Нова «схема» від луцьких муніципалів, чи легальний заробіток?

image
Назар Тарадюк / 26.05.2023 / 0 Коментарів

Рівненські активісти заявили, що викрили у Луцьку «нову схему легального» заробітку на безкоштовному додатку для паркування. На сторінці рівненської громадської ініціативи «За чесний тендер» по контролю за використанням бюджетних коштів у Facebook вони оприлюднили, в якому детально роз'яснили схему впровадження Муніципальною вартою Луцька стартапу, вартістю майже 1,4 млн.грн. на рік.

«Суть «інновації», а точніше схеми: фірма дарує місту безкоштовний додаток для паркування. І потім може взяти 1,38 млн.грн за його річне обслуговування. В схемі муніципальна варта, яка прописує тендер на закупівлю послуг з обслуговування, схоже, саме під цю фірму, і відкидає дешевшу на 180 тис.грн. пропозицію. Схема хоч і сіра, але прописана та реалізована в межах закону», - кажуть аналітики громадської ініціативи «За чесний тендер».

А ТЕПЕР ПРО ВСЕ БІЛЬШ ДЕТАЛЬНО

24 червня 2022 року на «Суспільне:Луцьк» з’явилась новина про те, що в Луцьку з 14 червня запустили додаток для оплати парковки та штрафів:

Як зазначено в матеріалі, мобільний застосунок "SmartLutsk" дозволяє безготівково заплатити за місце стоянки на комунальній парковці (погодинна стоянка чи абонемент). Також цей додаток, нібито дозволяє сплатити штраф.

В коментарі Суспільному Юлія Сиротинська, директорка Департаменту муніципальної варти Луцької міськради, повідомила, що з міського бюджету на застосунок не витратили жодної гривні. Його безплатно створили для Луцька, як пілотний проєкт. Із сюжету також бачимо, що директор компанії-розробника - Сергій Сигловий.

ТЕНДЕР НА ОБСЛУГОВУВАННЯ

Додаток то безкоштовний, а от його «обслуговування» коштує грошей, і то чималих.

07 квітня 2023 року Муніципальна варта Луцької МР оголосила тендер на послугу з підтримки програмного забезпечення вказаного додатку в частині модуля «Система міського паркування»:

Очікувана вартість послуги - 1,4 млн. грн. коштів платників податків.

Згідно технічного завдання, Замовник шукає виконавця, який зможе виконати наступні задачі:

  1. запровадження та підтримка безготівкової оплати вартості послуг з паркування транспортних засобів в МОТГ
  2. забезпечення додаткових надходжень до місцевого бюджету; (гарно звучить, тільки як обслуговування програми збільшить надходження?)
  3. забезпечення ефективних контрольних функцій відповідних муніципальних служб (як це виміряти на етапі розгляду тендерних пропозицій?)
  4. підвищення якості послуг для громадян у сфері паркування (як її виміряти на етапі розгляду тендерних пропозицій?)

В складі пропозиції Замовник (Муніципальна варта) просив копію аналогічного договору (договір з надання послуг з розробки та підтримки програмного забезпечення) та просив підтвердити довідкою те, що учасник має програмне забезпечення, яке планує застосовувати та яке підтверджує, що учасник здатен здійснювати підтримку програмного забезпечення SmartLutsk модуль Система міського паркування, і яке створено на базі програмного забезпечення, яке має рівень гарантій не нижчий, ніж Г-2 коректності реалізації функціонального профілю безпеки відповідно до вимог НД ТЗІ 2.5-004-99.

Також необхідно надати чинний експертний висновок, зареєстрований в Держспецзв’язку, на базі якого учасник розробив та здатен технічно підтримувати відповідне програмне забезпечення.

*****

11 квітня 2023 якийсь потенційний учасник (на даному етапі усі питання анонімні) запитав в системі, чи можна приймати участь та подавати документи учасникам, які мають досвід на побудови КСЗІ (комплексні системи захисту інформації) на аналогічні системи.

Уповноважена особа Замовника Богдан Ковальчук відповів, що учасник може подавати пропозицію за наявності відповідного сертифікату Г-2 на відповідну систему.

