Хто на Волині будує лісові дороги і як це вплине на природу

image
Назар Тарадюк / 21.08.2024 / 0 Коментарів

На Волині та Рівненщині минулоріч на будівництво та ремонти лісових доріг витратили майже 35 мільйонів гривень.

Цьогоріч на це планують спрямувати 213 мільйонів гривень. Головними підрядниками на лісових дорогах стали скандально відома львівська фірма та підприємства, пов’язані з волинськими політиками Ігорем Палицею та Степаном Івахівим. Хто і де будує лісові дороги на Волині і яка від них користь – дослідив Центр журналістських розслідувань «Сила правди». 

Скільки лісових доріг побудують і відремонтують на Волині та скільки це коштуватиме

Минулоріч державне підприємство «Ліси України» оголосило про будівництво рекордної кількості нових лісових доріг – 500 кілометрів, з них в межах Поліського лісового офісу – 180. Важливість і необхідність такого будівництва обгрунтовують тим, що сучасні лісові дороги багатофункціональні і в кожному їх відрізку присутній соціальний фактор. 

Та найважливіше, мовляв, те, що «у час війни призначення таких шляхів – оборонне. Лісові дороги якісні, всі локації грамотно сплановані. Тож і прикордонники, і українські військові успішно використовують їх у своїй роботі». А ще ці дороги – «не примха, а необхідність» – переконують лісівники. 

За інформацією державного підприємства «Ліси України», у 2023 році за будівництво та капітальні ремонти лісових доріг в межах Поліського лісового офісу, куди входить Волинь та Рівненщина, підрядникам оплатили 34,9 мільйона гривень. Цьогоріч запланували витратити в шість разів більше.

«На будівництво, реконструкцію та капітальний ремонт лісових автомобільних доріг в межах Поліського лісового офісу у 2024 році заплановано 213 млн. грн., з яких 117 млн. грн. – капітальне будівництво доріг, 96 млн. грн. – капітальний ремонт», – йдеться у відповіді ДП «Ліси України» на запит «Сили правди». 

«Будівництво цієї лісової дороги надасть доступ до віддалених та заболочених масивів, де зосереджені значні обʼєми ресурсу. В результаті – це забезпечення виконання господарських та економічних показників підприємства. В тому числі  платежів до бюджетів», – пишуть на сторінці Поліського лісового офісу.

За інформацією ДП «Ліси України», в межах Поліського лісового офісу загалом планують зробити 190 кілометрів лісових доріг (90 км на Волині та 103 – на Рівненщині). 

На підвідомчій філії «Ківерцівське лісове господарство» території хочуть відремонтувати 19,7 кілометра, в Костопільському лісгоспі збудувати 19,3 кілометра. Найменше доріг збудують через ліси філії «Любешівське лісове господарство» – лише 2,3 кілометра.

Чому під час війни будують лісові дороги на Волині, яка користь і вартість такого будівництва ми запитали у Поліському лісовому офісі. Там спочатку відмовились коментувати, згодом пообіцяли надати відповідь. Наступного дня вона з’явилася на сторінці офісу у Facebook. 

Тож будівництво доріг під час війни пояснюють логістикою і собівартістю заготівлі: «собівартість дуже залежить від логістики. Якщо тягнути трактором колоди з лісосіки багато кілометрів – логістика з’їсть увесь прибуток. Потрібна дорога. Щоб витримала важкі лісовози. Не розлізлась під час дощів»

 Також лісові дороги – це доступ до ресурсу та боротьба з пожежами. Крім того, вони мають і соціальну складову – адже ними користуються громади. 

Щодо вартості будівництва, то не наводять жодних цифр. Втім наголошують, що будують технічні лісові проїзди, які дешевші, ніж автомобільні дороги. А вкладають власні кошти, які заробляють підприємства.

Хто ж будує лісові дороги?

У 2024 році ДП «Ліси України» не оголошувало нових тендерів на будівництво та ремонти доріг, а продовжують роботи за розпочатими у 2023 році. Здебільшого, у рамках одного тендеру підприємство замовляло ремонти чи будівництво до десятка доріг у різних лісових господарствах. Як от у тендері за понад 40 мільйонів гривень замовили ремонти лісових доріг у Колківському, Городоцькому, Любешівському та Ратнівському лісових господарствах.

За інформацією порталу публічних закупівель Prozorro, головними підрядниками на ремонтах та будівництві лісових доріг на Волині та Рівненщині у 2023-2024 роках стали три фірми, дві з яких наближені до волинських політиків Ігоря Палиці та Степана Івахіва. 

Зокрема, це львівська компанія «Вельт капітал», яка отримала підрядів на 63,6 мільйона гривень, ковельська фірма «Волиньдорбуд» – на 29,4 мільйона гривень та івано-франківська «ПБС» – на 12,7 мільйона гривень. Також кілька підрядів на 1,5 мільйона гривень отримав Київський облавтодор.

Підприємство «Вельт капітал» зареєстроване у Львові, його єдиною власницею і засновницею є Тетяна Павленко. В останні роки фірма має неабиякий успіх у дорожніх тендерах на Волині і минулого року навіть стала головним підрядником у ремонті місцевих доріг. Цьогоріч компанія також отримала кількамільярдні замовлення на зведення прикордонних фортифікацій в області.

Втім, у ЗМІ вона часто згадується в епіцентрі скандалів, адже неодноразово фігурувала у журналістських розслідуваннях та кримінальних провадженнях. А депутати Львівської міської ради навіть вимагали розірвати договір з «Вельт капітал» через фінансові махінації щодо заниження податків. 

