передати колії залізниці. Вони теж будуть використовувати їх в разі чого. Взаємодія така. Прорекламуйте цей об’єкт, бо в нього треба залучати інвестиції. Шукаємо людей, яким таке цікаво».
Натомість в одній з соціальних мереж Андрій Циганов написав про себе, що він головний інженер групи компаній «Континіум».
Скріншот профілю Андрія Циганова в соціальній мережі LinkedIn
Хто є хто в «Інтерколесі»
Товариство з обмеженою відповідальністю «Інтерколесо» – відносно нове підприємство. Його зареєстрували в січні 2022-го. Засновником «Інтерколеса» спершу була вже відома на Волині фірма «Град Інвест Ріал Істейт», яка кілька місяців тому викупила занедбане комунальне майно Волинської обласної ради, себто колишній обкомівський готель для віпів «Круча».
Офіційно бенефіціарами компанії на початках були Ігор Хмельов та Андрій Шабаєв. Саме Ігоря Хмельова називають одним із топ-менеджерів фінансово-промислової групи «Приват». Разом з Шабаєвим вони є власниками та управителями низки інших компаній, які пов`язані з дніпровським олігархом Ігорем Коломойським та його волинським бізнес-партнером Ігорем Палицею. Наприклад, «Грін ріелті», яке донедавно опікувалося луцьким стадіоном «Авангард», або ж ПрАТ «Універмаг Луцьк», якому належить луцький ЦУМ. Загалом – близько пів сотні пов’язаних між собою фірм.
Згодом чималу частку розміром у 26% в «Інтерколесі» отримала киянка Ірина Куртвелієва. Згідно з даними аналітичної системи «YouControl», Куртвелієва раніше очолювала компанії ексвіце-прем’єр-міністра України, відомого політика і бізнесмена Сергія Тігіпка. Зокрема, «ТАС-Логістік» і «Поліс. ЮА».
А наприкінці травня 2023-го в засновники «Інтерколеса», крім Хмельова і Шабаєва, ввели новостворений Закритий недиверсифікований венчурний корпоративний інвестиційний фонд «Капітал Груп Компані». Фонд входить в групу «Континіум», його засновниками є колишня дружина іншого олігарха з Волині Степана Івахіва Світлана (вона ж і голова наглядової ради фонду) та його старша дочка Тетяна Бутерлін.
Крім того, 29 червня Антимонопольний комітет України дозволив ТОВ «Буковель» придбати частки у статутному капіталі ТОВ «Інтерколесо». З рішення відомо, що йдеться про 50% у компанії. Це частка ТОВ «Град Інвест Ріал Істейт», яку контролювали Ігор Хмельов і Андрій Шабаєв.
Буковель – відомий курорт в українських Карпатах. Бенефіціарами однойменної фірми є син Ігоря Палиці Захар і колишня дружина олігарха Оксана. ТОВ «Буковель» це той актив, який повинен би був задекларувати народний депутат Ігор Палиця, але так і не зробив цього попри власні обіцянки. Тож тепер серед бенефіціарів «Інтерколеса» можуть з’явитися син Ігоря Палиці Захар та колишня дружина Оксана. Фактично, група «Приват» змінила одну свою компанію в «Інтерколесі» на іншу.
«Сила правди» попросила Антимонопольний комітет України роз’яснити, доцільність викупу частки однієї фірми, яка входить в групу компаній «Приват», іншим підприємством з тієї ж групи. Судячи з відповіді, це суто формальна процедура.
«Дозвіл на концентрацію Комітет надає на підставі заяви та інформації, наданої суб’єктами господарювання, які несуть відповідальність за її повноту та достовірність, у тому числі щодо відносин контролю.
Матеріали заяви, на підставі яких було прийнято рішення Комітету від 29.06.2023 No 182-р, не містять інформації щодо наявності відносин контролю, у значенні статті 1 Закону України «Про захист економічної конкуренції», між Групою «Приват» та учасниками концентрації – ТОВ «Буковель» й ТОВ «Інтерколесо».
Як фірми Палиці і Івахіва розіграли земельні торги
Схоже, останнім часом волинська земля стала особливо привабливою для столичних інвесторів. Однак, якщо у березні 2023-го передача в оренду фірмі «Град Інвест Ріал Істейт» за копійки ділянки площею майже гектар під комплексом Круча у Луцьку викликала пристрасті в обласній раді і резонанс у ЗМІ, то десятки гектарів поблизу державного кордону перейшли у користування тишком-нишком.
Йдеться про вищезгаданий грандіозний проєкт – будівництво логістичного центру.
У січні 2022-го Любомльська міська рада виставила на продаж з аукціону право оренди земельної ділянки площею 27 гектарів. Як зазначено в оголошенні, «відведеної для будівництва та обслуговування будівель і споруд додаткових транспортних послуг та допоміжних операцій». Початкова ціна лоту становила 518,6 тисяч гривень за користування на рік, а мінімальний крок – 5,2 тисячі гривень.
