Що відомо про фірму, яка реконструює школу №13 у Луцьку за 140 млн грн

image
Назар Тарадюк / 20.09.2024 / 0 Коментарів

У Луцьку майже 140 мільйонів гривень реконструюють загальноосвітню школу I-III ступенів № 13 на вул. Державності (колишня Чернишевського).

Переможцем конкурсу стало ТОВ «Кортакоз» з орбіти рівненських бізнесменів. Окрім того, компанії, пов'язані з власниками цього ТОВ, фігурують у провадженнях Антимонопольного комітету України через змову на тендерах. А сама ж фірма з'явилась у кримінальній справі щодо завищених цін на капітальному ремонті школи у Рівному. Журналісти сайту «Конкурент» вирішили з’ясувати, як так вийшло, що освоюватиме кошти на цьому будівництві саме ця фірма та що власне буде з ремонтом освітньої установи.

Нагадаємо, що реконструкція школи №13 відбувається в рамках фінансової угоди між Україною та Європейським інвестиційним банком. Загальний передбачений обсяг фінансування - 173 млн 577 тис. грн, з яких:

  • 144 млн 796 тис. грн – європейські кошти;
  • 28 млн 958 тис. грн – співфінансування від Луцької міської ради.

Й ось уже тендер розіграли, з переможцем уклали договір, а територію освітнього закладу почали готувати до перших робіт. Але хто ж буде освоювати ці немалі кошти та чи взагалі реконструюють школу?

Кому належить «Кортакоз» та до чого тут кримінал?

Товариство з обмеженою відповідальністю «Кортакоз» – рівненська фірма, яка зареєстрована у Здолбунові. Попри невеликий статутний капітал (1 000 гривень), кількість сфер діяльності у компанії чимала. Основна – будівництво житлових і нежитлових будівель. Серед додаткових:

  • лісозаготівлі;
  • комплексне обслуговування об'єктів (прибирання, вивіз сміття, охорона);
  • оптова торгівля деревиною, будматеріалами;
  • управління нерухомим майном за винагороду;
  • будівництво доріг і автострад;
  • будівництво трубопроводів, діяльність у сфері архітектури;
  • інші спеціалізовані будівельні роботи.

Посаду директора «Кортакозу» обіймає Олександр Дашкель, який веде нас до ще одного рівненського бізнесмена – Юрія Фалка. Так, у телефонних книгах різних людей пан Олександр підписаний так: «Саша Фіалка», «Саша Фалко», «Фіалка», «Фіалка Прораб Саша», «Олександр Фіалка», «Фіалка Саша», «Р_фіалка Дашкель Саша», «Олександр Фіалка Щебінь», «Стиль Декор Олександр Володимирович Фіалка», «Щеб Олександр От Фалька Директ», «Кортакоз Працюють З Бюджетом», «Саша Юри Фалка Асвальт». До слова, ще у 2008 році Фалко та Дашкель були серед засновників компанії «Укрбудреммонтаж інжиніринг».

Теги Олександра Дашкеля

 

Згідно з даними аналітичної системи YouControl, фірма «Фіалка» належить вже не раз згаданому Юрію Фалку.

«Юрій Фалко – директор, а його батько Володимир – одноосібний власник приватної виробничо-комерційної фірми «Фіалка» (с. Зоря). «Фіалка», «Укрбудреммонтаж інжиніринг» і «Стиль-декор» пов’язані між собою, часто згадуються в історіях про махінації в державних закупівлях та в земельних оборудках», – пише рівненське видання «Четверта влада».

Ба більше, у 2019 році Антимонопольний комітет (АМК) оштрафував «Фіалку», «Укрбудреммонтаж інжиніринг» і «Стиль-декор» на 17,4 мільйона за імітацію торгів. «Фіалка» та «Стиль-декор» з рішенням не погодилися і подали до суду, але справу програли. «Укрбудреммонтаж інжинірингу» живеться гірше, бо ж зараз компанія перебуває в стані припинення.

Згодом повторилась схожа ситуація. Так, у 2022 році АМК оштрафував «Фіалку» та «Стиль-декор» на понад 90 мільйонів гривень за змову під час тендеру, але просто штрафом не обійшлося, адже компаніям заборонили брати участь у тендерах протягом трьох років.

Рівненські видання припускають, що «Кортакоз» зараз може відігравати роль посередника на тендерах: вигравати тендерну закупівлю, а субпідрядником підтягувати згадані «Фіалку» та «Стиль-декор».

Без кримінальних справ тут теж не обійшлося. Адже, згідно з єдиним державним реєстром судових рішень, «Кортакоз» фігурує у провадженні за ч. 2 ст. 367 КК України – службова недбалість, яка спричинила тяжкі наслідки.

