Мерія Луцька знову конфліктує з коледжем НУХТ: чому

image
Еля Коротинська / 29.08.2023 / 0 Коментарів

У Луцькій міській раді зазначають, що відреставровані підземелля Окольного замку можуть почати руйнуватися через порушення температурного режиму в приміщенні, адже студенти Волинського відокремленого коледжу Національного університету харчових технологій використовують його як укриття.

Журналісти сайту новин Луцька та Волині «Конкурент» дізнавалися, як саме здобувачі освіти на це впливають і які є шляхи розв'язання цієї проблеми.

Конфлікт між міською радою та закладом освіти виникає не вперше. Цього разу нарікають на роботу музейного простору та підземель. Раніше ж, у березні, 2023 року, студентів та викладачів «Волинського фахового коледжу Національного університету харчових технологій» хотіли виселити з приміщення на Кафедральній, 6, яке знаходиться біля Замкової площі.

За словами очільника Департаменту економічної політики Луцькради, коледж заважає розвитку туризму. Адже на території закладу розміщена туристична пам'ятка, яку відреставрували за допомогою європейських партнерів.

Міська рада хотіла виселити освітян, бо ті, на думку політиків, заважали б проводити екскурсії та вести іншу діяльність в музейному просторі. Проте коледж таки не виселили з приміщення. Адміністрація закладу відкидала усі звинувачення про те, що вони заважатимуть функціонуванню музею, а згодом підписали з радою договір про співпрацю.

Що не так з температурним режимом?

Під час дня депутата в стінах музейного простору «Окольний замок» заступниця Луцького міського голови Ірина Чебелюк розповіла, що у підземеллях необхідно постійно підтримувати температурний режим, щоб стіни не руйнувалися. Інколи працівники зранку підсушують мокрі сліди, щоб вони не розповсюджувались по всьому приміщенню.

«Ми спостерігали навіть цієї весни, коли здійснені були ремонтні роботи, що стіни можуть бути вологими. Це залежить від погодніх умов, від пори року і за цим треба слідкувати. Якщо вранці стіна мокра  ми підсушуємо її. Мене критикували за вислів, що люди дихають і це впливає на стан стін. Ми розуміємо, що коли в приміщення зайде 100-150 людей, вони надихають теплим повітрям і на стінах буде конденсат. А це додаткові витрати. Зараз великі кошти ми тратимо на електрику. Це об'єкт, який потребує дуже пильної уваги і капіталовкладень. Навчальний заклад не зможе утримувати такий об'єкт», – каже заступниця.

Також вона додала, що з початком навчального року, який традиційно стартує 1 вересня, частину підземель використовуватимуть як укриття для студентів коледжу, на території якого й знаходиться пам'ятка. Це може завдати шкоди музею. Крім того, невідомо, в якому режимі пам'ятка працюватиме, бо в музеї можуть проводити екскурсії, а коли лунатиме тривога, то в підземелля спускатимуться студенти.

«Ми з першого вересня розпочнемо працювати зі студентами й нам будуть потрібні додаткові штатні одиниці для того, щоб контролювати процес перебування. Директор поставив чітку вимогу, що біля воріт має стояти наш працівник і чітко буде слідкувати, щоб не потрапили посторонні особи. Через те, що це пам'ятка архітектури, але вона на території навчального закладу, ми мусимо йти на такі кроки. З початком навчального процесу ми розуміємо, що буде впливати на процес роботи, бо будуть повітряні тривоги», – зазначає Ірина Чебелюк.

Підземелля

Також під час дня депутата згадали й про підприємницьку діяльність. Адже, на думку депутатів, на території культурної пам'ятки не вистачає якогось закладу, наприклад. кафе. Проте поки цього не можна зробити. За статутом навчального закладу, на території не можна вести комерційну діяльність. Тому такий спосіб додаткового заробітку наразі впровадити важко.

Які рішення знайшла міська рада?

У коментарі нашим журналістам Ірина Чебелюк розповіла, що зараз коледж згідно з документами, не може використовувати укриття музейної пам'ятки, адже дозволи, які давали змогу це робити, – анульовані. За її словами, коли заклад освіти проводив власне обстеження підземель, аби отримати дозвіл від відповідних служб, щоб користуватися підземними приміщеннями як укриттям, дирекція приховала факт того, що простір взагалі не зданий в експлуатацію. Тому, надані дозволи й скасували.

Що каже дирекція НУХТ?

В навчальному ж закладі кажуть, що чекатимуть на висновки експертів щодо укриття. Але сподіваються, що їм таки дозволять використовувати підземелля як сховок для студентів, бо ж попередні висновки комісії затвердили те приміщення.

«Попередній дозвіл нам анулювали, бо, як нам повідомили, тоді приміщення ще не здали в експлуатацію, тому має бути новий дозвіл. Але ті приміщення ще минулого навчального року і цього літа ми використовували як укриття», – розповів директор коледжу Ігор Корчук.

Ігор Корчук

Також у коледжі зазначають, що ці приміщення ще 500 років тому слугували для ідентичних цілей. Коли будуть експертні висновки, у закладі освіти не знають, проте мають надію, що довго чекати не доведеться, адже навчальний рік розпочинається вже у цю п'ятницю.

Коментарів немає

Залишити коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована. Обов’язкові поля позначені *