А от фірми «Волиньдорбуд» та «ПБС» мають чимало спільного. По-перше, співпрацюють одне з одним. По-друге, обидві входять до сфери впливу оточення волинських народних депутатів-олігархів. Зокрема, фірма «Волиньдорбуд» після виборів 2019-2020 років стрімко увірвалась на волинський дорожній ринок. Їй вдалося отримати багатомільйонні дорожні підряди, не маючи ні власної техніки, ні інших ресурсів для ремонту доріг. Все потрібне обладнання вона позичала у згаданої фірми «ПБС» та ТОВ «Буковель».

ТОВ «ПБС» опосередковано належить колишньому нардепу та бізнес-партнеру Ігоря Палиці Олександру Шевченку. Хоча офіційно його власницею та засновницею є жителька Івано-Франківська Іванна Непик. Власниками ж ТОВ «Буковель» є колишня дружина та син Ігоря Палиці – Оксана та Захар Палиці

Крім того, «Волиньдорбуд» має зв’язки і з іншим волинським олігархом – Степаном Івахівим: засновник компанії Юрій Романко раніше значився засновником фірми «Слово Волині», яку пов’язують з нардепом. 

До слова, до 2019 року Ігор Палиця та Степан Івахів були запеклими ворогами, втім напередодні парламентських виборів все змінилося. Після них Степан Івахів у Верховній Раді увійшов до депутатської групи «За майбутнє», а на Волині почали з’являтися компанії із ознаками зв’язків обох бізнесових груп.

До слова, «Волиньдорбуд» торік також був серед головних підрядників на будівництві та ремонтах волинських доріг: він зосередився на частинах доріг державного значення, тоді як згаданий «Вельт капітал» – на дорогах місцевого значення.

Також «Волиньдорбуд» став підрядником на будівництві так званого сухопутного порту біля митного пункту пропуску «Ягодин». Журналісти дослідили, що пов’язані зі згаданими олігархами фірми розіграли земельний аукціон задля будівництва цього терміналу. 

Ці фірми також вийшли на перші позиції у будівництві лісових доріг і на загальнодержавному рівні. За даними видання «Наші гроші», у 2023 році на будівництво лісових доріг «Ліси України» витратило 263 мільйони гривень. За ці кошти ремонтували та будували лісові дороги у Рівненській, Волинській, Івано-Франківській та Закарпатській областях. До трійки найбільших підрядників увійшли саме «Вельт капітал», «ПБС» та «Волиньдорбуд». 

Екологи кажуть про шкоду від лісових доріг

Однак, екологи вважають, що будівництво лісових доріг не несе великої користі, а єдиною його ціллю є доступ до більшої кількості ресурсів. 

«Ці лісові дороги вони будують, як самі заявляють, для того, щоб вони окупились, – розповідає еколог, експерт Української природоохоронної групи Петро Тєстов. – Тобто, вони шукають якийсь ліс, який давно не вирубувався і будують туди лісову дорогу, аби вирубати ліс. І дуже часто виявляється, що будують вони їх не в лісах, які призначені для того, а в лісах, які або рекреаційні, або водоохоронні, або взагалі у природно-заповідному фонді. І саме те, що вони будують в таких місцях, це основна шкода. Користь може бути, якщо, наприклад, між селами немає нормальної дороги. Це єдина користь від таких доріг». 

Петро Тєстов, експерт ГО «Українська природоохоронна група»Фото з сайту Рубрика

 

Також, на думку еколога, нові дороги несуть ще й інші ризики для природи: адже ними частіше приїжджають люди на відпочинок, а це створює загрозу для тварин та всього середовища. Крім того, вирубування лісів може негативно вплинути на природні заповідники – такі ризики може мати і будівництво деяких доріг на Волині. До прикладу, у Колківському лісовому господарстві планують відремонтувати понад 5 кілометрів дороги поблизу ландшафтного заказника місцевого значення «Граддівський». 

«Це може мати негативний вплив через зміну гідрологічного режиму заказника. Будівництво дороги змінює гідрологічний режим, осушуючи територію навколо. Звісно, що це дає можливість проводити рубки. Але це призводить до зміни рослинного покриву осушених ділянок – замість вологолюбних видів будуть з’являтись такі, що люблять більш сухі умови, – розповідає еколог. – Також шкоди для довкілля може завдати і капремонт дороги у Добренському лісництві на Камінь-Каширщині. Вона проходить безпосередньо біля ботанічного заказника місцевого значення «Поступельський журавлинник», поблизу якого є заболочені ліси. Тож будівництво дороги призведе до збільшення рубок в них і зміни гідрологічного режиму». 

Екологи кажуть, що щорічно Україна втрачає сотні й тисячі гектарів старих лісів, критично важливих для збереження біорізноманіття. Більша частина таких лісів не має заповідного статусу і збереглася через важкодоступність.

І замість того, щоб боротися за збереження біорізноманіття, лісова галузь будує дороги, щоб його знищувати. Тож 500 кілометрів нових доріг це сумнівна ініціатива – вважають екологи. 

Втім, лісівники вважають, що лісові дороги таки краще, ніж зовсім нічого:

«117 км лісових доріг на дві області це дуже мало. Але краще, ніж ніщо», – йдеться у дописі Поліського лісового офісу про дороги.

Коментарів немає

Залишити коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована. Обов’язкові поля позначені *