«8 березня 2024 року до Рівненського районного управління поліції ГУНП в Рівненській області надійшла заява від уповноважених осіб про те, що службовими особами «ІНФОРМАЦІЯ_3» внаслідок неналежного виконання своїх службових обов'язків через несумлінне ставлення до них при укладенні та виконанні договорів підрядів на виконання будівельних робіт по об'єктах з-поміж навчальних закладів в м. Рівнедопущено завищення цін робіт і матеріалів підрядниками, що спричинило тяжкі наслідки», – йдеться у реєстрі.

Тобто компанія, яка буде реконструювати школу у Луцьку, значиться у справі про завищення цін на виконанні робіт під час капітального ремонту навчального закладу. Тільки-от вже у Рівному.

Андрій Мощанецький (по центру)

 

Кінцевий бенефіціарний власник ТОВ «Кортакоз» – Андрій Мощанецький. Чоловік – відомий на Рівненщині посадовець. Зокрема, місцеві медіа приписують йому зв'язки із колишнім міським головою Володимиром Хомком. Окрім того, видання «Слово і діло» називало його одним із членів «тіньового виборчого штабу» Хомка. Також пан Андрій свого часу очолював ДКП «Міське об`єднання парків культури та відпочинку м. Рівного», але звільнився звідти зі скандалом через нібито корупційні махінації, пов’язані із захопленням міської землі у парку Шевченка одним із приватних ресторанів. Зауважимо, що зараз колега Мощанецього – Володимир Хомко – депутат міської ради Рівного від партії скандального олігарха Ігоря Палиці «За майбутнє».

Двічі в одну річку не ввійдеш, але на тендер можна

Тепер повернімося до школи №13 у Луцьку. Тендер на реконструкцію освітнього закладу оголосило управління капітального будівництва Луцької міської ради 21 березня 2024 року. Очікувана вартість – понад 148 мільйонів гривень. Сума й справді чималенька, тому бої за цей підряд точилися аж до серпня. 

Зараз вона має такий вигляд:

Згідно з проєктом, після реконструкції вона матиме такий:

Зареєструвалися на тендер три компанії:

  • ПрАТ «Луцьксантехмонтаж №536»;
  • ТОВ «Житлобуд-2»;
  • ТОВ «Кортакоз».

Першим готовність брати участь в торгах висловив «Луцьксантехмонтаж». Управління капітального будівництва визнало його пропозицію реконструювати заклад за 136 255 000 гривень найбільш економічно вигідною, проте відхилило її. Адже, як йдеться у рішенні про відхилення тендерної пропозиції, компанія в складі тендерної пропозиції, врахувала кошти на покриття ризиків, пов’язаних з виконанням робіт. Проте, відповідно до умов тендеру, цього робити не можна.

Компанії, які зареєструвалися на тендер. Скриншот із сайту Prozorro

 

Пропозиція «Житлобуд-2» – 136 257 190 гривень – була наступною. Але її також відхили. Мовляв, ті не так порахували прогнозовану інфляцію. Тому пропозицію визнали такою, яка не відповідає вимогам.

«Вишенькою на торті» була пропозиція «Кортакозу». Вони й справді запропонували меншу вартість, ніж «Луцьксантехмонтаж» та «Житлобуд-2» – 136 247 000 гривень. Проте пропозицію компанії управління капітального будівництва відхиляло аж двічі. Перший раз, бо «Кораткоз» не надав відповідних підтверджуючи документів, що має досвід у виконанні аналогічних робіт. Тоді компанія подала скаргу в антимонопольний комітет. Останній її прийняв, розглянув та постановив скасувати рішення про відхилення пропозиції.

Проте далі тендер потрапив під моніторинг Управління Західного офісу Держаудитслужби у Волинській області. За результатами моніторингу, Держаудитслужба зобов'язала управління капітального будівництва відмовити «Кортакозу». Адже, як зазначали в рішенні аудитслужби, фірма не надала документів, які дозволяють субпідрядникам, яких вона хоче залучити, проводити ті чи інші роботи. Компанія написала скаргу в антимонопольний комітет й там стали на її бік.

«Враховуючи викладене, посилання на висновок про результати моніторингу процедури закупівлі не може бути підставою для відхилення пропозиції», – йдеться у рішенні АМКУ.

Тобто Антимонопольний комітет України став на бік «Кортакозу» тільки тому, що, згідно з законом, результат моніторингу закупівлі не може слугувати причиною для того, аби відмовити учаснику у перемозі. Врешті з рівненською фірмою й підписали договір й вона до 1 липня 2025 року має реконструювати школу №13.

Хто ж насправді реконструюватиме школу?

Вище ми уже припускали, що фірму «Кортакоз» могли створити, аби вона вигравала тендери, а потім долучала у ролі субпідрядників уже згадані «Фіалку» та/чи «Стиль-декор». Тому наші журналісти вирішили поцікавитися у заступниці очільника управління капітального будівництва Ірини Сметани, чому висновки аудитслужби не призвели до того, аби пропозицію «Кортакозу» анулювали, чи залучатиме рівненський забудовник субпідрядників та хто це буде.