На аукціон «прийшли» троє учасників: ТОВ «Град Інвест Ріал Істейт» з пропозицією 3 мільйони гривень, ТОВ «Інтерколесо», яке мало намір заплатити за ділянку 525 тисяч гривень і ТОВ «Глобус Істейт», яке давало 520 тисяч. Протягом трьохраундного англійського аукціону зросла пропозиція лише одного учасника – фірми «Інтерколесо». Вона досягла 530 тисяч гривень. Інші не торгувалися.
У результаті перемогу здобуло «Град Інвест Ріал Істейт» з ціною 3 мільйони гривень. Щоб не платити більше, директор фірми-переможниці, який водночас є співвласником «Інтерколеса», яке брало участь у цих же торгах з майже в шість разів дешевшою пропозицією, тобто Ігор Хмельов, написав лист Любомльській міській раді про відмову від виграшу. Згідно з чинним законодавством, право оренди 27 гектарів на держкордоні перейшло до ТОВ «Інтерколесо», яке і уклало угоду з продавцем.
Таким чином, Любомльська міська рада втратила можливість додатково заробити на оренді 2,47 мільйона гривень на рік. А за 49 років, на які укладено договір, і взагалі виходить нічогенька сума – понад 120 мільйонів гривень.
Ще одним доказом змови між учасниками торгів є те, що витяги з Єдиного державного реєстру юридичних осіб і фізичних осіб-підприємців для фірм «Інтерколесо» і «Град Інвест Ріал Істейт» брала одна й та ж людина – юрист Петро Данилець. Чоловік підтвердив, що більше року тому одночасно готував документи для участі в аукціоні для обох підприємств. Нині ж, за його словами, він несе службу в лавах сил оборони.
Зверху донизу: витяги підприємств «Град Інвест Ріал Істейт» і «Інтерколесо». Замовляла їх одна людина.
«Сила правди» звернулася також до організатора торгів у Любомльській міській раді Юрія Остапчука.
– Чи знали ви про змову на торгах? – запитуємо.
– Я не можу цього знати. Я не бачив, хто там бере участь. Вся ця інформація закрита і ми бачимо компанії тільки після аукціону, – відповідає Юрій Остапчук.
– Співвласники принаймні у двох фірм-учасниць, «Інтерколесо» і «Град Інвест Ріал Істейт», ті самі.
– Мені не відомо. Нічого більше сказати не можу.
– Любомльська громада втратила майже 2,5 мільйона на цих торгах.
– Я ж не міг заставити підписати договір. Це були відкриті торги і так буває, що відмовляються переможці. Я не готовий сказати, що це якась схема. Моя робота була організувати торги і я це зробив. Торги відбулися, договір підписаний.
До речі, це не єдині зімітовані компаніями з-під однієї парасольки земельні торги. Ще 5,5 гектарів ТОВ «Інтерколесо» викупило у Вишнівської громади. Тут роль статиста на аукціоні виконало Товариство з обмеженою відповідальністю «Текта Домус», яке пов’язане з групою «Континіум» Степана Івахіва. Засновником і співвласником фірми є депутат Волинської обласної ради від партії «Європейська Солідарність», колишній юрисконсульт «Континіуму» Артем Запотоцький. Іншою співвласницею на папері є Юлія Оніщенко. На Запотоцького і Оніщенко записані частки в низці компаній «Континіму». Зокрема, у фірмі «Бріс» ЛТД, ТОВ «Аксіліум», ТОВ «Агро-Ленд-Кепітал». Адреса «Текта Домус» співпадає з адресою низки компаній групи.
Повертаючись до аукціону з продажу земельної ділянки, який відбувся наприкінці 2022-го, варто зазначити, що «Інтерколесо» і «Текта Домус» не торгувались між собою, а різниця між їхніми ціновими пропозиціями становила менше, ніж 2,5 тисячі гривень. Ділянку площею 5,5 га цінили в 4,136 мільйона гривень. «Інтерколесо» запропонувало 4,180 мільйона гривень, а «Текта Домус» – 4,177 мільйона.
Та й цієї землі виявилось замало для реалізації проєкту. Укрзалізниця, в постійному користуванні якої є ділянка площею майже 86 гектарів за межами населених пунктів Ковельського району, також дозволила ТОВ «Інтерколесо» на ній господарювати. Договір сервітуту підписали у вересні 2022 терміном на 5 років. Відтак «Інтерколесо» буде використовувати 2,2 гектара залізничної землі і за це щомісяця сплачуватиме трохи більше 633 гривень. За п’ять років, вказано в договорі, має набігти 38 тисяч гривень.
Керівниця громадської ініціативи «За чесний тендер» Мирослава Примак каже, що Закон України «Про захист економічної конкуренції» забороняє погоджувати свою поведінку суб’єктам господарювання, в тому числі у вигляді спотворення результатів торгів, аукціонів, конкурсів, або тендерів.