На що потенційний учасник почав вимагати усунути цю дискримінаційну вимогу, адже, на його думку, жодним нормативним актом не передбачено те, що надання послуг з технічного обслуговування програмного забезпечення можливе лише на базі програмного забезпечення, яке має рівень гарантій не нижчий, ніж Г-2.

УЧАСНИКИ

17 квітня 2023 року відбулось розкриття пропозицій і за ціною переміг учасник – ТОВ «Культура паркування», ціна – 1,2 млн.

Наступна цінова пропозиція – ТОВ «ТУМС», ціна – 1,380 млн.

Та пропозицію ТОВ «Культура паркування» було відхилено через те, що цей учасник не надав підтвердження наявності програмного забезпечення, яке має рівень гарантій не нижчий, ніж Г-2, а також не надав експертний висновок, зареєстрований в Держспецзв’язку, на базі якого було розроблено програмне забезпечення.

Тому вже 24 квітня учасника - ТОВ «ТУМС» - було визначено переможцем.

 

За даними YouControl фірма «ТУМС» зареєстрована в м.Бровари 7 травня 2021 року.

Директором та єдиним власником є Сигловий Сергій Олександрович з Львівської області.

Основний вид діяльності - діяльність у сфері бухгалтерського обліку й аудиту; консультування з питань оподаткування.

Тобто, директором і власником фірми є особа з таким же іменем, який розповідав влітку 2022 року про розробку такого додатку безкоштовно.

ОСКАРЖЕННЯ В АНТИМОНОПОЛЬНОМУ КОМІТЕТІ

26 квітня ТОВ «Культура паркування» оскаржило до Антимонопольного комітету рішення про своє відхилення, адже вважає, що надало інформацію в довільній формі. 9 травня АМКУ розглянув скаргу і через те, що фактично протокол відхилення був неправильний (а не обставини відхилення) - зобов'язав Замовника скасувати рішення про відхилення. Замовник це зробив, але все-одно відхилив ТОВ «Культура паркування», бо ж документи, які вимагались ТД не подано.

ПЕРЕМОЖЕЦЬ

У своїй тендерній пропозиції ТОВ «ТУМС» надало в якості підтвердження аналогічного досвіду копію договору з Муніципальною вартою Рівненської міської ради від 27.07.2022 року про впровадження міської цифрової системи. Цікаво, що в Рівному, згідно із цим договором, платного паркування ще немає. Тому досвід, скажімо так, підтверджений дуже теоретично.

Згідно договору Виконавець мав надати послуги з розробки програмного забезпечення, що забезпечує автоматизацію процесу діяльності структурних підрозділів Департаменту мунварти.

Технічне завдання по аналогічному договору стосується впровадження системи паркування та пов’язаного з цим функцій, також впровадження системи соціальної картки мешканця міста, системи єдиного електронного квитка на міському транспорті, єдиного квитка для закладів культури, системи формування платіжних документів за комунальні послуги та їх оплату та систему автоматизації зворотного зв’язку мешканців міста, а вартість договору по закупівлі – 45,5 тис. грн.

Копія експертного висновку на програмне забезпечення «GNI», яку надав учасник, виданий азербайжанській фірмі ТОВ «GNI Software».

Таким чином за 45,5 тис. ТОВ «ТУМС» розробило пограму «Рівне.Сервіси».

Також Мунварта Рівного вже двічі укладала договір з ТОВ «ТУМС» на обслуговування програми:

- у 2022 році на суму 61,7 тис.грн. 

- у 2023 році на суму 96 тис. грн.

*****

Попри усе, в Луцьку, вже 15 травня Муніципальна варта публікує оголошення про наміри укласти договір з переможцем - ТОВ «ТУМС» на суму 1 380 000 грн. Таким чином, розповідаючи усім про безкоштовну розробку мобільного застосунку «SmartLutsk» для паркування, як заявляють активісти, посадовці провернули через закупівлі легальну схему по освоєнню бюджетних грошей, а отже - коштів платників податків конкретно обраною фірмою.

 

Коментарів немає

Залишити коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована. Обов’язкові поля позначені *