«Вони (аудитслужба, – ред.) винесли рішення, щоб переможця визначити не переможцем. Ми це зробили. Але цей переможець подав другу скаргу на нас в антимонопольний та виграв цю справу. Зараз він і проводить роботи. Тендер затягнувся на довгий час, бо переможець не визнавав, що він не переможець.

Так, є субпідрядники на певні види робіт. Вони це вказували у своїй пропозиції, зараз вам цього не підкажу, бо не маю (документів, – ред.) під рукою», – зазначила Ірина Сметана.

Дійсно, документи про залучення субпідрядників були у тендерній пропозиції. Як ви гадаєте, яку фірму-субпідрядника ми там знайшли? ПВКФ «Фіалка». Залучатимуть її для розроблення ґрунту у відвал екскаваторами. Отримати за ці послуги компанія має майже 1,3 млн гривень. Але це не єдина компанія, яку залучатиме «Кортакоз», адже ще є:

  • ТзОВ «Вогнезахисні системи», яке опікуватиметься пожежною сигналізацією. Отримає за це понад 2 мільйони. Належить воно Фалку Володимиру Федоровичу – кінцевому бенефіціарному власнику «Фіалки» та батьку Юрія Фалка.
  • ТзОВ «АРМ-ЕКО» – робитиме монтаж та пусконалагодження ліфта за 2,4 мільйона гривень. Компанія фігурує в розслідуванні журналістів, у якому зазначають, що фірма постачала у рівненські школи холодильники від російського виробника. Цьому підприємству приписують зв'язки з рівненським депутатом Романом Стасюком.
  • ТзОВ «БК ДОМІНАНТ» – відповідатиме за зовнішній газопровід та земельні роботи. Отримає за це 1,7 мільйона гривень. У квітні 2021 року Антимонопольний комітет оштрафував «Домінант» за змову з іншою фірмою на тендері й заборонив компанії три роки брати участь у тендерах. Один з власників компанії Петро Дубас – ексдепутат рівненської облради та ексочільник ПАТ «Рівнегаз».

Субпідрядники, яких залучатимуть до робіт

Субпідрядники, яких залучатимуть до робіт

 

Компанія у «Кортакозу» зібралась непогана, правда ж? Й будівництво школи № 13 у Луцьку може бути «веселим».

Тому ми поцікавилися в заступниці керівника управління капітального будівництва Ірини Сметани, хто здійснюватиме контроль над будівництвом та чи зможуть розірвати договір з «Кортакозом», якщо знайдуть порушення.

«Є служба технічного нагляду безпосередньо на об'єкті. Є ще в нас, відповідно до програми, вимога про інженера-консультанта, який теж має наглядати за будівництвом. Є різні технічні моменти, щоб сказати точно, що з ним будуть розривати договір. Оскільки цей проєкт реалізовується в рампах програми ПРООН, то ми можемо звертатися до них щодо консультацій і тому подібного», – зазначила заступниця.

Згідно з паспортом об'єкта будівництва, авторський нагляд за ним здійснюватиме Станіслав Яросевич, а технічний нагляд – Олександр Філіпченко.

***

Підсумуємо:

  1. Школу №13 у Луцьку реконструюватиме компанія «Кортакоз», яку двічі відмовлялися визнавати переможцем тендеру.
  2. Директора «Кортакозу» Олександра Дашкеля пов'язують з іншим бізнесменом Юрієм Фалком, який керує фірмою «Фіалка».
  3. «Фіалку» разом з іншими компаніями Антимонопольний комітет України штрафує за змову на тендерах;
  4. Рівненські видання припускають: «Кортакоз» може відігравати роль посередника на тендерах: вигравати тендерну закупівлю, а субпідрядником підтягувати «Фіалку».
  5. «Кортакоз» фігурує у кримінальному провадженні щодо завищених цін на ремонті школи у Рівному;
  6. Кінцевому бенефіціарному власнику фірми «Кортакоз» Андрію Мощанецькому приписують зв'язки із колишнім мером Рівного, а зараз депутатом від фракції скандального олігарха Ігоря Палиці «За майбутнє».
  7. Кортакоз залучатиме чотири фірми-субпідрядники: «Філалку», яку звинувачували у змові на тендерах; ТзОВ «Вогнезахисні системи», яке належить власникам «Фіалки»; ТзОВ «АРМ-ЕКО», яке фігурує у скандалі із закупівлею холодильників у школи від російського виробника; та ТзОВ «БК ДОМІНАНТ», яке АМКУ теж штрафував за змову на тендерах і заборони йому брати учать у тендерах протягом трьох років.

Ось така чудово компанія й буде реконструювати 13-ту школу. Чи пройде це без скандалів? Невідомо. Хоча в управлінні капітального будівництва Луцької міської ради запевняють, що є особи, які наглядатимуть за ремонтом.

Коментарів немає

Залишити коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована. Обов’язкові поля позначені *