«Встановлювати наявність таких антиконкурентних узгоджених дій, або простими словами змов, можуть органи Антимонопольного комітету. На аукціон таке рішення АМКУ не впливає. На учасників може бути накладено штраф (до 10% доходу (виручки) суб’єкта господарювання від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) за останній звітний рік, що передував року, в якому накладається штраф). Якщо в тендерах існує заборона укладення договору з учасником торгів, що є у списку АМКУ протягом 3-х років, то законодавство про оренду чи приватизацію комунального, державного майна таких обмежень не містить», – пояснює юристка.
Чим небезпечні змови? Тим, що результат (в даному випадку сума коштів для громади за об’єкт, що здається в оренду чи продається) буде спотворений – тобто ціна оренди чи викупу нижче тієї, яку можна було б виручити. Наприклад, якби конкуренція між учасниками була справжньою, то Любомльська громада могла б отримати 3 мільйони гривень за оренду ділянки за рік, а не половину мільйона.
Водночас, якби на аукціон не подався другий учасник, то «Інтерколесо» не змогло б отримати ділянку під свій проєкт.
Директора компанії «Інтерколесо» Андрія Шабаєва на об’єкті «Сила правди» не зустріла, хоча, за словами відповідальних за будівництво, він навідувався. Не вдалося поспілкуватися і телефоном. За номером у столичному офісі фірми нас вислухали і обіцяли передати прохання про коментар керівництву. Оскільки відповіді тривалий час не було, довелося телефонувати повторно. На тому кінці слухавки скерували до Євгенія Кондратенка, який нібито мав відповісти на всі питання щодо земельних аукціонів.
Статус цієї особи в компанії «Силі правди» з’ясувати не вдалося, чоловік відмовився називати власну посаду. Згідно з даними аналітичної системи «YouControl» він є чинним директором Закритого недиверсифікованого венчурного інвестиційного фонду «Ріверсайд», який належить синові Ігоря Палиці Захару Палиці.
– Я по телефону нічого не коментую, – відповідає уповноважений поспілкуватись з Центром журналістських розслідувань «Сила правди» Євгеній Кондратенко.
– А яким чином можете коментувати? – запитуємо.
– Звертайтесь офіційним листом на ім’я директора.
– Ми дослідили земельні аукціони і виявили ознаки змови…
– Ну, що ви таке кажете?
– Витяги для двох учасників, фірм «Інтерколесо» і «Град Інвест Ріал Істейт» брала одна людина і цей чоловік підтвердив, що готував документи до аукціону для обох підприємств. Як так сталося?
– Будь-хто може брати витяг. Заходите до реєстру, платите гроші і отримуєте витяги. Послухайте, якщо ви вважаєте, що там є якісь порушення, то можете згідно чинного законодавства звернутися у відповідні органи, – резюмував співрозмовник.
Центр журналістських розслідувань «Сила правди» надіслав Євгенію Кондратенку офіційного листа з запитаннями, на які відповідей так і не надійшло.
За особистим номером телефону іншого співвласника «Інтерколеса» Ігоря Хмельова відповіли, що ми помилилися номером.
Коли і як Палиця і Івахів «подружилися»
До 2019 року Ігор Палиця і Степан Івахів були затятими політичними опонентами. Обидва – нардепи трьох скликань. Палиця був членом партії «Укроп», а Івахів потрапив в Раду як безпартійний самовисуванець.
Палиця та Івахів стартували в житті з оптової торгівлі пальним. Перший, зокрема, створив підприємство, яке займалося імпортом пального, – «Мавекс-Л», згодом він став партнером олігарха Ігоря Коломойського у групі «Приват» і нафтовому бізнесі, кілька років очолював підприємство «Укрнафта».
Івахів спільно з трагічно загиблим екснардепом Ігорем Єремеєвим створив бізнес-групу «Континіум». Один з найбільш відомих її активів – автозаправки «WOG».
Стосунки між «Приватом» і «Континіумом» не були дружніми, особливо після смерті Єремеєва. Однак, напередодні останніх парламентських виборів у 2019 році Палиця та Івахів помирилися. Після виборів останній увійшов в депутатську групу «За майбутнє» у Раді, яку очолив Палиця, а на місцевих виборах 2020 року – був одним із облич виборчої кампанії однойменної партії на Волині поряд із Ігорем Палицею. У листопаді 2019 року мережа WOG суттєво наростила закупівлі нафтопродуктів у НПЗ «Укртатнафта», який контролювався Коломойським. Нині вже націоналізовану «Укрнафту» і «Укртатнафту» очолює колишній менеджер «Континіуму» Сергій Корецький.
Обидва нардепи входять в сотню найбагатших українців за версією журналу «Forbes Ukraine». За підсумками воєнного 2022 року, політики-бізнесмени втратили чимало активів. Проте, якщо Ігор Палиця за статками опустився з 44 місця на 49-е, то Степан Івахів навпаки піднявся у рейтингу з 58 сходинки на 54-у.
Схоже, політики-бізнесмени таки серйозно здружилися. Проєкт будівництва логістичного центру на кордоні з Польщею тому неабиякий доказ.
Коментарів немає
Залишити коментар