«Привіт, можеш позичити 200 грн? терміново треба, завтра поверну». Напевне, кожен отримував такого роду повідомлення або чув про такі схеми шахраїв. Виглядає дуже переконливо, особливо, якщо пише знайома вам людина… або шахрай зі сторінки знайомих.
Якщо ви погодитесь допомогти, то шахраї надішлють номер банківської карти або ж номер телефону, який ніби-то терміново треба поповнити. Звісно, якщо напише незнайома людина, то більшість з нас просто проігнорує таке повідомлення.
А от як реагувати коли звертається хтось із друзів і, тим паче, відомих людей? В будь-якому випадку – інформацію необхідно перевірити.
Велика ймовірність того, що акаунт людини "зламано" і повідомлення розсилають якісь шахраї. Здебільшого у їхнє поле зору потрапляють публічні люди – співаки, блогери, ведучі, громадські активісти і навіть волонтери, які самі займаються збором коштів.
Сьогодні мережу Facebook та Instаgram облетіла новина про те, що гурт «Бумбокс» збирає кошти на новий альбом/тур. Першопричиною цього стали повідомлення продюсера Олексія Согомонова ось такого змісту:
Багато підписників оперативно відреагували на це і дехто навіть вже почав скидати кошти на карту, яку вказали згодом шахраї. Однак це тривало не довго – друзі вчасно повідомили Олексію про підозрілі дії з його сторінки. Вже за пів години він відновив доступ до свого профілю.
У подібну ситуацію свого часу втрапив і Луцький ведучий Роман Вербич, який теж «розсилав» усім подібні повідомлення і… вчасно зумів припинити цей шахрайський процес.
А от інцидент, який трапився з фотографом і блогеркою Іриною Дяченко майже 2 тижні тому став кричущим. З її аканту не просто розсилали повідомлення з проханням скинути кошти – жінка взагалі не змогла відновити доступ до свого профілю, де мала понад 67 тисяч підписників.
Ситуацію вона прокоментувала на своїй сторінці у соціальній мережі Facebook:
Згодом Ірина повідомила: «сторінка моя не відновлена і доступу я не маю, банки не можуть блокувати картки на які просили скинути гроші, це можливе лише після рішення суду! Кіберполіція навіть з заявою нічого не може вдіяти і навіть, по номеру картки дізнатись хто власник аж смішно... такі справи....».
Insider в свою чергу звернувся за коментарем до правоохоронців. Начальник відділу протидії кіберзлочинам у Волинській області Андрій Паленко каже, що шахрайств у соцмережах нині розвелось багато, однак повідомлень про подібні випадки – одиниці.
«Це не є досить поширеним злочином саме на Волині. На моїй пам'яті таке було всього декілька разів. Але те, що до нас не звертаються не означає, що це не відбувається, є ще така тенденція – не всі особи йдуть повідомляти про злочин. Це є втручання до соціальної мережі, коли якась особа яка зламала сторінку розсилає повідомлення з закликом допомогти. Це вже відбуваються шахрайські дії і їх передумова - саме втручання в особистий профіль особи», - розповів Андрій Паленко.
Фахівці адвокатського об'єднання General Legal Grоup, які мають досвід ведення справ у сфері інтернет-шахрайств розповідають, що аферисти спеціально нагнітають ситуацію, підганяють своїх жертв, аби ті не могли оцінити реальність та правдивість слів та ситуації, що склалась.
«Якщо ж ви вже потрапили на гачок шахраїв і надіслали кошти:
- Збережіть скріншоти діалогу, номер банківської карти чи номер телефону, який ви поповнили.
- З наявними доказами прямуйте до поліції.
- Окрім поліції також потрібно звернутись в банк, який обслуговує картку, на яку ви надіслали кошти чи до оператора платіжних систем, якщо оплата була через платіжну онлайн систему. Таким чином можна домогтись блокування карти чи онлайн-гаманця шахрая.
Проте, навіть якщо ви маєте всі докази та звернулись до поліції – це не гарантує, що ваші гроші повернуть вам, а винних буде покарано. Адже, найчастіше шахраї використовують різні пристрої, аби зв’язатись з потенційною жертвою, змінюють локації, використовують сім-карти лише один раз, після чого знищують і відслідкувати їх дії дуже складно», - каже юрист Євгеній Габрильчук.
Insider попереджає – будьте уважними, перевіряйте інформацію, слідкуйте за безпекою у соціальних мережах та за своїм гаманцем.
Коментарів немає
Залишити коментар